Univerzitní nemocnice

Vidíte rizika v přechodu na akciové společnosti s minoritním podílem Univerzity?
1/ Návrh zákona o univerzitních nemocnicích připravený ministerstvem zdravotnictví, nedává univerzitám dostatečný vliv na dění v nemocnicích, a tedy výuky klinických předmětů a může vést ke zhoršení kvality výuky – z krátkozrace ekonomického pohledu by mohlo být nejvýhodnější, aby např. chirurgii učil nejmladší sekundář, který ještě nemůže samostatně operovat nebo stážista v odborné přípravě. Univerzita bude mít omezené možnosti si nasmlouvat výuku v jiné nemocnici.
2/ Forma akciové společnosti dává možnost prodeje akcií subjektům, které mohou omezit výuku.

Jaký podíl rozhodovacích pravomocí patří podle vás fakultě a Univerzitě a pokud reformovat statut fakultních nemocnic, jaký má být?
Univerzita nebo příslušná lékařská fakulta musí mít rozhodující slovo v personálních otázkách a v problematice zaměření jednotlivých pracovišť. Myslím, že nejvhodnější formou by byla zvláštní forma, obdobně jako je Akademie věd, v. v. i., tak by mohly být Univerzitní nemocnice zvláštní formou. Zde bych považoval za nejvhodnější inspirovat se zkušenostmi z Evropy – Rakousko, Německo, Belgie apod. a přijmout jeden model, který relativně dostatečně funguje (zatím jsem se nesetkal s názorem, že někde zdravotnictví funguje opravdu dobře). Rozhodně bych nedoporučoval kombinovat různé modely a narychlo vymýšlet specifické České modely.

prof. MUDr. T. Eckschlager, CSc.

Poslední aktualizace: 23. 11. 2018 / Administrátor
Byla tato stránka užitečná?