Vanoční nadílka pro malé pacienty v Motole

Dne 20. 12. 2012 proběhla v dětské části FN Motol Vánoční nadílka. Hlavními organizátorkami akce byly studentky 2. ročníku naší fakulty, Gabriela MlčochováZuzana Parolková. V době předvánočních shonů a neméně stresujících zápočtových testů či pitevních týdnů tak zvládly rozdávat nejen dárky, ale i úsměvy nemocným dětem a zpříjemnit jim Vánoce, které budou muset někteří z nich trávit v nemocnici. Jak se projekt připravoval, jak proběhl a k čemu posloužil, jsme se ptali samotných organizátorek dobročinné akce.

Jak jste se k organizaci takového projektu dostaly, co vás k tomu vedlo?
Z: Začalo to sněním nad skleničkou vína po úspěšném testu z anatomie. Gabča chtěla uspořádat smysluplnou akci a jako by brala nápady z mojí hlavy. Blížící se Vánoce byly skvělou příležitostí – a kdo je prožívá a těší se na ně víc než děti? Hned z nás sršely nápady, jak zpříjemnit svátky, den nebo alespoň několik minut těm, kteří neměli tolik štěstí jako my.
G: Napadlo nás, že bychom mohly pro děti v Motole něco zorganizovat na Vánoce – společně si třeba zazpívat a dát jim nějaké dárečky. No, a po měsíci a půl práce se povedlo, a uskutečnil se „první ročník“. A vedlo nás k tomu jediné – udělat alespoň na těch pár minut dětem radost.

Spolupracovaly jste s nějakou organizací?
Z: První rok nám určitě pomohl Motolák, díky kterému jsme se zkontaktovaly s Dobrovolnickým centrem v Motole.
G: Letos jsme se rozhodly jít do toho samy ve spolupráci s DC Motol. K tomu s námi spolupracují přátelé, kteří zpívají v pěveckých souborech, jako je například Coro Picollo nebo Cosmetic Tissues.

Jak vlastní nadílka probíhala?
G: Každého z dětí jsme nejdříve vyzpovídaly, jak se jmenuje (abychom mohly dát jmenovitě dárky, a bylo to tak více osobnější), poté se společně zpívalo a děti mohly hrát i na nástroje, no, a nakonec přišel Ježíšek. Letos byl opravdu štědrý! Přispěla nám například firma Nestlé, yoyostore svými profesionálními yoyi, dokonce i Policie České republiky poskytla dětem dárečky!
Z: Děti se také dozvěděly zajímavosti ohledně vánočních tradic. Na závěr akce jsme rozdávaly balíčky s hračkami, které snad všem dětem alespoň na chvíli rozzářily oči. Díky štědrosti našich sponzorů jsme jich měly opravdu hodně, a tak jsme mohly obejít i děti na odděleních, které se našeho programu nemohly zúčastnit.

S jakými ohlasy jste se setkaly ze stran malých pacientů i personálu?
G: Děti měly radost, některé maminky nebo tatínkové nám děkovali, personál FN Motol také. Dokonce jsme obdržely den na to děkovný telefonát jedné z klinik. To nás strašně těší!
Z: Reakce dětí a rodičů jsou důvodem, proč akci pořádáme. Úsměvy dětí, radost rodičů a poděkování personálu – člověk má hned pocit, že jeho práce opravdu stojí ZA TO.

Plánujete akci uskutečnit i v příštích letech? Udělaly byste případně něco jinak?
Z: Určitě. Už to bude taková tradice.
G: Určitě plánujeme! Není nic krásnějšího než vidět upřímnou dětskou radost... A nápadům se meze nekladou, takže budeme přemýšlet a třeba akci příští rok něčím dalším obohatíme.

Děkuji za rozhovor a mnoho úspěšných nadílek do příštích let!

-andreašustrová-

Vytvořeno: 2. 1. 2013 / Upraveno: 20. 12. 2018 / MUDr. Jana Djakow