Mladé hvězdy na jarním koncertu naší fakulty

Pro tradiční jarní koncert fakulty v Karolinu (uskuteční se 29. 5.) se nám nečekaně podařilo získat dvě mladé české mezinárodní hvězdy: harfenistku Kateřinu Englichovouklavíristu Martina Kasíka.

Martin Kasík je přes své mládí vyhledávaným sólistou a vítězem mezinárodních soutěží. V roce 1998 se stal vítězem Mezinárodní klavírní soutěže Pražského jara, v následujícím roce zvítězil v evropském a později i celosvětovém kole Young Concert Artists Competition v New Yorku. Výčet zemí, ve kterých koncertoval, stejně jako orchestrů, se kterými hrál, by byl velmi dlouhý. Vyberme snad jen účinkování s Chicago Symphony Orchestra a japonské turné s Českou filharmonií a Ken-Ichiro Kobayashim; nebo opakovanou účast v prestižní řadě koncertů Metropolitního musea v New Yorku.
Martin Kasík má za sebou i několik úspěšných nahrávek, vysoce oceněna byla jeho interpretace R. Schumanna a F. Chopina.

Kateřina Englichová je další mladou, ale již dobře etablovanou českou sólistkou. Také tato absolventka pražské Konservatoře (pod vedením legendy české harfy prof. Váchalové) a Curtisova institutu ve Filadelfii získala v minulém desetiletí řadu ocenění pro mladé umělce. Zvítězila mimo jiné v prestižní soutěži Pro Musicis International Award v New Yorku (1995), International Music Competition ve Vídni (1999) a Torneo International Competition v Itálii (2000).
V únoru 1998 debutovala jako sólistka v newyorské Carnegie Hall. Od té doby koncertovala po celém světě a vystoupila na řadě významných mezinárodních hudebních festivalů. V posledních letech podnikla turné po Lucembursku, Německu nebo Japonsku.
Její katalog obsahuje téměř 30 nahrávek pro česká i mezinárodní hudební vydavatelství. Věnuje se externě i výuce hry na harfu.
Těšme se tedy na – doufejme opět mimořádný – jarní koncert 2. lékařské fakulty v Karolinu! Připomínám jen, že vstup je zcela otevřený a zdarma pro všechny pracovníky a studenty naší fakulty i pozvané hosty.

-jt-

Vytvořeno: 8. 2. 2008 / Upraveno: 19. 12. 2018 / Administrátor 2. LF UK