Bleskově ze zasedání vědecké rady

Dne 19. prosince 2013 proběhlo poslední zasedání vědecké rady 2. lékařské fakulty v letošním kalendářním roce. Program byl nabitý, neboť na pořadu dne byla dvě řízení ke jmenování profesorem a jedno habilitační řízení.

Prvním přednášejícím byl MUDr. Ondrej Szársoi, Ph.D., z Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Praha. Tématem jeho habilitační práce byl Vliv adaptace na chronickou hypoxii a vybraných farmak na ischemicko-reperfúzní poškození myokardu. Cílem práce bylo sledovat adaptaci potkaních modelů na výškovou hypoxii a následnou zvýšenou toleranci myokardu. Druhým bodem pak bylo nalézt farmaka, která by mohla působit kardioprotektivně a při reperfúzi snížit následky ischemie, konkrétně melatonin a statiny. Na přednášku navázala živá diskuse, ve které byla obšírně probírána zejména konkrétní farmaka a jejich výsledky. Kandidát byl vědeckou radou doporučen k habilitaci.

Následovala inaugurační přednáška doc. MUDr. Jiřího Charváta, CSc., z Interní kliniky 2. lékařské fakulty UK a FN Motol. Doc. Charvát se dlouhodobě zabývá diabetem mellitem 2. typu, což se odrazilo i v tématu jeho přednášky – Maskovaná hypertenze u pacientů s diabetes mellitus. Následná diskuse se točila zejména okolo hypertoniků, diabetiků, kuřáků, jejich compliance či přesnosti monitorace krevního tlaku v nemocnici i doma a jejím vlivu na chybovost studií. Vědecká rada po hlasování doporučila inauguraci kandidáta.

Posledním přednášejícím tohoto zasedání byl doc. MUDr. Josef Zámečník, Ph.D., z Ústavu patologie a molekulární medicíny 2. lékařské fakulty UK a FN Motol. Doc. Zámečník se ve svém výzkumu zabývá třemi hlavními tématy: mozkovými nádory, farmakorezistentními epilepsiemi a neuromuskulárními onemocněními. Svou inaugurační přednášku nazval Neuropatologie extracelulární matrix mozkových nádorů a fokálních kortikálních dysplázií. Po přednášce následovala diskuse dotýkající se všech neuropatologických témat. Vědecká rada jednohlasně doporučila inauguraci kandidáta.

-KamilaVolná

Vytvořeno: 6. 1. 2014 / Upraveno: 2. 2. 2017 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.