Zemřel profesor Masopust

Štítky

Dne 23. července 2012 navždy odešel prof. MUDr. Jaroslav Masopust, DrSc. Prof. Masopust byl podle mého názoru jednou z klíčových osobností naší fakulty. Byl to milý a skromný člověk se smyslem pro humor, milující medicínu a biochemii, a také potápění. Při výuce rád ukazoval, jak biochemie může v konkrétním případě pacientovi pomoci, studenty vtáhl do problému a motivoval přemýšlet.

Prof. Masopust byl jedním z objevitelů alfa-fetoproteinu. Těžko uvěřit, že byly doby, kdy tato látka, která se dnes běžně vyšetřuje, byla zcela neznámá – tehdy se dr. Masopustovi a jiným začala objevovat jako tajuplný proužek na imunoelektroforéze. Díky objevu prof. Masopusta dnes alfa-fetoprotein slouží miliónům lidí v rámci standardního těhotenského triple testu nebo při podezření na nádory ze žloutkového váčku, hepatoblastóm a jiné. Zásadní objevy zveřejnili prof. Masopust a kolegové zpoza železné opony v nejprestižnějších světových časopisech, jako jsou Nature a New England Journal of Medicine.

Po revoluci v roce 1989 se prof. Masopust podílel na vedení fakulty.

Vzpomeňte si spolu se mnou na prof. Masopusta.

doc. MUDr. Ondřej Hrušák, Ph.D.
děkan

Vytvořeno: 25. 7. 2012 / Upraveno: 13. 6. 2022 / prof. MUDr. Ondřej Hrušák, Ph.D.