ZÁPISky ze senátu UK 2. LF – 19. 10. 2011

První zasedání senátu UK 2. LF v novém akademickém roce se konalo již tradičně od půl třetí v knihovně Neurologické kliniky. Po dlouhé prázdninové odmlce se zpráv ze strany vedení fakulty nastřádalo mnoho.

První informací je, že letos bylo ke studiu do prvního ročníku 2. LF přijato asi 70 % zahraničních uchazečů. Ke studiu v cizím jazyce se přihlásilo víc uchazečů než minulá léta, a tudíž jsme si mohli budoucí studenty lépe vybírat.
Ze všech uchazečů bylo ke studiu všeobecného lékařství v českém jazyce celkově přijato opět méně než 15 %.
Jako zajímavost připravil pan děkan pro svou prezentaci křivky o „úmrtnosti a životnosti“ studentů jednotlivých programů na naší fakultě. Z nich vyplynulo, že přes 80 % všeobecných lékařů a fyzioterapeutů úspěšně dokončí studium; zdravotní sestry a laboranti „přežívají“ ze 70 %
Ze zahraničních studentů dojde až do konce studia přibližně 40 % studentů.

Hodnocení výuky v akademickém roce 2010/2011 ukázalo, že mezi nejoblíbenějšími předměty jsou jako v minulých letech soudní lékařství, kardiologie (část vyučovaná na Kardiologické klinice), infekční, neonatologie a otorinolaryngologie. Skokanem roku v téže kategorii se stala farmakologie v čele s MUDr. Martinem Votavou, Ph.D., která si polepšila o 25 míst. Dále také lékařská informatika, oční a stomatologie.

Poslední zpráva patřila hospodaření fakulty. Bylo odhlasováno, že úspory ve výši 1 218 tis. vyplývající z hospodaření připadnou fondu odměn.

Dalším úkolem zasedání bylo posouzení a schválení změny názvů pěti klinik, které o ni požádaly. Oficiální název Ortopedické kliniky – Dětská a dospělá ortopedie a traumatologie se změnil na Klinika dětské a dospělé ortopedie a traumatologie, název Dětská stomatologická klinika pak na Stomatologická klinika dětí a dospělých, dále Klinika anesteziologie a resuscitace na Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, Kardiochirurgická klinika na Klinika kardiovaskulární chirurgie a konečně Neurologická klinika dospělých na Neurologická klinika.

Senát také posoudil a záhy schválil zřízení Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých. Její požadavek na zřízení splnil všechna kritéria, a tak i 2. LF, stejně jako ostatní lékařské fakulty, má nyní svoji vlastní neurochirurgickou kliniku.

Na nečekaný podnět doc. MUDr. Jana Lefflera, CSc., se po předchozím schválení Pedagogickou komisí AS hlasovalo i o zrušení Ústavu lékařské informatiky, která v současné době nemá jediného zaměstnance. Akademický senát zrušení tohoto ústavu odhlasoval. Studenti se nicméně nemusí bát; převážná většina výuky bude pokryta Ústavem vědeckých informací a například statistika, která se na Ústavu lékařské informatiky vyučuje, bude ve čtvrtém ročníku probíhat na Ústavu epidemiologie.

Pravděpodobně nejobsáhlejším bodem zasedání se stala diskuse o volebním a jednacím řádu AS 2. LF. V prezentaci, kterou připravil doc. MUDr. Jan Zuna, Ph.D., byl vyzdvižen fakt, že na příliš mnoho rozhodnutí je zapotřebí hlasů dvou třetin všech senátorů. Mnohdy se na zasedání sejde senátorů méně, a ani jejich jednomyslný souhlas pak nestačí k usnesení, což často komplikuje a zdržuje chod fakulty. Bylo navrženo, aby jedinou kategorií, jejíž návrhy by musely být vždy schváleny dvěma třetinami všech senátorů, zůstaly jen změny vnitřních předpisů. Informativním hlasováním byl tento návrh schválen.

AS 2. LF, stejně jako je tomu v případě 1. a 3. LF, má stejný počet zástupců z řad studentů i pedagogů. Návrh na změnu poměru hlasů (13 pedagogů na 11 studentů) se na program zasedání senátu jednou za dvouleté volební období cyklicky vrací. Hlavním argumentem pro změnu hlasovacího poměru ve prospěch pedagogů je především fakt, že na fakultě působí déle, jsou přímou součástí nemocnice a v některých záležitostech si tak postupně získali nadhled. Oproti tomu studenti jsou v senátu jedno, maximálně tři volební období, čili jejich přehled o problematice fakultního dění je povětšinou limitovaný. Nutno však dodat, že za celou dobu fungování AS 2. LF u nás na fakultě nenastala situace, která by tuto změnu přímo opodstatňovala.
Z přítomných senátorů hlasovalo 10 pro změnu, 8 proti ní a jeden se hlasování zdržel. Jelikož návrh nezískal souhlas dvou třetin všech senátorů, nebyl schválen a senátní parita zůstane zachována i pro toto a další dvouletí.

Dalším zamítnutým návrhem byl návrh na změnu způsobu podávání návrhů na post děkana, který spočíval v systému, ve kterém by každý nový návrh musel být nejprve podepsán a následně zveřejněn, a připojení 3. kola volby, do kterého by postoupil pouze kandidát s největším počtem hlasů v kole předchozím.
Jako zástupce do Rady vysokých škol pro funkční období 2012–2014 byla zvolena doc. RNDr. Hana Krásničanová, CSc., která tuto funkci zastávala i v minulých letech. Paní docentka bude hostem prosincového zasedání senátu.

Poslední slovo patřilo opět panu děkanovi, který celý senát a samozřejmě i celou akademickou obec pozval na fakultní koncert a skleničku vína 8. 11. od 19.30 v Karolinu, kde vystoupí saxofonové kvarteto Bohemia.

Další zasedání akademického senátu se bude konat ve STŘEDU dne 16. 11. 2011 od 14.30 v knihovně Neurologické kliniky dospělých, 2. patro, uzel D. Připomínáme, že jednání akademického senátu jsou veřejná a členové akademické obce jsou samozřejmě zváni.

-DankaHumlová-

Vytvořeno: 27. 10. 2011 / Upraveno: 14. 11. 2018 / MUDr. Jana Djakow