Fakulta sobě

Jarní koncert, na kterém vystoupili studenti a absolventi naší fakulty, se uskutečnil tradičně v Karolinu. Do starobylých prostor se stěhovalo koncertní křídlo (což se ukázalo jako výzva, ale všichni, kteří se na organizaci podíleli, to nakonec zvládli na jedničku).  Zazněla hudba Bedřicha Smetany v podání Michala Svobody, absolventa 2. LF UK (2014) a Pražské konzervatoře. Absolventkami Pražské konzervatoře jsou i další dvě účinkující. S uskupením Belle Trio vystoupila studentka 6. ročníku Všeobecného lékařství Lucie Čížková a studentka 5. ročníku Pavla Tichá. Nezbývá než hluboce smeknout před talentovanými mladými hudebníky, kteří zároveň s muzikou na špičkové úrovni zvládají náročné studium medicíny a práci lékaře.

Michal Svoboda absolvoval obor Všeobecné lékařství na 2. LF UK v roce 2014. Nyní pracuje jako ortoped ve Fakultní nemocnici Olomouc. Na klavír hraje od devíti let. V roce 2010 absolvoval obor hra na klavír na Pražské konzervatoři. Je laureátem mezinárodní klavírní soutěže Vila de Capdepera ve Španělsku a Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže v Plzni. Jako sólový pianista vystupoval s Orchestrem UK, Vinohradským symfonickým orchestrem a Plzeňskou filharmonií. Je zakladatelem charitativního projektu Na vlnách inspirace, který se na naší fakultě pořádá od roku 2011. Dílu Bedřicha Smetany se věnuje od počátku svého studia na Pražské konzervatoři v roce 2004. V jeho podání zazněly následující skladby B. Smetany: taneční – Tři salónní polky; virtuózní – Koncertní etuda C dur; lyrické – Črty op. 5 a programní – Macbeth a čarodějnice.

Lucie Čížková z uskupení Belle Trio (Lucie Čížková – klavír, Ludmila Štětinová – housle, Marie Waldmannová – violoncello) začala s hudebním vzděláváním v pěti letech na ZUŠ v Kralupech nad Vltavou. Od roku 1997 pokračovala na pražském Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením (prof. J. Korbelová a J. Macharáčková). Ještě během studií se účastnila roční stáže v Severní Karolíně (USA) pod vedením prof. J. Ruggera. Studium klavíru zakončila v roce 2007 absolutoriem na Pražské konzervatoři (posluchačka třídy prof. M. Rezka). Lucie je laureátkou soutěží Durham Symphony Young Artist Competition (NC, USA) a 16th Campbell University Piano Competition (NC, USA). V současnosti je studentkou 6. ročníku Všeobecného lékařství 2. LF UK a věnuje se především korepetování, komorní hře a pedagogické činnosti. Belle Trio vystoupilo se skladbou Vítězslava Nováka Trio d moll – Quasi una ballata.

Pavla Tichá začala hrát na klavír v pěti letech pod vedením prof. Zdeny Janžurové a prof. Martina Ballýho na Hudební škole hlavního města Prahy. Je absolventkou Pražské konzervatoře (prof. Jan Novotný) a Akademie múzických umění v Praze (prof. Peter Toperczer). Od roku 2005 studuje u prof. Eugena Indjice, žáka Arthura Rubinsteina a Leonarda Bernsteina, pod jehož vedením na Schola Cantorum v Paříži získala Diplome Superieur. Od října 2014 je studentkou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve třídě prof. Aleny Vlasákové.

Absolvovala mistrovské kurzy u I. Hobsona, L. Skeltona, M. Gambarian, B. Sharona, T. Mastroianniho a dalších. Představila se publiku u nás i v zahraničí, mimo jiné na festivalech ArtenetrA (Francie), Fórum mladých (Praha), několikrát získala stipendium Nadace život umělce a Českého hudebního fondu.

Je také absolventkou Gymnázia Jana Keplera v Praze a v současné době studuje 5. ročník 2. LF UK. Absolvovala stáže v Kuala Lumpur General Hospital v Malajsii, na Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou a druhým rokem absolvuje stáže na Klinice plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. V současné době je Pavla na studijním pobytu na Medizinische Fakultät na RWTH Aachen University. Návštěvníci koncertu si v jejím podání vyslechli skladby R. Schumanna Sonáta g moll op. 22 (I. So rasch wie Melich; II. Andantino. Getragen; III. Scherzo. Sehr rasch und markiert; IV. Rondo. Presto) a L. Janáčka V mlhách (I. Andante; II. Molto adagio; III. Andantino; IV. Presto).

Autorka fotografií: Naďa Krátká

Vytvořeno: 25. 5. 2015 / Upraveno: 29. 1. 2019 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková