Program rozvoje vědních oborů na UK (PRVOUK)

Vedení UK přijalo v prosinci loňského roku rozhodnutí o vyhlášení programu PRVOUK, neboli Programu rozvoje vědních oborů na Univerzitě Karlově. Účelem PRVOUKu je institucionální financování výzkumu na fakultách UK. Co z toho plyne pro naši fakultu? Jedná se proti dosavadnímu stavu o změnu spíše administrativní než faktickou, neboť cestou PRVOUKu budou rozdělovány finance, které

1. dosud sloužily k financování výzkumných záměrů
  2. přicházely do rozpočtu fakult přímo.

Tyto finance se budou každoročně vypočítávat podle vědecké produkce vykázané do RIVu a o jejich alokaci bude rozhodovat vedení fakulty ve spolupráci s vedoucími pracovišť a vedoucími jednotlivých projektů programu PRVOUK. Využijeme stávající systém hodnocení výkonu pracovišť (resp. jeho část hodnotící vědeckou výkonnost), abychom udrželi dosavadní způsob tvorby jejich rozpočtu. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla budou již schválené projekty IPL, které budou jako celek předloženy i jako projekt PRVOUK. Příznivý ekonomický výhled naší fakulty vychází z faktu, že naše dobrá vědecká produkce (tedy především publikace v impaktovaných časopisech) nám v tomto systému zaručí solidní příjem.

Vedení 2. LF připravilo strategii jednotlivých projektů pro program PRVOUK a v nejbližších dnech osloví vytipované vedoucí pracovníky. Vzhledem k očekávané administrativní zátěži a způsobu přidělování financí je jednoznačnou prioritou fakulty omezený počet projektů a propojení pouze v rámci fakulty.

doc. Hrušák, děkan
prof. Trka, proděkan