Den otevřených dveří – reportáž

Dne 15. ledna se konal Den otevřených dveří na půdě 2. lékařské fakulty, při kterém si již tradičně velké množství zájemců o studium mohlo prohlédnout přednáškové prostory i některá oddělení a kliniky Fakultní nemocnice Motol, na kterých probíhá výuka.
V přátelské a uvolněné atmosféře tak mohli zájemci vyslechnout prezentaci naší fakulty, diskutovat s představiteli jejího vedení, svými budoucími pedagogy i zástupci z řad studentů i studentského spolku Motolák. Přinášíme vám krátkou reportáž o průběhu celého dne.

Úvodního slova se ve velké posluchárně ujal profesor Kodet, přivítal několik set zájemců a představil přítomné členy akademické obce. Pak následovala slova pana děkana doc. Hrušáka a přestavení naší fakulty. Pana děkana vystřídal u řečnického pultu pan profesor Trka se svojí prezentací. Několik málo zajímavostí z jeho prezentace jen v bodech:

• vysoké procento úspěšnosti našich studentů – více než 80 % dokončí studium (dáno přísnými přijímacími zkouškami)
  • četné úpěchy vědeckých pracovníků, studentů i doktorandů na uznávaných konferencích, na poli vědy i praktické medicíny
  • počet studentů připadajících na jednoho pedagoga je na 2. LF 4.2 : 1, což mimo jiné zajišťuje vysokou kvalitu výuky a dokazuje velký důraz na individuální výuku
  • fakulta přijímá (i přesto, že to pro ni znamená jisté finanční znevýhodnění) relativně malý počet studentů – to jí umožňuje vybrat jen ty nejlepší a zároveň udržet vysokou kvalitu výuky s množstvím času, který může pedagog jednotlivým studentům věnovat

Představení významných osobností fakulty, které vynikly na poli vědy i ve společenské sféře nejen v ČR ale i ve světě, se pak ujal MUDr. Michal Pelíšek.

Novinkou bylo představení přípravného kurzu k přijímacím zkouškám v elektronické podobě Dr. Procházkovou. Zatím v oborech biologie a chemie.

Některé otázky, na které se zájemci ptali:

Píše se na konci studia Všeobecného lékařství diplomová práce?

Ne, studium lékařské fakulty končí absolvováním státních závěrečných zkoušek. Diplomovou práci studenti Všeobecného lékařství nepíší.

Co dělat v případě, že v době řádného termínu přijímacích zkoušek na 2. LF maturuji.
Stačí, když dodáte potvrzení z vaší školy, a bude vám umožněno využít náhradního termínu. Stejně tak v případě zdravotních komplikací stačí dodat lékařské potvrzení.

Budou přípravné kurzy i z fyziky?
Plánujeme je od příštího roku.

Jak probíhá ústní pohovor?
Je to přátelský pohovor se třemi pracovníky fakulty, jehož hlavním cílem je zjistit zájem uchazeče o medicínu (více info na stránkách).

Zohledňuje se nějak dyslexie, dysgrafie apod. při přijímacím testu? Např. více času na test?
Ne.

Má smysl k přihlášce přikládat i doklady dobrovolnické péče ve zdravotnictví, sportovní úspěchy, odbornou praxi ve zdravotnictví, zájmovou činnost týkající se medicíny apod.?
Ano, využijete je při motivačním pohovoru a vaše aktivity mají jistě určitý význam. Nemusíte je přikládat k přihlášce, bude stačit doklady vzít s sebou na přijímací pohovor.

Strhávají se při PZ body za nevyplněnou odpověď v testu?
Ne. Je to, jako by otázka byla zodpovězena špatně.

Dostanu potvrzení, že zaslaná přihláška došla v pořádku?
Dostanete potvrzení na E-mail v případě přihlášky elektronické. Fakulta prosí raději o zasílání elektronických přihlášek. Případné papírové přihlášky raději zasílejte doporučeně, předejdete tak případným nepříjemnostem. V případě, že v papírové přihlášce něco chybí, dostanete ji zpět k doplnění, jinak ale potvrzení nezasíláme.

Na navazující magisterské studium (obor Fyzioterapie) se dělají nové přijímací zkoušky?
Ano a testují se znalosti z předchozího bakalářského studia.

Kdy se student 2. LF dostane do kontaktu s pacientem?
Od prvního ročníku.

Je možné v průběhu studia studovat i v jiném jazyce než v češtině?
Ano, ale jde o výuku za poplatek.

Je možné u PZ používat tabulky či kalkulačku?
Nikoliv.

Je tělocvik povinný? Co když mám zdravotní problémy?
Ano, tělocvik je povinný. Úlevy ze zdravotních důvodů jsou možné na základě lékařských doložení.

Jak jsou provázané předměty ve studiu? Např. pokud student neudělá anatomii I, může si zapsat anatomii II?
Existují prerekvizity a korekvizity. Můžete si zapsat pouze předměty, u nichž máte splněnu prerekvizitu. Vše je dobře vysvětleno na webových stránkách.

Je možné si na 2. LF sestavovat vlastní rozvrh?
Nikoliv.

Jak se stavíte ke státní maturitní zkoušce?
K zahájení studia na LF musíte mít maturitu, ale ke známkám v přijímacím řízení nijak nepřihlížíme.

Lze i v oboru Fyzioterapie vycestovat v programu Erasmus?
Ano, ta možnost zde je, ovšem „kompatibilních“ škol máme poměrně výrazně méně, než jak je tomu u oboru Všeobecné lékařství.

Bude se už letos platit školné na vysokých školách?
Ne.

A jak se u nás líbilo samotným zájemcům, jsme se zeptali studentky Michaely Jirákové.
„Bylo to moc hezké, všichni tady na nás byli moc příjemní a milí. Po prezentacích a dotazech v té velké posluchárně nás rozdělili na malé skupinky a provedli po nemocnici. Nějaká paní doktorka nám nejdříve chvíli povídala o fakultě a  nemocnici, jak probíhá výuka, a pak nám ukázala jedno oddělení, jak vypadají pokoje pacientů, vyšetřovny a pracovny lékařů, a pak nám dokonce krátce ukázala jednotku intenzivní péče. Nikdy předtím jsem nic takového neviděla, byl to opravdu zážitek.“

Milí zájemci o studium na 2. LF, děkujeme vám za návštěvu, doufáme, že se vám u nás líbilo a přejeme hodně štěstí u přijímacích zkoušek!

-md-

Vytvořeno: 17. 1. 2011 / Upraveno: 9. 11. 2018 / MUDr. Jana Djakow