V následujících rozbalovacích sekcích a pod odkazy naleznete všechny náležitosti, postupy a praktické tipy pro úspěšné absolvování doktorského studia na 2. lékařské fakultě.
Zápis do studia
Studentem/studentkou se stáváte dnem zápisu do studia. Uskutečňuje se pouze v prvním ročníku, ve druhém a ve vyšších ročnících se již nezapisujete.
Prezenční a kombinovaná forma studia
Studium se uskutečňuje v prezenční nebo kombinované formě, nečlení se do úseků a neuskutečňuje se v kreditním systému. Povinnosti v obou formách jsou totožné.
- Prezenční: Využíváte všech příslušných sociálních výhod a práv (stipendium, ubytování na koleji, sleva na stravném v menze apod.).
- Kombinované: Zpravidla jste v řádném pracovním poměru a na výhody nemáte nárok.
- O rozdílech podrobně na webu Univerzity Karlovy
Přestup mezi formami je možný na základě žádosti (ke stažení v sekci Formuláře), o schválení požadavku rozhoduje děkan.
Standardní a maximální doba studia
Standardní doba studia je čtyři roky, maximální doba studia je osm let. Počítá se od prvního dne akademického roku, do něhož jste se zapsal/a. Po překročení standardní doby studia v prezenční formě není třeba žádat o přestup do kombinované, automaticky studujete dál až do data maximální doby studia. Svou maximální dobu studia najdete v SIS v modulu „Osobní údaje a nastavení“.
Průkaz studenta Univerzity Karlovy
Průkaz si zřizujete, pokud nejste absolvent/ka UK nebo už nemáte aktuální přihlašovací údaje do SIS. Typy průkazů, adresy a úřední hodiny výdejních center najdete na webu Univerzity Karlovy.
Jak se přihlásit do Studijního informačního systému
Návody k použití SIS pro Ph.D. studium
- Jak si v SIS vygenerovat výpis splněných povinností (transcript)
- Jak najít doručené písemnosti
- Jak najít oponentské posudky disertace
- Jak najít pozvánky na státní doktorské zkoušky a obhajoby
- Jak v SIS schválit ISP (návod pro OR)
- Jak v SIS schválit RH (návod pro školitele)
- Jak v SIS schválit RH (návod pro OR)
- Jak odevzdat žádost přes SIS
Vaše kontaktní a osobní údaje v SIS
Prosíme, udržujte svoje kontaktní a osobní údaje aktuální, zejména telefonní číslo, číslo účtu, a e-mail. Některé údaje můžete měnit, případně kontaktujte svoji studijní referentku s konkrétním požadavkem o změnu (použijte formulář Oznámení o změnách v sekci Formuláře).
Údaje, které můžete sami měnit
Ve webové aplikaci „Osobní údaje (O mně)“ na záložce „Změna údajů“:
- údaj „další adresa“, což je adresa pro doručování písemností v rámci studia
- údaj o tom, která adresa se má používat při doručování písemností v rámci studia (trvalá, nebo „další adresa“)
- údaj o koleji a číslu pokoje
- až tři telefonní čísla: mobil, telefon 1, telefon 2
- mailová adresa pro komunikaci v záležitostech souvisejících se studiem
- bankovní spojení: kód banky, číslo bankovního účtu
Údaje, které je oprávněno měnit výhradně Oddělení Ph.D. studia:
Následuje výčet osobních údajů studenta, které může měnit pouze příslušné oddělení fakulty nebo fakult, na nichž student studuje (případně personální oddělení součástí UK, pokud je student současně v pracovně-právním vztahu s některou součástí UK), a to na základě písemného oznámení o změně údajů a předložení občanského průkazu nebo cestovního pasu studenta (resp. na základě jiného dokladu, je-li to u příslušného údaje níže uvedeno):
- příjmení, jméno, příp. prostřední jména a rodné příjmení (dokládá se matričním dokladem, např. oddacím listem)
- rodinný stav (dokládá se matričním dokladem, např. oddacím listem)
- tituly před jménem, tituly za jménem – tituly získané studiem na UK nebo na jiné škole
- rodné číslo, resp. rodný kód cizince
- státní občanství a kvalifikátor občanství (občan, uprchlík apod.)
