Motolák žije!

Začátek nového akademického roku 2008/2009 vnesl do studentského fakultního života zbrusu nového hráče, na kterého jsme všichni již několik let čekali. Jmenuje se MOTOLÁK a jako oficiální spolek studentů 2. lékařské fakulty by měl převzít organizaci všech tradičních kulturně-společenských akcí fakulty (např. ples nebo popromoční parník), a dále se především zasadit o čilé rozvíjení fakultního dění tak, aby lépe odpovídalo aktuálním potřebám současných studentů.

Myšlenka založit studentský spolek není nikterak nová, nicméně teprve na jaře letošního roku se několik akčních studentů z fakultního akademického senátu a organizace IFMSA CZ rozhodlo spojit své síly a pustit se do její realizace. Během letních prázdnin se tak podařilo vygenerovat název spolku, naplánovat nejbližší akce a vytvořit první stanovy.

V září spolek nelenil a vyslal své zástupce do Dobronic, aby jej představili našim nejmladším studentům, a to zejména jako organizaci stavějící na principu MEDICI MEDIKŮM, ve snaze pokusit se v nich probudit zájem o bližší spolupráci. Zájem byl tehdy nečekaně velký – podařilo se sesbírat několik desítek kontaktních adres spolu s nadšenými přísliby další pomoci. Chuť uspořádat pro nové studenty první fakultní Welcome Week tak byla o to větší. Význam tohoto informačního týdne pro studenty prvních ročníků spojený s pravidelnými prohlídkami motolského areálu a burzou učebnic potvrdila hojná účast a veskrze pozitivní ohlasy, což je jasný signál, že si akce s několika vylepšeními zaslouží napřesrok zopakovat. Naše týdenní „vítání“ nakonec vyvrcholilo večerní párty v klubu u Dr. Vojáka, kde se Motolák se svými plány oficiálně představil celé akademické veřejnosti. Klub doslova praskal ve švech a jedinečnou atmosféru nově se rodící věci svérázně dokresloval Funktomass. Své požehnání přišel spolku osobně vyjádřit i pan děkan, který všechny přítomné ujistil, že Motolák může ve vedení fakulty hledat významného spojence.

Po týdenní odmlce se 23. října 2008 sešli zakládající studenti v malé levé posluchárně na první ustavující schůzi, jejímž programem bylo přijetí stanov spolku (viz příloha), diskuse nad strukturou představenstva a následně volba jeho členů. Za fungování této nové organizace jsou tedy nyní zodpovědni:

Lukáš Martinkovič – předseda spolku
Prozatimní logo spolku
Sergej Karpowicz – místopředseda pro administrativu
Ondřej Suchánek – místopředseda pro projekty
Tomáš Novotný – místopředseda pro vnější vztahy
Ivana Kalianková – místopředseda pro zahraniční studenty

Tito lidé se právě snaží v co nejkratší době zajistit věci nezbytné pro každodenní fungování spolku. Připravují speciální webové stránky v rámci těch fakultních, aby si kdokoliv mohl najít aktuální informace o připravovaných akcích a následně reportáže z nich. Zřizují první databázi všech členů a hledají vhodné místo pro kontaktní kancelář, kde se bude možné alespoň jednou týdně sejít, jak se všemi představiteli spolku, tak i s koordinátory jednotlivých projektů. Vedle těchto „všedních“ činností však spolek již několik měsíců intenzivně pracuje na organizaci nejbližších fakultních akcí – Vánoční dílna a PLES 2. LF.

PLES 2. LF z technických důvodů letos bohužel neproběhne v obvyklém prosincovém termínu, ale hned zkraje letního semestru – v sobotu 28. 2. 2009. Pevně věříme, že tato změna příliš nepoznamená tradičně vysokou účast a že bude naopak kladně přijata těmi, kteří si každoročně stěžovali na méně vhodné zasazení akce do pro ně tolik hektického předvánočního času. Program plesu je téměř hotov – těšit se můžete třeba na sedmnáctičlenný Orchestr Ladislava Bareše či Carisma-Orquestra (Música Latina). Pro velký úspěch se opět podařilo zařadit i studentské předtančení, které pod profesionálním vedením Soni Kravčenkové (5. ročník) nacvičují studentky již od začátku října (viz pozvánka).

Přehled akcí (spolu)pořádaných Motolákem v akademickém roce 2008/09:

• Welcome week (prohlídka Motolem, burza učebnic)
  • Welcome party
  • Pochod proti diabetu
  • Vánoční dílna
  • PLES 2. LF
  • Motolská míle
  • No-smoking party
  • Popromoční parník a další

Milé studentky a studenti, pomozte nám oživit studentský fakultní život v Motole! Zapojte se do fungování organizace, která vzniká právě pro vás! Máte-li chuť se podílet na některé z výše uvedených akcí nebo alespoň nápad, jak je vylepšit, neváhejte nás kontaktovat. Práce je mnoho, nicméně věřme, že se nám ji podaří společnými silami zvládnout, a že tak postupně přivedeme Motolák k samostatnému životu...

Děkujeme všem za projevenou podporu a těšíme se na bližší spolupráci!

Za všechny členy představenstva Motoláku,
Ondřej Suchánek

Welcome week – studenti prvního ročníku čekající na polední prohlídku motolského areálu

Welcome week – Marek Turnovec v „obležení“ studentů při burze učebnic