Aplikace Chytrá triáž v testovacím provozu

Autoři aplikace Chytrá triáž a její autoři. Zleva Tomáš Trejdl (FIT ČVUT), Tom Kuna (2. LF UK), Ľuboš Repka (2. LF UK) a Vasil Kostin (3. LF UK).

Od konce dubna probíhá testovací provoz aplikace Chytrá triáž na triážním místě 4 (budova S) ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze.

Aplikaci vytvořili Tom KunaĽuboš Repka z 5. ročníku Všeobecného lékařství na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, Vasil Kostin z 3. ročníku medicíny na 3. lékařské fakultě a Tomáš Trejdl ze 4. ročníku na Fakultě informačních technologií ČVUT.

Pro ochranu pacientů a zaměstnanců probíhá v nemocnicích tzv. triáž neboli třídění pacientů podle rizika nakažení. Pacient podává zdravotnickému personálu informace o svém zdravotním stavu a nedávném kontaktu s osobami potenciálně nakaženými nebo návštěvě rizikových oblastí. Zdravotnický personál vyhodnotí riziko, jestli je pacient nakažen infekční nemocí, a podle toho pošle pacienta na správné oddělení v nemocnici.

Cílem Chytré triáže je snížit riziko infekce mezi pacienty a zdravotníky na minimum.

Díky aplikaci pacient vyplní v chytrém mobilu vstupní dotazník do nemocnice předem. Pak má QR kód, který obsahuje osobní údaje, symptomy a epidemiologickou anamnézu. V telefonu má pacient zapsané údaje o tom, kdo provedl třídění, kdy a také hodnotu naměřené teploty. To vše bez zbytečného kontaktu, bez odesílání osobních údajů přes internet a kompletně zabezpečené.

„Z průběžných výsledků ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady vidíme razantní trojnásobné zrychlení samotného procesu třídění oproti původnímu stavu a zároveň do budoucna nebude potřeba tolik personálu při třídění jako nyní,“ popisuje Ľuboš Repka, vývojář aplikace.

Aplikace nyní poběží v testovacím módu, během kterého autoři projektu chtějí získat relevantní data a začít nabízet aplikaci i do dalších nemocnic. „Chytrou triáž nabízíme všem nemocnicím úplně zdarma a pomáháme jim s implementací aplikace do jejich třídícího systému,“ vysvětluje Tom Kuna, autor nápadu.

Nápad vytvořit aplikaci Chytrá triáž dostali studenti při dobrovolničení v nemocnicích, kde si všimli, že triáž nefunguje tak dobře, jak by mohla. „Shodou okolností jsme tou dobou hledali projekt na hackathon Hack Košice Digital, a tak vznikla Chytrá triáž," říká Tomáš Trejdl, student ČVUT FIT a hlavní architekt aplikace.

Hackathon se konal poslední březnový víkend a kvůli koronavirovým opatřením nakonec probíhal on-line a zaměřoval se právě na koronavirus. Podařilo se jim vyhrát a od prvního vítězství aplikaci ještě vylepšili a přihlásili se do dalšího hackathonu – Hack the Crisis Slovakia. „Vyhráli jsme i druhý hackathon a nyní nám chybí už jen jedna věc – dostat Chytrou triáž do co nejvíc nemocnic v ČR a SR,“ říká Vasil Kostin, zodpovědný za grafiku a PR.

Aplikace Chytrá triáž má webové stránky v češtině, slovenštině a angličtině.

Vytvořeno: 13. 5. 2020 / Upraveno: 2. 6. 2020 / Mgr. Juan Zamora