Kurz sportovního lezení – ARCO

Tak, a první kurz sportovního lezení pro studenty 2. a 3. lékařské fakulty se uskutečnil! Vše se událo během čtyř dnů v polovině dubna, příznivé počasí, krásné prostředí, vynikající zmrzlina... co víc si přát?!

Dějištěm byla jedna z nejznámějších oblastí sportovního lezení rozprostírající se okolo městečka Arco, v bezprostřední blízkosti jezera Lago di Garda. Sem se už po mnoho let sjíždějí lezci z celé Evropy, aby nasáli všudypřítomnou atmosféru, kterou se může pyšnit málokterá oblast. Jest to dáno lezeckou historií, množstvím lezců, kteří tady lezli a stále se sem vracejí, každoročním pořádáním uznávaných závodů na obtížnost, předáváním lezeckých cen a dalšími okolnostmi, které zanechávají v sem přišedších návštěvnících silný zážitek.

Se studenty jsme zahájili kurz na plotnách s výhledem na jezero, kde jsme si teoreticky přiblížili a prakticky vyzkoušeli horolezecké metody, které není možno si ukázat v rámci lezení na umělé stěně.

Následující den jsme navštívili sektor Nago, krásné lezení v položených, kolmých i mírně převislých cestách, kde si tu „svou“ najde téměř každý. Kurz nebyl určen jen pro zkušené lezce, ale i pro ty, kteří na skále nikdy nelezli. Několik studentů bez zkušeností s lezením venku s námi jelo, ale od prvního dne bylo zřejmé, že nebudou nikterak strádat. Pohodová atmosféra se ani nemusela utvářet, všichni přijeli natěšení, byla radost se mezi tolika pozitivně naladěnými a lezením zaujatými lidmi pohybovat.

V dalších dvou dnech jsme lezli v sektorech Massone a Belvedere, kdy zejména první z jmenovaných je místem, kde si zaleze opravdu každý lezec, od úplného začátečníka po borce s nejvyššími ambicemi. Všichni si tak mohli vyzkoušet, kam až je jejich nadšení pustí.

Kurz nebyl ale jenom o lezení, a už vůbec ne jen o sportovních výkonech. A proto nepřišla zkrátka jediná gelaterie, nejednu pizzu jsme vyzkoušeli a poslední večer u jednoho stolu strávili, čímž kurz ku konci dovedli.

Za Ústav tělesné výchovy 2. a 3. LF UK Jan Gajdošík a Petr Klein

Vytvořeno: 4. 5. 2011 / Upraveno: 2. 2. 2017 / MUDr. Jana Djakow