Alzheimer nadační fond – podpora výzkumných projektů

Veřejné výběrové řízení na podporu výzkumných projektů

1 Úvod
Alzheimer nadační fond vypisuje veřejné výběrové řízení na podporu výzkumných projektů zabývajících se Alzheimerovou chorobou a dalšími onemocněními spojenými s kognitivním deficitem nebo onemocněními neurodegenerativní povahy a cévními onemocněními mozku.
Maximální výše příspěvku na jeden výzkumný projekt je 100.000 Kč.

O podporu se mohou ucházet výzkumné projekty z oblasti medicínských a biologických věd, sociálních věd a psychologie a projekty multidisciplinárního charakteru. Ucházet o podporu se může fyzická osoba, která předloží originální výzkumný projekt výše definovaného zaměření a doloží svou způsobilost k řešení takového projektu.

Žádosti o podporu je možné předkládat do 26. 10. 2012, a to písemnou formou na adresu: Alzheimer nadační fond, Šimůnkova 1600, Praha 8, 182 00, a zároveň elektronicky na emailovou adresu: @email. Po přihlášení projektu bude uchazeči zasláno elektronické potvrzení o přijetí do výběrového řízení. Vyhodnocení žádostí proběhne do 20. 11. 2012. Úspěšní uchazeči podepíší smlouvu s Alzheimer nadačním fondem a obdrží finanční příspěvek do 15. 12. 2012. Vyúčtování výzkumného projektu a závěrečnou zprávu jsou recipienti povinni odevzdat do 30. 11. 2013.

2 Uchazeč
Uchazeč musí splnit následující podmínky: být občanem některého ze členských států EU nebo mít v České republice trvalý pobyt nebo mít v České republice pracovní povolení, případně studijní pobyt po celou dobu trvání výzkumného projektu, což je v žádosti nutné doložit kopií patřičných dokumentů ve formě přílohy.
Uchazeč dále musí doložit svou odbornou způsobilost k řešení předloženého projektu, a to formou CV, které musí informovat o dosaženém vzdělání, pracovních zkušenostech, zakončených či probíhajících výzkumných projektech, kterých se uchazeč účastnil a na jaké pozici, a seznamu relevantních odborných publikací. V případě, že řešiteli projektu budou mimo uchazeče i jiní vědečtí (nikoli pomocní) pracovníci, uchazeč dodá jako přílohu žádosti i jejich CV.
O podporu výzkumného projektu se mohou ucházet i vynikající studenti magisterského a doktorandského studia. V takovém případě nadační fond požaduje garanta žádosti, kterým by měl být školitel uchazeče. Uchazeč musí jako přílohu žádosti dodat CV garanta a jeho písemné doporučení předmětného projektu, jakož i souhlas s tím, že bude projekt odborně garantovat.

3 Recipient
Recipientem se stává úspěšný uchazeč, který podepsal s Alzheimer nadačním fondem smlouvu o nadačním příspěvku na výzkumný projekt.

4 Projekt
Žádost o podporu musí obsahovat jednak abstrakt (max. 300 slov), který stručně popíše základní cíle a metody navrhovaného výzkumu, jednak podrobný popis projektu, který rozsahem nesmí překročit tři stránky A4 (font 12, řádkování 1). Popis projektu by měl jasně charakterizovat problém, ať už čistě teoretického či aplikovaného rázu, včetně současného stavu poznání, a nastínit, jakým způsobem a za použití jaké metodologie jej uchazeč plánuje řešit. Dále by měl popis projektu obsahovat časový harmonogram prací, seznam všech řešitelů (pokud je jich více než žadatel) a předpokládaný výstup projektu.

5 Rozpočet
Samostatnou přílohou žádosti je rozpočet předkládaného projektu. Rozpočet musí být zpracován stručně a jasně. Rozpočet musí uvádět celkovou cenu projektu a uvést, z jakých zdrojů bude hrazen (jako např. pracovištěm uchazeče, grantem etc.). V žádném případě nesmí dojít ke krytí stejných výzkumných nákladů ze dvou zdrojů financování. V případě, že dojde k dvojitému krytí nákladů, vyhrazuje si Alzheimer nadační fond právo odstoupit od smlouvy s recipientem a požadovat navrácení všech prostředků, které fond na projekt vynaložil.

6 Výstup projektu
Výstupem projektu je vždy odborná publikace, která prošla recenzním řízením, v případě studentských projektů pak obhájená magisterská nebo doktorská práce. Alzheimer nadační fond chápe, že kvalitní publikace založené na podpořeném výzkumu s největší pravděpodobností nebudou publikovány do odevzdání závěrečné zprávy (30. 11. 2013). Závěrečná zpráva proto musí obsahovat informace o stupni rozpracovanosti publikace, případně potvrzení vydavatele o zahájení recenzního řízení či jeho stavu. V případě neobhájených diplomových prací potvrdí stupeň rozpracovanosti školitel – garant.
Všechny odborné publikace založené na podpořeném výzkumném projektu musí obsahovat zmínku, že vznikly za podpory Alzheimer nadačního fondu, a jejich kopie musí být fondu zaslána neprodleně po publikaci, byť i po odevzdání a schválení závěrečné zprávy. Zmínku o podpoře musí obsahovat i diplomové práce a jejich kopie musí být též dodána Alzheimer nadačnímu fondu po proběhnutí obhajoby.

7 Závěrečná zpráva
Do 30. 11. 2013 je recipient povinen odevzdat závěrečnou zprávu, která detailně doloží využití finančních prostředků formou vyúčtování a zhodnotí průběh a závěry výzkumného projektu, včetně seznamu relevantních publikovaných (nebo očekávaných) výstupů. V případě neodevzdání závěrečné zprávy nebo závažných pochybení ve vyúčtování finanční podpory si Alzheimer nadační fond vyhrazuje právo odstoupit od smlouvy s recipientem a požadovat navrácení všech prostředků, které fond na projekt vynaložil.

8 Hodnocení podaných projektů
Podané projekty bude hodnotit výběrová komise složená ze členů správní rady Alzheimer nadačního fondu a nezávislých odborníků přizvaných ad hoc podle oborů, ze kterých budou pocházet podané projekty. Hlavními kritérii pro hodnocení bude originálnost projektu, relevance ve vztahu k požadovanému tématu a badatelský potenciál uchazeče. Nepodpoření projektu nereflektuje jeho vědeckou úroveň. Alzheimer nadační fond může, ale nemusí poskytnout žadatelům zpětnou vazbu týkající se jejich projektu a možností jeho zlepšení či dalšího rozvoje.

V případě, že máte k výběrovému řízení dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

Za Alzheimer nadační fond
Mgr. Šárka Kovandová