Leonardo da Vinci – projekty mobilit a pilotní projekty

Projekty mobilit

Jsou to návrhy na vyslání skupiny studentů, absolventů nebo mladých pracovníků na několikatýdenní až roční odbornou praxi daného oboru v některé zemi, která je členem programu Leonardo da Vinci.
 
Z prostředků programu Leonardo da Vinci lze hradit výraznou většinu nákladů, a to až kolem 80 % celkových nákladů na projekt. Příspěvek lze použít na dopravu, ubytování, stravování a pojištění účastníků, ale také například na zaplacení jejich jazykové a kulturní přípravy před výjezdem.
 
Projekty se vypracovávají česky.
 
Co je třeba udělat pro uskutečnění projektu mobility
 
Prvním krokem je seznámit se s pravidly programu, jeho procedurami a s formuláři přihlášky. To vše najdete na www.nvf.cz/leonardo. Tam jsou k dispozici i příručky pro potenciální předkladatele projektu, které obsahují rady a doporučení, jak návrh připravit. Pracovníci Národní agentury jsou zájemcům k dispozici ke konzultacím zdarma.
 
Dalším krokem je najít si v některé z členských zemí programu partnerskou organizaci, která účastníky projektu mobility bude přijímat. S ní si dohodne obsah odborné stáže nebo výměny zkušeností, její délku a termín. Dohodne si též zajištění ubytování a stravování včetně vyčíslení nákladů. Výsledky všech těchto jednání pak spolu s dalšími náležitostmi napíše do návrhu projektu.
 
Termín podání návrhu projektu mobility:
 
Nejbližším termínem pro předložení projektů je nyní 13. únor 2004. Součástí návrhu je i rozpočet a částka, o kterou zájemce žádá. Po asi dvouměsíční schvalovací proceduře se v případě schválení projektu uzavírá kontrakt mezi organizací a Národní agenturou a pak již dochází k uskutečnění projektu.
 

Pilotní projekty

Dalším druhem projektů jsou tzv. pilotní projekty. Jsou to případy, kdy skupina organizací z různých zemí pod dobu dvou až tří let společně vypracovává různé inovativní vzdělávací materiály: učební texty, metody výuky, vzdělávací software apod.
 
Organizace v nich mohou vystupovat bud v roli vedoucího projektu, který řídí práci svých zahraničních partnerů, nebo v roli partnera vedoucího projektu z jiné země. V současné době se v ČR předkládá každoročně několik desítek návrhů, z nich pak Evropská komise několik schválí. Návrhy soutěží s podobnými návrhy projektů z dalších účastnických zemí programu a v této velmi ostré konkurenci obstojí jen nejkvalitnější projekty. Kromě toho se ale každoročně několik desítek českých organizací účastní prací na projektech schválených zahraničním předkladatelům, a to v roli partnera.
 
Témata pilotních projektů se vztahují k různým oborům odborného vzdělávání. Platí pro ně zásada, že výsledkem projektu musí být vzdělávací materiály, které pomohou řešit nějaký existující nedostatek, který se vyskytuje ve více zemích. Nestačí tedy, aby projekt řešil nějaký národní problém, nýbrž musí jít o problém nadnárodní. Výsledky pak musí být využitelné ve více zemích. Na vyvíjených vzdělávacích materiálech se musí podílet pracoviště z více zemí, z nichž každé přispívá svými znalostmi a zkušenostmi.
 
Cílem celého programu však není jen nějaké projekty zahájit a úspěšně dokončit, nýbrž především vytvořené vzdělávací materiály v co nejširší míře využívat. Evropská komise asi před dvěma roky zahájila aktivitu, které se říká tematický monitoring. Cílem je identifikovat na evropské úrovni nejlepší projekty a jejich produkty a nabídnout je k využití potenciálním uživatelům.
 
Jak podat pilotní projekt se dozvíte opět na internetových stránkách Národní agentury nebo přímo u jejích pracovníků. Najdete tam zároveň seznam zahraničních organizacích hledajících partnery v České republice a konkrétní informace o připravovaném projektu.
 
V databázi můžete nalézt partnery pro váš projekt či si prohlédnout evropskou databázi partnerů programu Leonardo da Vinci. Můžete také vložit údaje o své organizaci do této databáze, případně požádat o vložení Národní agenturu programu Leonardo da Vinci.

Vytvořeno: 29. 1. 2004 / Upraveno: 11. 1. 2019 / Administrátor 2. LF UK