Opustil nás prof. MUDr. Josef Stejskal, CSc.

Štítky

6. 8. 1926 – 3. 12. 2013

Vzdáváme panu profesoru Stejskalovi poslední poctu. Profesor Stejskal vedl Ústav patologie 2. lékařské fakulty od roku 1974 do roku 1992. Za dobu svého působení rozvinul na našem ústavu histopatologickou a elektronmikroskopickou diagnostiku poruch ledvin u dětí a u dospělých, spolupracoval velmi úzce s profesorem Kouteckým v oblasti patologie nádorů dětského věku. Svou trpělivou, skromnou, avšak důležitou prací si vysloužil úctu a respekt svých klinických spolupracovníků. Byl široce znám v obci patologů, a to nejen v Česku a na Slovensku, ale v celé Evropě i v zámoří prostřednictvím čilých mezinárodních styků, které v předrevolučních dobách nebyly vždy snadno udržitelné. Kromě toho byl výborným učitelem s nezapomenutelným vtipným smyslem pro poutavé vyprávění příhod, kasuistik a životních zkušeností. Pan profesor působil na našem pracovišti až do roku 2012, tedy dvacet let po svém penzionování. Ještě v devadesátých letech učil paralelku mezinárodních studentů, přednášel patologii ledvin pro české i anglicky hovořící studenty a po mnoho let po svém odchodu do penze se také věnoval vyšetřování biopsií ledvin u dětských pacientů. Síly pana profesora postupně opouštěly a od roku 2012 zůstával v domácí péči.

Život pana profesora Stejskala byl bohatý a kromě pracovního vytížení se věnoval rybaření, zejména v oblasti svého letního sídla na Berounce a také fotografování, které bylo jeho celoživotním koníčkem nejen v oblasti soukromého fotografování pro radost, ale i v oblasti profesní fotografie mikroskopické.

Starší pracovníci Ústavu patologie a molekulární medicíny mohli po mnoho let čerpat z jeho noblesního vystupování, jednání a učit se od něj jako od svého vzoru významného učitele na Karlově univerzitě. Čest a úcta památce pana profesora MUDr. Josefa Stejskala, CSc.

Za nejbližší spolupracovníky, mateřské pracoviště a fakultu
Roman Kodet

Vytvořeno: 4. 12. 2013 / Upraveno: 13. 6. 2022 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.