Děkanský sportovní den – 14. 10. 2009

Dne 14. října se konala jedna z největších sportovních událostí roku. Olympijské hry, Mistrovství světa a Děkanský sportovní den jsou pro sportovce vždy těmi největšími sportovními svátky. Škoda jen, že letos příliš nepřálo počasí, a tudíž se zúčastnilo minimum kvalitních sportovců ze zahraničí. Jednotlivé soutěže se odehrávaly nejen ve Sportovním centru Univerzity Karlovy, ale i v externích prostorách Esquo Strahov, Sportovním centru ČVUT pod Juliskou, Golf clubu Praha a přírodním amfiteátru Divoká Šárka.

Jako první se zapojili do soutěží golfisté. Za extrémních podmínek se náročné soutěže pokusilo snížit handicap celkem 12 soutěžících. Ne všem se tento cíl zdařil, ovšem samotná účast v tomto turnaji „extrémního golfu“ se dá považovat za úspěch a projev osobní statečnosti. Celkovým vítězem turnaje se stal student 2. LF Marcel Matzenauer.
Možnost seznámení s novou pohybovou aktivitou – Nordic walking (Severská chůze) – měli studenti v prostorách Divoké Šárky. 14 účastníků této novinky v rámci DD absolvovalo téměř dvouhodinový „špacír“ v osvěžujících povětrnostních podmínkách, během kterého se dozvěděli základní informace o správné technice a materiálním vybavení.

Velký zájem byl jako vždy o aerobní formy cvičení a zejména aqua-aerobik přilákal odpoledne značný počet půvabných cvičenek.
Tenisový turnaj byl bohužel obsazen pouze čtyřmi účastníky, ovšem vynikajících kvalit. Škoda jen, že má hlediště místního klubu tak malou kapacitu a diváky odradilo počasí.
Koho však počasí neodradilo, byli účastníci turnaje ve squashi. Celkem 11 hráčů se před zimou schovalo na kurty Esquo Strahov. Výborně hodnocený a kvalitně obsazený turnaj vyhrál David Talavera před Alenou Mejsnarovou a Tomášem Přívětivým.
Největší zájem byl o turnaj ve volejbale. Téměř 70 účastníků v 11 týmech bylo překvapením i pro samotné organizátory.
Florbalový turnaj se odehrával za skromnější účasti a rozhodně se očekával větší počet účastníků tohoto ve světě stále populárnějšího sportu. 3 týmy, ve kterých se vystřídalo celkem 24 hráčů, nicméně předvedly několik velmi pěkných akcí a ukázek výborné individuální techniky.
Z basketbalového turnaje se nakonec stalo exhibiční utkání starších proti mladším a po napínavém průběhu vyhráli starší těsně 45 : 36.
Do fotbalového turnaje se přihlásila čtyři družstva, která dokonce všechna přišla. Spravedlivý systém každý s každým umožnil nejen porovnat kvality všech týmů navzájem, ale dal všem hráčům i šanci se alespoň trochu zahřát. Tedy pokud na ně jejich spoluhráči nezapomněli se střídáním. Zaslouženými vítězi turnaje se stali Motolští mistři, před týmem Koutský a spol. Bronzovou příčku obsadili hráči týmu Choť topiče.
Nedílnou součástí Děkanského dne je tradiční utkání učitelů a lékařů proti studentům. Bohužel konání akademického senátu (jehož několik členů pravidelně nastupuje v týmu starších), povětrnostní podmínky, řada zranění a večerní kvalifikační pokus o zázrak se Severním Irskem zabránilo konání této fotbalové lahůdky.

Celkem se letošního Děkanského dne zúčastnilo 478 posluchačů, což je jistě číslo potěšitelné. Navíc potěšila poměrně vysoká sportovní úroveň zúčastněných. Dík ovšem patří nejen sportovcům a organizátorům z ÚTV, ale i pracovníkům SCUK a zaměstnancům externích sportovišť. Doufejme, že alespoň v podobném a pokud možno větším počtu se potkáme opět za rok. Snad nebude větší zima.