Rozvrhy pro letní semestr 2015/2016 hledejte v SISu

V letním semestru 2015/2016 jsou rozvrhy pro všechny ročníky zveřejněny i ve Studijním informačním systému (SIS). Paralelně rozvrhy stále ještě naleznete i v podobě excelových tabulek a přehledů rozpisu výuky pro jednotlivé předměty na fakultním webu zde. SIS by však měl být postupně jediným místem, kde budou rozvrhy a další informace související s výukou dostupné. Následující článek krátce shrnuje výhody tohoto řešení a přináší přehled toho, co SIS umožňuje.

SIS je v rámci celé Univerzity Karlovy jednotné prostředí pro veškeré informace, které se týkají studia. Má řadu funkcí, které naše fakulta doposud plně nevyužívala. Na využití některých možností jsme již zapracovali a na další se chystáme. Z funkcí, které byly zprovozněny v nedávné době, můžeme zmínit např. přihlašovaní k volitelným předmětům, elektronické vydávání potvrzení o studiu nebo přihlašování na K10. Nyní pracujeme na přenosu studentské ankety do tohoto prostředí a snažíme se o maximální zefektivnění přípravy rozvrhů. Udržování paralelního způsobu zveřejňování informací o studiu na webu fakulty a v SISu je náročné a může být snadno zdrojem nepřesností. Soustřeďujeme se tedy na využití všech možností, které SIS nabízí.

Podstatnou výhodou SISu je, že sdružuje veškeré informace týkající se studia, a je k nim pak možno přistupovat z různých pohledů. Např. u rozvrhů je už nyní možné rychle zobrazit přímo rozvrh pro daného konkrétního přihlášeného studenta nebo z pohledu předmětu (tj. kdy a kde se daný předmět učí). Dále je možno se rychle podívat na studijní plány jednotlivých oborů (přes modul Předměty), odkud vedou odkazy přímo k jednotlivým předmětům. Samotné informace o předmětech byly výrazně doplněny, nyní bude třeba důsledně udržovat aktuálnost informací. Systém už nyní umožňuje rychlou kontrolu časového překryvu při volbě volitelných předmětů, kontrolu prerekvizit a korekvizit.

Po důsledném přenesení všech studijních informací do tohoto systému bude možno se dívat na rozvrhy také z pohledu učeben, což povede k výraznému usnadnění rezervačního systému.

S řadou věcí se stále ještě potýkáme – výuka na lékařské fakultě s blokovou výukou přináší řadu specifik, které je třeba řešit „na míru“ se správci systému. Věříme však, že se vše podaří a SIS bude významným pomocníkem při studiu a výuce jak pro studenty, tak i zaměstnance fakulty. Za upozornění na nedostatky a jakékoliv připomínky budeme rádi. Zasílejte je, prosím, na email @email.

Na závěr je vhodné podotknout, že SIS používá v některých směrech terminologii, která dosud byla na naší fakultě používána v jiných souvislostech, a je tedy dobré si zavedenou celouniverzitní terminologii SISu upřesnit.

Rozvrhový lístek ukazuje kdy, kde a jaký předmět se bude skupina studentů učit. Rozvrhový lístek je vytvořen zpravidla pro celý ročník (v případě přednášek) nebo kruh či více kruhů (v případě ostatních forem výuky). Rozvrhové lístky zakládá a umisťuje do rozvrhu správce systému vždy před počátkem semestru.

Rozpis výuky je podrobný textový popis konkrétních vyučovaných témat daného předmětu v jednotlivých týdnech celého semestru. Rozpisy výuky tvoří a aktualizují pověření pracovníci ústavů a klinik po tvorbě rozvrhových lístků.

Rozvrhem se rozumí rozvržení jednotlivých předmětů do jednotlivých týdnů pro dané studijní skupiny do poslucháren a s uvedením garanta předmětu (vyučujícího). Rozvrh tvoří Studijní oddělení.

Sylabus je soubor informací o obsahové náplni daného předmětu.

Studijní plán je soubor studijních povinností, které student daného oboru musí splnit pro úspěšné absolvování studia, rozčleněný do jednotlivých ročníků a semestrů studia.

Vytvořeno: 24. 2. 2016 / Upraveno: 17. 1. 2019 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková