Specializační vzdělávání lékařů – aktuální informace

Vážené kolegyně, kolegové a studenti,
rád bych vám předal aktuální informace z MZ, týkající se současné situace převádění specializačního vzdělávání na univerzity (lékařské fakulty).

Původně předpokládaný termín k 1. 7. 2010 nebyl reálný, nyní se spíše předpokládá termín k 1. 9. 2010. Podmínkou je souhlas nového vedení MZ a univerzit, vyjádřený podpisem veřejnoprávních smluv.

MZ připravuje Metodický pokyn k realizaci specializačního vzdělávání a předpokládá se, že bude fakultám postoupen v časové shodě s podpisem veřejnoprávních smluv.

Komentář MZ k některým dotazům našich absolventů:

• Protože nebylo stanoveno jinak, může se lékař zapsat do specializačního oboru pouze na IPVZ.

• Přihláška do specializačního oboru je vnitřním rozhodnutím každého lékaře. Zapsat se lze pouze do oborů, které jsou specializačními obory podle přílohy č. 1 k vyhlášce č. 185/2009 Sb., o oborech specializačního vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů a oborech certifikovaných kurzů.

• Lékař může absolvovat předatestační přípravu podle své volby (takový je záměr MZ), tzn. pokud bude převedena specializační příprava na lékařské fakulty, může přejít na zvolenou lékařskou fakultu, přecházet mezi lékařskými fakultami, a to i pro vykonání atestační zkoušky.

• Lékařské veřejnosti je obecně známo, že se připravuje novela předmětné vyhlášky, kde s výjimkou rozšíření základních oborů o obor soudní lékařství, nejsou v základních oborech žádné jiné změny.

• Počet základních kmenů vzdělávacích programů se návrhem vyhlášky zvyšuje na 16. Neměl by tím nastat problém, neboť specializační příprava v základním kmenu v prvním roce probíhá společně (tzv. kolečko ve vybraných specializačních oborech). Toto se bude týkat i nově zavedených základních kmenů, pokud bude návrh vyhlášky schválen.

• Obecně platí, že si lékař může požádat o započítání odborné praxe absolvované v jiném oboru specializace, pokud její obsah odpovídá vzdělávacímu programu, v němž chce lékař složit atestační zkoušku. Základní podmínkou je splnění všech podmínek stanovených vzdělávacím programem.

Další informace sdělíme tak, jak budou následovat.

doc. MUDr. P. Zoban, CSc.
proděkan pro SV

Ke zveřejnění na webu předal doc. MUDr. Petr Zoban, proděkan pro SV, 30. 6. 2010.

Vytvořeno: 30. 6. 2010 / Upraveno: 15. 11. 2017 / Administrátor 2. LF UK