Skvělé ohlasy na nový volitelný předmět Urgentní medicína

Evropský sociální fond, Praha & EU:
Investujeme  do vaší budoucnosti

Stejně tak jak se vyvíjí pokroky medicíny a je nutné měnit zvyklosti a postupy v jednotlivých lékařských oborech tak, aby byly vždy „up to date“, i 2. lékařská fakulta zareagovala na potřeby a přání svých studentů a vyšla vstříc prim. MUDr. Jiřímu Zikovi z Oddělení urgentního příjmu dospělých, který měl připravený projekt na zcela unikátní interaktivní učebnu k výuce a nácviku život zachraňujících úkonů u urgentních stavů včetně invazivních postupů. Vzhledem k ceně modelů (cena vybavení učebny se pohybuje v řádech milionů korun) bylo jedinou cestou pokusit se využít dotační programy z fondů EU a to vyšlo.

K rozhodnutí fakulty o potřebě začlenit do výuky studentů i tento dynamicky se rozvíjející obor přispěl i úspěch studentů na prestižní soutěži Rallye Rejvíz, kde se umístili na 1. místě i přes neexistenci tohoto oboru na 2. lékařské fakultě, a začalo se mluvit o tom, že výuka urgentní medicíny, a zejména praktické nácviky zvládání různých akutních stavů jsou na naší fakultě nedostačující.

Pan děkan Hrušák tuto myšlenku posvětil a protože Oddělení urgentního příjmu není fakultním pracovištěm, byl záštitou nad výukou pověřen pan profesor Cvachovec z Kliniky anesteziologie a resuscitace. Výsledkem tohoto snažení je týdenní blok volitelného předmětu, při kterém si studenti prakticky vyzkouší úkony při život ohrožujících stavech, včetně zajištění dýchacích cest, defibrilace, zajištění vstupu do cévního řečiště, postup u polytraumatizovaného pacienta apod.

V týdnu od 21. 2. 2011 proběhl první turnus se studenty čtvrtého ročníku a ohlasy jsou vynikající. „O tento PVP bol v našom ročníku snáď najväčší boj, čo je podľa mňa pochopiteľné a o mnohom vypovedajúce. Či už sa niekto chce alebo nechce uberať smerom urgentné medicíny, je to oblasť, ktorú by absolvent všeobecného lekárstva tak ako internu či chirurgiu mal aspoň trocha poznať. Tešilo ma, že sme si veľa vecí mohli vyskúšať, ohmatať, prepichnúť, napichnúť...  Keďže sme boli absolútne prvou skupinou, ktorá tento PVP navštevovala, netušila som čo čakať. Tušila som, že to môže byť naozaj dobré, keď to budú učiť naozaj dobrí ľudia, tušila som, že tam budú figuríny, s ktorými sa inde nestretnem, a že sa to budem snažiť využiť. A tušenia sa našťastie vyplnili na 150 %. Aj keď viem, že pri reálnej záchrane ovplyvňujú začínajúceho záchranara úplne iné faktory, takéto a akékoľvek ďalšie nácviky určite zlepšujú našu pripravenosť začať reagovať vôbec,“ říká s úsměvem studentka 4. ročníku Vanda Lukáčová – jedna z prvních absolventek předmětu.

„Snad se nám podaří zajistit dostatek vyučujících, protože zájem studentů byl tak obrovský, že v tomto semestru nebylo možno uspokojit všechny studenty, kteří o výuku urgentní medicíny projevili zájem,“ nechal se slyšet primář Zika.

A my novému předmětu přejeme mnoho dalších spokojených studentů!

-md-

Vytvořeno: 1. 3. 2011 / Upraveno: 7. 2. 2019 / MUDr. Jana Djakow