- číslo občanského průkazu
- až dvě čísla pasů (pro cizince)
- obec, okres a stát narození
- údaj, zda osoba má trvalý pobyt v ČR
- údaj „trvalá adresa“
- aktuální stav průkazu a datum poslední změny tohoto stavu (při odevzdání průkazu studenta Oddělení Ph.D.studia a při opětovném vydání průkazu studentovi v případě jeho opětovného nástupu do studia)
- nejvyšší dosažené vzdělání
- údaj o změněné pracovní schopnosti – na základě předložení příslušného potvrzení o zdravotním stavu
- údaj o zdravotním omezení a případná poznámka ke zdravotnímu stavu – na základě předložení příslušného potvrzení o zdravotním stavu
Zdravotní pojištění
Pojistné platí stát i za osoby starší 26 let studující prvně v doktorském studijním programu uskutečňovaném vysokou školou v ČR ve standardní době v prezenční formě studia. Konkrétní podmínky proplácení vám sdělí zdravotní pojišťovna.
Ubytování a stravování
Poplatky
Doktorské studium v českých programech je bezplatné. Za studium v anglickém DSP se s účinností od 1. října 2023 platí 1 000 Kč za každý započatý akademický rok. Výše poplatku je vyměřena ve Statutu Univerzity Karlovy (Příloha 2, čl. 4). Uchazeči platí poplatek za přihlášku a také poplatek za posouzení předchozího zahraničního vzdělání (více informací na stránce Jak podat přihlášku).
Stipendia
Jako doktorand/ka můžete získat
- doktorandské stipendium,
- stipendium z SVV a mimořádná stipendia,
- stipendium na podporu ubytování a
- sociální stipendium.
Jak čerpat provozní náklady
Formuláře a žádosti
Přerušení studia
Přerušení studia je možné na základě žádosti.
Zanechání studia
Na Oddělení Ph.D. studia dodejte Prohlášení o zanechání studia (ke stažení v sekci Formuláře).
Individuální studijní plán
Individuální studijní plán (ISP) konkretizuje obsah celého vašeho studia...
Roční hodnocení
V každém roce studia vložíte elektronicky do modulu SIS tzv. roční hodnocení (RH) ISP za daný akademický rok a odešlete jej školiteli/školitelce.
Kurzy a uznávání studijních povinností
Doktorandi/doktorandky se až na výjimky nepřihlašují na kurzy a zkoušky přes SIS. Většina předmětů s kódem je ale dohledatelná v SIS modulu „Předměty“, kde jsou publikovány aktuální informace a sylaby...
Evidence výsledků publikační činnosti
Evidence výsledků publikační a vědecké činnosti je pro doktorandy/doktorandky povinná...
Zkouška z angličtiny
Zkouška z anglického jazyka (D0400003) je povinná, pokud ji požaduje OR. Není-li tedy uvedena mezi požadavky jednotlivých programů, není povinná. Pokud jste zkoušku již absolvoval/a a máte certifikát, můžete požádat o uznání zkoušky. Podmínky pro složení zkoušky, uznání certifikátu o vykonání zkoušky, nabídku jazykových kurzů a další informace naleznete na webu Ústavu jazyků.
Po vykonání či uznání zkoušky vám ji na Ústavu jazyků zapíší do indexu, Ústav jazyků navíc předává Oddělení Ph.D. studia protokol o absolvování zkoušky, na jehož základě referentky Odd. Ph.D. zapisují splnění do SIS.
Účast na Vědecké konferenci 2. LF
- Aktivní účast na Vědecké konferenci (DS002), kterou každý rok pořádá 2. LF UK, je povinná pro všechny doktorandy/doktorandky.
- Účast doporučujeme ve čtvrtém ročníku. Při prodlužování studia je nutné zúčastnit se i v šestém a případně i v osmém ročníku.
- Není možné přihlásit se přes SIS.
- Splnění nemusíte dokládat, zadají ho referentky.
Zahraniční stáž
V souladu s Nařízením vlády č. 274/2016 Sb., část druhá, hlava II, kapitola H, bod I, odst. 3 a Opatřením rektora č. 22/2022, čl 13, odst. 5 je součástí studijních povinností v doktorském studijním programu absolvování části studia na zahraniční instituci v souhrnné délce nejméně jednoho měsíce nebo další forma vaší přímé účasti na mezinárodní spolupráci, např. účast na mezinárodním tvůrčím projektu s výsledky publikovanými nebo prezentovanými v zahraničí apod. Bližší informace ohledně stáží (DS025) dle požadavků jednotlivých OR naleznete v sekci Doktorské studijní programy.
