Významní evropští vědci na návštěvě naší fakulty

V úterý 26. 9. odpoledne se v seminární místnosti Kliniky dětské hematologie a onkologie představily dvě zajímavé osobnosti evropské vědecké scény. Na pozvání pracovní skupiny CLIP (Childhood Leukaemia Investigation Prague) přijeli do Prahy profesorka Christine Harrison z university v anglickém Southhamptonu a profesor Rolf Marschalek z university ve Frankfurtu.

Prof. Harrison je významnou evropskou cytogenetičkou zaměřenou na hematologické malignity. Je také vedoucí Cytogenetické skupiny Leukaemia Research Fund, která koordinuje práci 30 cytogenetických laboratořích v celém Spojeném království. Přednesla dvě přednášky, první nazvanou Intrachromosomal amplification of chromosome 21 (iAMP21) in ALL: diagnostic dilemma, ve které se zabývala chromosomální aberací objevenou nedávno u skupiny dětí s akutní lymfoblastickou leukemií s vysokým rizikem relapsu. V druhém příspěvku popsala organisaci práce v rámci britské cytogenetické skupiny a stručně představila výsledky, které tato vynikající spolupráce umožnila.

Druhý přednášející, prof. Marschalek, je vedoucím frankfurtského Diagnostic Center for Acute Leukemias a dlouhodobý spolupracovník CLIPu. Zabývá se leukemogenesí způsobenou translokací t(4;11) a o ní také hovořil v přednášce The t(4;11) acute leukemia: pathomechanisms and perspectives. Přednáška byla hutná a nabitá novými fakty, ale přesto srozumitelná i pro posluchače, kteří se nezabývají přímo výzkumem leukemií.

Mezi zájemci o přednášky byli především laboratorní hematologové, mladí lékaři kliniky, doktorandi i studenti, ale také hosté z UK 1. LF a olomoucké lékařské fakulty. Všichni oceňovali zejména fakt, že se jim během jediného odpoledne dostalo vyčerpávající informace o dvou zajímavých problémech současné dětské onkohematologie. Doufáme, že Klinika dětské hematologie a onkologie i v budoucnu bude mít možnost představit studentům a pracovníkům 2. lékařské fakulty tak zajímavé hosty!

J. Trka, proděkan fakulty

Na fotografii zleva: doc. O. Hrušák, dr. J. Zuna, prof. R. Marschalek, prof. C. Harrison, prof. J. Starý, doc. J. Trka

Vytvořeno: 27. 9. 2006 / Upraveno: 10. 1. 2019 / Administrátor 2. LF UK