Annual Scientific Meeting ESCR 2010

Ve dnech 28. až 30. října 2010 se konal Annual Scientific Meeting ESCR 2010 pořádaný European Society of Cardiac Radiology (ESCR). Bylo ctí pro Českou republiku, že tento kongres byl pořádaný v Praze, místem kongresu byl kongresový hotel Clarion. Záštitu nad kongresem převzal bývalý prezident Václav Havel, jehož kladný vztah k srdci a jeho symbol je dobře znám. Prezidenty kongresu byli Univ. Prof. Rainer Rienmuller z Grazu a doc. MUDr. Miloslav Roček, CSc., z UK 2. LF a FN Motol. Na organizaci meetingu se podílely vedle ESCR Univerzitní nemocnice Motol a Univerzitní nemocnice Graz.

Přednášejícími byli přední odborníci v zobrazovacích metodách z Evropy, ale i z USA, Kanady, Japonska, Jižní Koreje, Číny, Ruska atd. Celkem se zaregistrovalo 316 účastníků. Z České republiky se účastnilo 49 lékařů, další početnou skupinou byli Němci, Poláci, Rusové, Holanďané, Rakušané, Italové a Španělé (více než 15). Kongres byl rozdělen do dvou paralelních sekcí vědeckých přednášek, volných sdělení, demonstrací zajímavých případů a „Lunch“ sympozií. Účastníci se dozvěděli mnoho zajímavých informací o vývoji zobrazování v této oblasti, zmíněna byla i intervenční léčba srdce a aorty.

Kongres byl určen nejen zkušeným radiologům, kardiologům a kardiochirurgům. Též začínající lékaři těchto odborností zde načerpali četné poznatky a informace.

Součastí kongresu byla výstavka firem, atraktivní byl kulturní a společenský program během „Openning session“, „Faculty dinner“ a pro zájemce byla uspořádána „Come together party“ v přijemném prostředí.

Ve čtvrtek 28. 10. kongres zahájily přehledné přednášky věnované anatomii srdce, srdečních cév, perfúzním teritoriím a fyziologii srdce (Dr. A. Madureira).

Během slavnostního zahájení kongresu hovořil prof. M. Aschermann o vývoji zobrazovacích metod z pohledu kardiologa. Dále při slavnostním zahájení obdržel dr. T. Adla z KZM Motol ocenění za poster „The best phase of cardiac cycle for reconstruction of cardiac CT in patiens with atrial fibrillation“.

Během vědeckého programu prof. J. Pirk hovořil o chirurgické a katetrizační náhradě aortální chlopně. Doc. M. Roček diskutoval o intervenčních technikách u postižení hrudní aorty.

Byla probírána technika CT vyšetření, užití betablokátorů a nitroglycerínu (Dr. M. Rees), možnosti ovlivnění dávky během CT vyšetření, techniky postprocesingu. Technika MR vyšetření, sledovaní pohyblivosti stěny a toku, perfúze a strees imaging byly probírány v další sekci.

V sekci věnované laborantům hovořil Dr. Francone o technikách ovlivňující kvalitu zobrazení a radiační zátěž u CT srdce, o vlivu EEG ratingu a hodnot mAs a KV na kvalitu zobrazení.

Při „Faculty dinner“ ve Villa Richter obdržel Douglas Boyd, Ph.D., který stál u vzniku Electron beam CT, čestné členství ESCR. Kandidátem na čestné členství byl nominován prof. A. Belán z IKEM Praha, který jako první v tehdejším Československu provedl v r. 1981 první koronární angioplastiku.

V pátek 29. 10. přednášeli kolegové z Polska v bloku věnovaném kazuistikám vrozených vývojových vad srdce (dr. K. Miszalski-Jamka hovořil o sekvenční systémové analýze vrozených vývojových vad srdce).

Polední sympozium bylo věnováno kontrastním látkám, byla diskutována nefrogenní systémová fibróza (NSF), vliv kontrastních látek a jejich viskosity na její vznik. Vyzdvižen byl význam dostatečné hydratace organismu jako prevence vzniku NSF (prof. J. Veselka) a vysvětleny patofyziologické mechanismy ovlivňující působení kontrastních látek na ledviny (Dr. P. Persson).

Zobrazení chronické tromboembolické nemoci se věnoval prof. P. Eliáš. O významu kontrastního CT vyšetření v diagnostice akutní bolesti na hrudi hovořil doc. J. Ferda. Rozebral tři nejčastější příčiny bolesti: koronární syndrom, plicní embolii a disekci aorty. Další výuková sekce byla věnována zobrazení myokarditidy. Dr. H. Sakuma hovořil o možnostech zobrazení koronárních tepen na MR.

V sobotu 30. 10. byla jedna sekce věnována CT angiografii koronárních tepen, bylo diskutováno, kteří pacienti jsou vhodní k vyšetření, dále bylo hovořeno o významu kalciového skóre (Dr. Herzog) a vrozených variacích koronárních tepen.

Kazuistiky věnované méně obvyklým nálezům byly prezentovány skupinou radiologů z Asie (Dr. J. Lee).

Prof. R. Reinmuller hovořil o hodnocení funkce srdce a perfúzi myokardu z pohledu zobrazení na CT a MR.

V sekci věnované laborantům byl demonstrován postup plánování MR vyšetření srdce, algoritmus plánování jednotlivých rovin zobrazení a přínosu jednotlivých sekvencí pro vyšetření (T2/TSE, sB-TFE a SS).

V pediatrické sekci hovořil Dr. Reich o katetrizačních intervenčních technikách u léčby vrozených vývojových vad srdce. Dr. Sorantin hovořil o CT srdce u dětí a ovlivnění radiační dávky u CT vyšetření.

V 17.00 proběhlo oficiální zakončení kongresu. Prezident ESCR poděkoval oběma prezidentům ESCR 2010, prof. R. Rienmullerovi a doc. M. Ročkovi za velmi zdařilý průběh celého kongresu.

Příští kongres ESCR 2011 proběhne v Amsterdamu, 27.–29. října 2011.

Informace o společnosti ESCR a kongresech jsou na www.escr.org.

Vytvořeno: 22. 11. 2010 / Upraveno: 10. 1. 2019 / MUDr. Jana Djakow