ZÁPISky ze senátu UK 2. LF – 16. 3. 2011

Březnový akademický senát zasedal jako už tradičně v knihovně Neurologické kliniky v tradičních 14.30.
Program byl tentokrát podstatně delší než na únorovém zasedání, a tak nové složení AS mohlo ukázat svoji chuť, výdrž a nadšení pro dlouhé schůze a debaty.
První byly v programu zprávy z vedení fakulty. Pan děkan zavzpomínal na fakultní ples, který se konal 26. 2. 2011. S průběhem plesu bylo vedení velmi spokojeno. V anketě TOP 10 nejoblíbenějších učitelů fakulty se umístili tři senátoři z pedagogické komory, kterým za studentskou komoru gratulujeme!
Rozpočet na ples byl 350 tis. Kč, ale jelikož nám letos nebyly prominuty poplatky za prodej vstupenek, celková poplesová bilance je mínus 50 tis. Kč.
Fakulta získala v tomto roce víc peněz od ministerstva za absolventy a kvalitu výuky.
V budově na Plzeňské byl zahájen provizorní provoz, například se zde už vyučuje fyziologie a patofyziologie.

Dalším bodem programu bylo prodloužení akreditace programu všeobecného lékařství, kterému v roce 2012 vyprší platnost. O situaci referoval prof. MUDr. Roman Kodet, CSc. Celá záležitost je administrativně a časově náročná. Nejdřív musí dojít k předložení na MZ, potom rektorátu UK, a následně ke schválení na MŠMT akreditační komisí. Podle uvedených požadavků je studium všeobecného lékařství prezenční, šestileté a v rozsahu 5 668 hodin teoretické a praktické výuky (minimum je výše uvedenou vyhláškou stanoveno na 5 500 hodin). Navazuje na tradici ve výuce datované od roku 1954, kdy fakulta vznikla, původně jako fakulta dětského lékařství.

Tajemnice fakulty referovala o poplatcích spojených se studiem. Jedná se zejména o poplatky za přijímací řízení, delší studium, za studium dvou škol. Všechny tyto poplatky putují do stipendijního fondu.

Rozpočet fakulty za minulý rok je vyrovnaný se ziskem 64 tis. Kč. Hlavní příjmy fakulty plynou z dotací za počty studentů, kvalitu výuky a za vysoký podíl vědy, potom z poplatků za výuku studentů studujících v anglickém jazyce a režie z grantů. Do hlavních nákladů patří mzdy (odvody za sociální a zdravotní pojištění), materiál, stipendia a cestovné. K doplňkovým činnostem patří příjmy z pronájmu, pořádání konferencí a kongresů. Finanční bilance doplňkové činnosti musí být vždy v kladných hodnotách.

Posledním bodem, bodem jedenáct, byl na hrubo vytvořený dlouhodobý plán aktivit akademického senátu. K nejbližším vyhlídkám patří v dubnu téma vědecké rady 2. LF, vysokoškolský zákon, nová identita webů UK. V květnu je v plánu téma studentské ankety, v červnu potom návrh změn ve volebním systému na pozici děkana fakulty a do AS 2. LF.

Nechte se vtáhnout do fakultního dění a přijďte se podívat na dubnové zasedání akademického senátu 20. 4. 2011 od 14.30 v knihovně Neurologické kliniky dospělých, 2. patro, uzel D.

-DankaHumlová-

Vytvořeno: 24. 3. 2011 / Upraveno: 19. 12. 2018 / MUDr. Jana Djakow