Sledování minimální residuální nemoci u slovenských dětí s ALL

Rozdělení pacientů podle časné odpovědi na léčbu je v posledních deseti letech jasným trendem v terapii dětí trpících akutní lymfoblastickou leukemií (ALL), nejčastějším maligním onemocněním dětského věku. Děti s pomalou odpovědí jsou směřovány do ramen protokolu s vysokou intenzitou léčby, naopak děti s vynikající, velmi rychlou odpovědí mohou dostat méně chemoterapie. Výsledkem je celkové zlepšení léčebných výsledků a menší množství vážných pozdních následků léčby.

Technologie měření zbytkové nemoci (individuální sledování specifických molekulárně genetických cílů) je pracná a časově náročná. Laboratoře CLIP Laboratorního centra Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK jsou jedinou laboratoří v Čechách a na Slovensku, které tuto metodu rutinně provádějí. Uplatňují ji pro sledování českých dětských pacientů i vybraných skupin pacientů dospělých.

Projekt předkládaný s podporou Nadace Charty 77 v následujících třech letech podpoří pilotní studii proveditelnosti sledování zbytkové nemoci u slovenských dětí s ALL. Podle našich dosavadních zkušeností je tento interval dostatečný na to, aby po něm mohla následovat již skutečná léčebná studie využívající stratifikaci pacientů podle úbytku residuální nemoci. Spolu s předpokládaným počtem 30 až 35 pacientů s nově diagnostikovanou ALL ročně budeme vyšetřovat zbytkovou nemoc i u vybraných pacientů s recidivou nemoci a po transplantaci.

Navržený projekt pomůže slovenským dětským pacientům s ALL dostávat nejmodernější léčbu, která je v současné době k dispozici, a pomůže zvýšit procento trvale vyléčených.

Prof. MUDr. Jan Trka, Ph.D., a Ing. Kateřina Mužíková,
řešitelé projektu