Vědecká konference 2010 – (velmi) opožděné ohlédnutí organisátora

Pokud jste čekali na hodnocení letošní VK, velmi se omlouvám. Mezi jinými pracovními aktivitami mi příjemná povinnost sepsat referát o konferenci nějak proklouzla mezi prsty.

Takže jaká byla VK 2010? Kvalita a množství příspěvků letos opět vzrostly. Množství částečně proto, že v posledních letech skutečně aktivně vyhledáváme studenty, kteří svá data nepresentovali, a jemně je na tuto skutečnost upozorňujeme... Nicméně kvalita příspěvků roste nepochybně s rostoucí úrovní vědecké práce na fakultě. Většina přednášek a posterů by jistě uspěla na běžných konferencích v Čechách i zahraničí, a jistě se to také děje. Vzrůstá i formální kvalita a informativnost presentací, k čemuž jistě (mimo jiné) přispívá i tradice našich konferencí.

Přišlo o maličko méně zájemců než vloni (a netýkalo se to jen samotné VK, ale i závěrečného veselého večírku). Předpokládám, že k tomu přispěl fakt, že konference se konala v povelikonočním týdnu a leckoho zlákala představa spojit si volné pondělí i se středou a čtvrtkem... nebo naopak dohnat zameškanou přípravu?!

Líbila se mi atmosféra konference, měl jsem pocit, že ti, které to baví, si to užívají. A je to tak správné – nikdy jsme nechtěli nikoho nutit násilím, aby se konference účastnil. Organisačně vše fungovalo zcela hladce, je vidět, že naše zkušenosti jsou platné (a je třeba poděkovat všem z děkanátu a Motoláku, kteří se o to zasloužili). Pobavilo mě (doufám, že stejně jako ostatní přítomné) vystoupení „básníků z matfyzu“ Janoty, Malijevského a Kuny.

Nelíbily se mi věci, které se vlastně každý rok opakují. Pedagogů – vědců (včetně školitelů) dorazí poskrovnu (přestože si myslím, že leckteré z nich by kvalita příspěvků musela příjemně zaskočit), a když už, tak pouze na presentace vlastního pracoviště. To bohužel platí i pro další účastníky konference. Znovu tedy připomínám, že účelem vědeckých konferencí (a platí to samozřejmě obecně) není jen přednést vlastní příspěvek a pak nepozorovaně pláchnout. Účelem je seznámit se i s prací ostatních. Jak jsem psal na začátku, formální kvalita přednášek i posterů prodělala kvalitativní skok. Malou výtku bych si dovolil směrem ke kolegům, presentujícím výsledky klinických bádání. Často neúměrně protáhnou obecný úvod a na výsledky – tedy nejdůležitější část presentace – pak zbývá jeden dva diapositivy a minutka času.

Zbývá ještě zesměšnit posledního přednášejícího celé konference, který si do počítače uložil špatnou versi své přednášky a zcela ho to vyvedlo z míry. Budiž to poučením pro ostatní, že zkontrolovat si po uložení celou power pointovou presentaci se vyplatí...!

Kdo letos získal ceny? Debata členů vědeckého výboru po skončení konference byla jako vždy dlouhá a odpovědná. Výsledek je konsensem, stejně jako udělení ceny proděkana pro V&V:

Cenu za nejlepší přednášku získala V. Kanderová:
PROTILÁTKOVÉ ARRAYS ODHALUJÍCÍ NOVÉ PROGNOSTICKÉ ZNAKY DĚTSKÝCH AKUTNÍCH LEUKEMIÍ
Kanderová V. (1), Kalina T. (1), Stuchlý J. (1), Černá D. (1), Hrušák O. (1), Slåstad H. (2,3), Wu W. (2), De Souza Goulart L. F. (2), De la Rosa Carrillo D. (2,4), Lund-Johansen F. (2)
1 – Univerzita Karlova, 2. lékařská fakulta, CLIP – Cytometrie, Praha, ČR, 2 – RikshospitaletMedical Center and the University of Oslo, Norway, Dept of Immunology, 3 – RikshospitaletMedical Center and the University of Oslo, Norway, Dept of Medicine, Section for Hematology, 4 – Rikshospitalet Medical Center and the University of Oslo, Norway, Dept of Dermatology
Školitel: MUDr. Tomáš Kalina, Ph.D.

Cenu proděkana pro V V získala H. Hromádková:
IZOLACE A CHARAKTERIZACE NÁDOROVÝCH BUNĚK U PACIENTEK S KARCINOMEM OVARIA
Hromádková H. (1), Brtnický T.(2), Rob L. (2), Bartůňková J.(1), Špíšek R.(1), Rožková D.(1)
1 – Ústav imunologie, UK 2. LF a FN Motol, Praha, 2 – Gynekologicko-porodnická klinika, UK 2. LF a FN Motol, Praha
Školitel: doc. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.

Cenu za nejlepší poster získala H. Břízová:
MOLEKULÁRNÍ DIAGNOSTIKA LYMFOMU Z BUNĚK PLÁŠTĚ (MCL) EXTRANODÁLNÍ LOKALIZACE
Břízová H., Kalinová M., Augustiňáková A., Hilská I. a Kodet R.
Ústav patologie a molekulární medicíny UK 2. LF a FN Motol
Školitel: prof. MUDr. Roman Kodet, CSc.

Cenu za nejlepší práci pregraduálního studenta získal T. Novotný:
VLIV STABILIZACE ŽÍRNÝCH BUNĚK KROMOGLYKÁTEM SODNÝM NA REMODELACI STĚNY PLICNÍCH CÉV PŘI HYPOXICKÉ PLICNÍ HYPERTENZI
Novotný T.(1), Krejčí J. (1), Švehlík V. (1), Wasserbauer R. (1), Malíková J. (1)(2), Uhlík J. (1), Vajner L. (1)
1 – Ústav histologie a embryologie, UK v Praze 2. LF, 2 – Pediatrická klinika, UK v Praze 2. LF
Pregraduální student
Školitel:
doc. MVDr. Luděk Vajner, CSc.

Poslední aktualizace: 10. 1. 2019 / MUDr. Jana Djakow
Byla tato stránka užitečná?