Klasika a jazz v sérii koncertů 2. LF

Datum 14. května letos figurovalo na pozvánkách na koncert smyčcového kvarteta Epoque Quartet ve staroměstském Karolinu. Jedná se nejen o kulturní, ale také jedinečnou fakultní společenskou akci, a proto se pokusíme vám z ní přinést pár postřehů.

Na koncertě jsme se setkali s naším panem děkanem doc. Ondřejem Hrušákem, s rektorem fakulty prof. Václavem Hamplem, s děkanem 3. LF doc. Bohuslavem Svobodou, dalšími hosty, pedagogy, spolužáky a přáteli 2. LF, kteří zaplnili skoro celou Velkou aulu Karolina.

„Jak se vlastně čte název kvarteta?“ zaslechla jsem již při vstupu. Pravděpodobně francouzsky (epoque [epok] = epocha, doba, věk).

Prostřednictvím skladby tehdy v evropském zahraničí populárního českého hudebního mistra Františka Xavera Richtera jsme zacílili první epochální výlet do 18. století. Poté zazněla skladba osobitého Leoše Janáčka, symbolu české klasické hudby počátku 20. století, který již podle učebnic patří k moderní klasice. Interpretace obou kousků byla neotřelá a nebývale temperamentní, což dodalo dílům rozměr zábavné klasické hudby.

O přestávce se většina posluchačů vzdálila z dozoru Karla IV. do částečně podzemních prostor budovy okusit růžové víno a různorodé chlebíčky (pro fajnšmekry i s kaviárem).

Vzhledem k tomu, že jsme chtěli absolvovat vše zmiňované v programu a byli jsme zvědaví, vydali jsme se na prohlídku reprezentačních prostor Karolina. „Strčili jsme nos“ všude, kam to šlo, až jsme skutečně v prvním poschodí objevili místnost s podobiznami rektorů a profesorů Univerzity Karlovy a zasedací místnost s bustami dohlížejících vážných pánů.

Druhá půlka koncertu patřila interpretaci jazzových děl dvou držitelů zlatých gramofonů (symbolizujících cenu Grammy), Davida BalakrishnanaChicka Corey. Koncertní tečkou byla skladba slavného kytaristy Pata Methenyho, který rovněž patří k současným špičkovým hudebníkům a skladatelům ve světě americké jazzové hudby. Jazz? V podání EPOQUE QUARTET je balzámem na uši i na duši.

Nenechte se proto připravit o zážitky a přijďte na příští koncert ze série koncertů naší fakulty!

-az-

Vytvořeno: 20. 5. 2009 / Upraveno: 7. 1. 2019 / MUDr. Jana Djakow