Děkanský sportovní den

Středa 20. 10. 2010. Tato středa s téměř magickým datem byla dnem konání Děkanského dne 2. a 3. lékařské fakulty. Jako tradičně bylo studijní volno určeno těm studentům, kteří měli chuť i vůli protáhnout svá studiem znavená, chátrající, zkrácená či ochablá těla. Zároveň byla možností i pro pedagogy zapojit se do dění a zúčastnit se kterékoliv z akcí pořádaných v rámci tohoto sportovního dne.

Již v 8.00 se sešli v areálu Golf clubu Praha – Motol účastníci golfového turnaje. Pravdou je, že počasí nepřichystalo zrovna ideální pozvánku. Ráno bylo pěkných 5 stupňů, bylo pod mrakem a foukal „příjemný“ nárazový vítr, který v průběhu turnaje doprovodily dvě přeháňky. Nic z toho však neodradilo 19 nadšenců, kteří se rozhodli změřit své síly, a někteří z nich letos možná i naposledy. Vloženou soutěž v přesnosti (nearest to pin) vyhrál Marcel Matzenauer a celou soutěž pak Gang Vu Linh.

V 9.00 přivítalo první sportující Sportovní centrum UK v Hostivaři. Netradičního nordic walkingu se zúčastnilo z původních deseti přihlášených sedm a absolvovali pěknou dvouhodinovou NW procházku v okolí Hostivařské přehrady. Dalšími ranními ptáčaty byli účastníci instruktážní hodiny slackline. Napnuty byli tři slackliny, takže si zúčastnění mohli vyzkoušet různé úrovně obtížnosti této koordinační dovednosti.

Cyklistika byla výrazně ovlivněna počasím a pouze tři cyklisté jsou toho jasným důkazem. Možná, že výhodou se stalo počasí pro organizátory hodiny v posilovně, kde zvyšovalo svou svalovou sílu či zvětšovalo svoje svalové objemy osmnáct cvičících.

Od 12 hodin se konal fotbalový turnaj. Bohužel nejslabší účast za několik let byla ovlivněna i liknavostí týmů, které se přihlašovaly na poslední chvíli a odradily týmy dříve přihlášené. Ty se obávaly zrušení turnaje kvůli nedostatku účastníků a pro jistotu vůbec nedorazily. Vítězem turnaje se stalo naprosto suverénní družstvo Dělníci fotbalu.

Fotbalové „fiasko“ středy 20. 10. bylo dokonáno zprávou, že tým doktorů se nepodaří dát dohromady i z důvodu konání konference či senátu, kde byla značná část dobrých fotbalistů účastníky.

(další foto na old.lf3.cuni.cz/telovychova/Foto_web/dek_den_10/index.htm)

Odpoledne pak v halách odstartovali soutěže volejbalisté. Celkem osm týmů sehrálo zajímavý turnaj a nejlepšími se stali členové týmu Kostižer. Dalšími turnaji v Hostivaři byly turnaje ve florbalu (6 týmů) a basketbalu (4 týmy).

Na Strahově sehráli svá klání mezi čtyřmi stěnami squashisté. Mezi 17 účastníky turnaje byli v mužích nejúspěšnější David Talavera a mezi ženami se prosadila Karolína Uhrinová.

Stále narůstající počty studentek na lékařských fakultách dokládají čísla z aerobních forem. Do step aerobiku se zapojilo 40 „stepujících“ a musely se snášet stupínky ze všech sálů. Přes prostorově skromné podmínky si všichni lekci skvěle užili. Rovněž aqua aerobic byl úspěšný a dorazilo 30 vodních nadšenců. Naprostá většina z nich úplně poprvé a měli možnost vyzkoušet jak pomůcky, tak mělkou i hlubokou variantu aqua aerobicu.

Jednoznačným zpestřením a tahákem se stala lekce salzy, kde sál doslova praskal ve švech. 77 tancechtivých dívek, žen, chlapců, chlapů či mužů se vlnilo v podmanivém rytmu salzy.

Dozvěděli se zajímavé informace jak v českém, tak anglickém jazyce o historii salzy a s nadšením si všichni zatančili.

Uklidňujícím závěrem Děkanského dne a jakousi relaxační částí pak bylo velmi solidně zaplněné zdravotní cvičení s overbally a volné plavání.

Celkem se Děkanského dne zúčastnilo 432 studentů z obou fakult, a to je i přes nepříznivé počasí, které bylo pro některé sportovní programy téměř likvidační (atletické vrhy a hody), velmi pěkné číslo. Je vidět, že radost z pohybu a fyzické kondice nejsou studentům lékařských fakult cizí a péče o pohybový aparát jim není lhostejná. A to je dobře. Takže zase příště nashledanou a nezapomeňme poslat tisíceré díky laskavé podpoře děkanů obou fakult.

Za ÚTV Mgr. Petr Horn

Vytvořeno: 17. 11. 2010 / Upraveno: 13. 2. 2018 / MUDr. Jana Djakow