S organizací a možnostmi financování zahraničních mobilit vám poradí referentky Oddělení zahraničních záležitostí. Před výjezdem na stáž si prosím nezapomeňte stáž zaevidovat v SIS (modul „Evidence stáží“) a po návratu na Ph.D. oddělení dodat potvrzení o absolvování stáže, na jehož základě vám studijní referentka, jedná-li se o stáž v celkové délce 30 dní, zapíše stáž jako splněný předmět (DS025).
Cotutelle – doktorské studium pod dvojím vedením
Jako doktorand/doktorandka můžete na zahraničních univerzitách studovat pod dvojím vedením (tzv. cotutelle). Společné (dvojí) vedení disertační práce probíhá na základě spolupráce mezi Univerzitou Karlovou a zahraniční univerzitou.
Odevzdání a vložení disertace do SIS, odklad zveřejnění
Datum odevzdání výtisku dizertace (vyžaduje-li jej OR) musí být shodné s datem odevzdání v SIS...
Omlouvání z termínu státní doktorské zkoušky/obhajoby
Čl. 11, odst. 14 Studijního a zkušebního řádu UK: „…Nedostaví-li se student k obhajobě disertační práce nebo ke státní doktorské zkoušce, na kterou je přihlášen, bez řádné omluvy, není klasifikován a termín obhajoby, resp. státní doktorské zkoušky propadá. O řádnosti omluvy rozhoduje děkan.“
Čl. 11, odst. 16 Studijního a zkušebního řádu UK: „Pokud všechny posudky nedoporučují disertační práci k obhajobě, může student od obhajoby před jejím konáním odstoupit. Termín obhajoby disertační práce propadá.“
V praxi mohou nastat tyto případy:
- Rozhodnete se odstoupit od obhajoby podle čl. 11, odst. 16 Studijního a zkušebního řádu UK. Student musí podat Oddělení Ph.D. studia písemné sdělení o odstoupení z obhajoby. Termín obhajoby propadá.
- Do termínu konání SDZ nebo obhajoby se neomluvíte a ke zkoušce nebo obhajobě se nedostavíte: termín propadá.
- Do termínu konání SDZ nebo obhajoby se neomluvíte nebo v den konání zjistíte, že se nemůžete zkoušky zúčastnit. Neprodleně kontaktujte předsedu komise a Oddělení Ph.D. studia telefonicky a současně e-mailem. Omluvte se a důvod omluvy následně doložte např. lékařskou zprávou Oddělení Ph.D. studia. Pokud děkan neúčast schválí jako odůvodněnou, Oddělení Ph.D. studia provede omluvu v SIS. Pokud je žádost shledána bezdůvodnou a je zamítnuta, termín propadá.
- Předem se omluvíte ze SDZ nebo obhajoby ze zdravotních či jiných důvodů. Podáte Oddělení Ph.D. studia písemnou žádost o omluvení z termínu SDZ nebo obhajoby. Pokud děkan omluvu schválí jako opodstatněnou, Oddělení Ph.D. studia provede omluvu v SIS. Pokud je žádost shledána bezdůvodnou a je zamítnuta, termín propadá.
Úspěšné zakončení studia, promoce a diplomy
Den vykonání úspěšné obhajoby disertační práce se považuje za datum absolvování studia.
Předpisy a zákony
- Zákon č. 111/1998 o vysokých školách
- Studijní a zkušební řád Univerzity Karlovy (SZŘ)
- Opatření děkana č. 2/2024
Příručky, návody a užitečné odkazy
- Často kladené dotazy (FAQ) – odkaz na web Univerzity Karlovy
- Platforma doktorského studia – web Univerzity Karlovy s nabídkou kurzů dovedností pro rozvoj vědecké kariéry, možností networkingu a informační podporou při naplňování tématu disertační práce.
- Manuál pro doktorské studium – brožura Platformy doktorského studia
- Centrum Carolina – nabízí bezplatné právní, kariérní a psychologické poradentsví