ZÁPISky ze senátu 2. LF UK – 15. 1. 2014

Týden před zasedáním akademického senátu byla jeho předsednictvu podána rezignace jeho dosavadního předsedy a nově zvoleného děkana 2. LF UK, prof. Vladimíra Komárka, na pozici předsedy a člena senátu. Senát tedy 15. ledna 2014 zasedal poprvé bez předsedy.

Pedagogická komora byla doplněna novým zástupcem, doc. Zdeňkem Šumníkem z Pediatrické kliniky.

Současný děkan doc. Ondřej Hrušák naposledy zasedl na děkanskou židli, která je pro něj vždy rezervována v čele senátu, a informoval senátory o aktuálním dění, o přípravě Dnu otevřených dveří (proběhl v sobotu 18. ledna 2014) a o předávání děkanského know-how svému nástupci. (Slavnostní inaugurace nového děkana proběhne v úterý 4. února 2014 v 16.00 ve Vlasteneckém sále Karolina.)

Hlavním bodem zasedání byla volba nového člena předsednictva a následně volba nového předsedy akademického senátu. Ve volbě do předsednictva byl zvolen doc. Pavel Dřevínek, přednosta Ústavu mikrobiologie. Podle volebního a jednacího řádu akademického senátu 2. LF UK proběhla volba jeho předsedy. Novým předsedou se stal doc. Jan Zuna z Kliniky dětské hematologie a onkologie.

Pedagogická komise, která se sešla druhý týden v lednu, informovala senát, že se nyní zabývá výukou státnicového předmětu pediatrie. Senát diskutoval o tom, že každoročně se na Pediatrické klinice střetnou nejen studenti dvou státnicových kruhů, ale i anglická paralelka, takže se na klinice v jeden den a čas pohybuje asi šedesát studentů. Složitý problém je v tento výjimečný stav koordinován společnými poledními semináři pro české i zahraniční studenty. Čeští studenti si stěžují, že výuka semináře není dostatečná. Je to proto, že výuce v angličtině obtížněji rozumějí a že schopnosti vyučujících přednášet v cizím jazyce jsou různé. Velmi často se tak stává, že přednášející vyloží k tématu nezbytné informace, ale chybějí odbočky u zajímavých kasuistik či oblíbených medicínských témat. Ačkoli někteří studenti i pedagogové podpořili rozdělení seminářů, směřovala diskuse spíše k jejich oddělení. Myslím, že je namístě položit otázku, zda není načase spojit se zahraničními studenty naopak ještě víc seminářů a zda není právě toto cesta, jak zapojit zahraniční a české studenty do jednoho studentského života.

Na závěr zasedání se s akademickým senátem rozloučil doc. Ondřej Hrušák. Poděkoval za osmiletou spolupráci a popřál vše dobré do budoucích let. I my děkujeme Ondřeji Hrušákovi za jeho děkanská léta a těšíme se na další spolupráci s ním, protože byl na podzim minulého roku zvolen do akademického senátu Univerzity Karlovy.

Další zasedání akademického senátu se bude konat ve středu 19. února 2014 od 14.30 v knihovně Neurologické kliniky (2. patro, uzel D).

Připomínáme, že jednání akademického senátu jsou veřejná a členové akademické obce jsou samozřejmě zváni.

-DankaHumlova-

Vytvořeno: 29. 1. 2014 / Upraveno: 24. 7. 2018 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.