Konec dobrý, všechno dobré

Ve čtvrtek 26. listopadu proběhla na naší fakultě přednáška o paliativní péči. Konala se v rámci kampaně Konec dobrý, kterou zaštiťuje Centrum paliativní péče. Kromě základních informací hovořili o svých zkušenostech zástupci oborů, jejichž práce s umíráním a koncem života souvisí. Více v článku Michaely Hronové, studentky 2. ročníku všeobecného lékařství.

Přednášku započal několika slovy prof. MUDr. Vladimír Komárek, CSc., děkan 2. lékařské fakulty, který zdůraznil důležitost paliativní péče. Už na začátku diskuse byla zdůrazněna role rodiny v rámci této péče, cílem je totiž zvýšení kvality života nemocného i jeho rodiny. Důležitá je autonomie pacienta a pozice rodiny jako rovnocenného partnera. Jedná se o týmovou práci, kde je nutné znát cíle a možnosti, podle kterých se stanoví ošetřovatelský plán. Je podstatné si uvědomit, že lékař může vždy pomoci, i když to neznamená zachránit život. Stejně jako fakt, že lékař bohužel nemá vždy všechny odpovědi a někdy funguje jako průvodce nemocí.

Paliativní péče, jak ji dnes známe, obvykle trvá v rozmezí týdnů až dvou měsíců a další snahou je spolupráce kurativní a paliativní péče tak, aby pacient nepřešel od jednoho ke druhému, ale aby byly v různém poměru zastoupeny obě složky po delší dobu léčby. Třemi typy paliativní péče v České republice jsou lůžkové hospice, mobilní hospice a nemocniční paliativní péče (paliativní týmy).

Přednášející, mezi kterými byli primářka MUDr. Irena Závadová, která pracuje pro mobilní hospic Cesta domů; Pavel Klimeš, jakožto zástupce sester v paliativní péči; MUDr. Lucie Cingrošová z Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol; MUDr. Barbora Szonowská z VFN Praha; MUDr. Barbora Beňová z Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN Motol; MUDr Jindřich Polívka z Hospice Dobrého Pastýře v Čerčanech a psycholog Martin Loučka, uvedli i několik příkladů z praxe, z kterých byla cítit úleva a vděčnost pozůstalých po správně a poctivě odvedené paliativní péči. V závěru přednášky byla otevřena diskuse, ve které padly otázky například na žádosti pacientů o eutanazii či na psychickou zátěž samotných doktorů a možnosti tréninku komunikace o koncových částech života pacienta.

Přednáška proběhla v rámci kampaně Konec dobrý, kterou zaštiťuje Centrum paliativní péče. Cílem kampaně je ukázat především studentům lékařských fakult, že paliativní péče je disciplína s konkrétními klinickými výsledky a kvalitním akademickým zázemím, a jak uvedla MUDr. Barbora Beňová, paliativní medicína se v dnešní době řadí mezi nejprogresivnější obory. Kampaň podporují Nadace Jistota KB a Nadační fond Avast. V případě zájmu je možné se do kampaně zapojit a získávat další informace, například prostřednictvím webových stránek http://konecdobry.cz/.

Michaela Hronová, 2. ročník

Vytvořeno: 3. 12. 2015 / Upraveno: 1. 2. 2019 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková