Licencie na univerzite

Pred časom mali všetci členovia akademickej obce našej fakulty možnosť zúčastniť sa prednášky o autorských právach v prostredí univerzít. Bohužiaľ, účasť nebola vysoká, ale diskusia bola aj tak bohatá na otázky a s nadsádzkou sa dá povedať, že trvala ešte zopár dní po prednáške. Prednášajúcim bol akademický senátor (člen edičnej komisie senátu UK), člen hnutia „Volba je věda“, študent Matematicko-fyzikálnej fakulty a tiež Právnickej fakulty, člen českej „Pirátskej strany“ a aktivista Jakub Michálek. Základným motívom celého podujatia bola snaha o efektívne využitie nových modelov šírenia informácií vo vzdelávaní a vo vede. O čom bola reč?

„Bodom A“, z ktorého vychádza väčšina snahy o voľné šírenie informácií zvlášť na univerzitách je Listina práv a slobôd. Tá napríklad hovorí o právach k výsledkom tvorivej duševnej činnosti. Konkrétne je v ňom uvedené, že každý človek má právo na prístup ku kultúrnemu bohatstvu. Sem sa radia aj verejné prednášky, a všetky nepovinné prednášky na univerzite majú tento štatút. Bližšie túto problematiku približujú hlavne tri zásadné body: ochrana osobnosti (právo na súkromný život, ochranu súkromia), autorské právo osobnosti (ktoré je primárne nástrojom potlačujúcim plagiátorstvo) a autorské právo majetkové.

Osobnostné právo na autorské dielo má len autor, rozhoduje o jeho zverejňovaní a má právo na autorský dohľad nad jeho použitím. Podľa majetkového práva môže autor udeliť licenciu na rôzne úkony a spôsoby použitia diela. Na tento účel sú v práve zakotvené tzv. „zákonné licencie“. Ich primárnou úlohou je ochrana monopolu autora (alebo subjektu, ktorý má na dielo udelenú licenciu) pred zneužitím diela. Táto idea sa ale na univerzitách občas rozchádza s realitou. Preto je potrebný ďalší pojem, a to „zamestnanecké dielo“.

„Majetková práva k zaměstnaneckému dílu vykonáva svým jménem a na svůj účel zaměstnavatel.“ To znamená, že pokiaľ človek zamestnaný univerzitou vytvorí akékoľvek dielo spojené s výkonom svojho povolania, má majetkové práva na toto dielo automaticky jeho zamestnávateľ – čiže fakulta, resp. univerzita. Nie je potrebné udeľovať žiadnu licenciu, toto právo je automatické. Sem môžeme zaradiť skriptá, učebnice, prednášky a ich záznamy, zadania testov, písomiek, poznámky, články... Situácia je trochu iná, ak sú v hre granty alebo napr. zmluva s vydavateľstvom ako samostatným subjektom mimo univerzitu. Ak je autorom diela v prostredí univerzity študent, ide o tzv. „školské dielo“. Vtedy má univerzita na dizertačné, diplomové, bakalárske či rigorózne práce licenciu na nekomerčné použitie a je lepšie doplniť prácu o licenciu CC.

Ďalšou zaujímavosťou univerzitného prostredia sú citácie. Obyčajne stačí uviesť názov diela, autora... a napríklad obrázok z učebnice je možné zakomponovať beztrestne do prezentácie. Citovať možno vždy rozsiahlu časť diela, alebo dokonca aj celé diela menšieho rozsahu. Za citáciu sa považuje aj skopírovanie akéhokoľvek diela (napr. učebnice) učiteľom či študentom, pričom kópie môže učiteľ rozdať študentom. Kvôli tomuto účelu sa z každej odkopírovanej alebo vytlačenej strany na univerzitnej pôde odvádza poplatok organizácii DILLA.

Mnoho ľudí sa snaží o vytvorenie tzv. „Slobodného sveta“ nie len na univerzitách, kde je slobodná voľná tvorba, voľné užívanie diel a existujú slobodné projekty (napr. Wikipedia, flickr, Apache, CC, Open Access, GNU/GPL). K tomu sú potrebné všeobecné verejné „slobodné licencie“. Sem patria licencie Creative Commons, ktoré stručne pomocou piktogramov alebo skratiek informujú o právach a povinnostiach vzťahujúcich sa k dielu. Medzi hnutia Open Access, ktoré sa snažia o vytvorenie slobodného sveta, patrí aj hnutie Volba je věda, ktorého členom je aj prednášajúci Jakub Michálek. Celú jeho prezentáciu, na základe ktorej je napísáný aj tento článok, si môžete stiahnuť zo stránky http://www.volbajeveda.cz/licence. Na záver článku by som rád dodal, že v dnešnej dobe je znalosť práv a povinností v tejto oblasti veľmi dôležitá jednak zo strany pedagógov ako aj študentov, ale nikdy netreba zabúdať na slušnú otázku a slušnú odpoveď, ktoré mnoho situácií vyriešia rýchlo a jednoducho.

-po-

Vytvořeno: 30. 1. 2012 / Upraveno: 14. 2. 2018 / MUDr. Jana Djakow