ZÁPISky ze senátu UK 2. LF – 16. 11. 2011

Listopadové zasedání zahájil a všechny senátory a hosty uvítal předseda akademického senátu 2. LF prof. MUDr. Vladimír Komárek, CSc.
Největší část z celého zasedání připadla na zprávy vedení fakulty.
Letmo byl zmíněn již proběhlý tradiční podzimní fakultní koncert v Karolinu, kde hlavním hostem bylo saxofonové kvarteto Bohemia. Jen o pár dní později, v neděli v Českém muzeu hudby, se konalo druhé koncertní vystoupení studentů fakulty pod vedením Michala Svobody ze čtvrtého ročníku všeobecného lékařství nazvané „Na vlnách inspirace“. Dobrovolné vstupné bylo věnováno diabetologickému oddělení Pediatrické kliniky ve FN v Motole.

Bod, pro který přišlo asi nejvíc přítomných, byla žádost studentů 4. ročníku o redukci počtu studentů v jednotlivých kruzích. Studenti si především stěžují, že v kruhu při klinické výuce připadá na jednoho lékaře, který vede výuku na oddělení, vysoký počet studentů, což ztěžuje a devalvuje samotnou výuku.
Na zasedání AS byla tato diskuse otevřena a její další pokračování bude 23. 11. mezi studenty a doc. Bláhovou, proděkankou pro studium klinických oborů.

Výplata první části prospěchových stipendií proběhne na konci listopadu. Prospěchová stipendia jsou ve výši 10 tis. Kč a letos byla přidělena 120 studentům 2. LF.

V listopadu také proběhla schůze mezi děkanátem a pobočkou IFMSA 2. LF, kde se probírala hlavní kritéria bodového hodnocení pro klinické a vědecké stáže, které pořádá IFMSA pro rok 2011/2012.

Na závěr nás děkan informoval o přípravě Programu rozvoje vědních oborů na Univerzitě Karlově. Systém „PRVOUK“ vznikl jako rekce na Dlouhodobý záměr Univerzity Karlovy na léta 2011 až 2015, který klade důraz na využití institucionálních prostředků na dlouhodobý koncepční rozvoj vědních oblastí.

Akademický senát schválil návrh děkana na nového člena vědecké rady 2. LF prof. MUDr. Jana Janouška, Ph.D., který je v současné době pověřen vedením dětského Kardiocentra FN v Motole.

Na závěr zasedání doc. Radan Keil zmínil vznik nekomerčního projektu Horolezecké školy, která oficiálně začíná 18. 2. 2012. Pokud by vás tento projekt zajímal, bližší informace naleznete na: http://hs.sherpaclimb.cz/.

Byla také zmíněna spolupráce s německou krajskou nemocnicí Sebnitz, která pro studenty 5. ročníku 2. LF vypsala volitelný předmět na pneumologii o Diagnostice a léčbě poruch dýchání ve spánku. Zprostředkovatelem a hlavní kontaktní osobou za naši fakultu je prof. MUDr. Miloslav Marel, CSc.

21. 11. 2011 proběhl v Lékařském domě v kavárně BBraun křest učebnice Speciální chirurgie autorů prof. MUDr. Jiřího Hocha, CSc., a doc. MUDr. Jana Lefflera, CSc.

Další zasedání akademického senátu se bude konat ve STŘEDU dne 21. 12. 2011 od 14.30 v knihovně Neurologické kliniky dospělých, 2. patro, uzel D. Připomínáme, že jednání akademického senátu jsou veřejná a členové akademické obce jsou samozřejmě zváni.

-DankaHumlová-

Vytvořeno: 27. 11. 2011 / Upraveno: 13. 12. 2018 / MUDr. Jana Djakow