2. lékařská fakulta má (staro)nové logo

Místo aby se 2. lékařská fakulta nadále vyčerpávala grafickými experimenty, vrací se ke kořenům. Přečtěte si o historických změnách a vývoji fakultního znaku a loga.

Znakem Fakulty dětského lékařství, která vznikla rozdělením Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v roce 1953, se stal sedící chlapeček s nápisem Facultas Pediatrica. (Původní znak jedné lékařské fakulty, samici pelikána s třemi mláďaty v historizujícím provedení pečeti, si ponechala Fakulta všeobecného lékařství, a to i poté, co se z ní v roce 1990 stala 1. lékařská fakulta. K nahlédnutí je zde.) Autorem plastiky z roku 1981, na níž se zachoval tento fakultní znak, je L. Havelka.

Po přejmenování fakulty na 2. lékařskou fakultu v roce 1990 se jejím znakem – stále v historizujícím provedení pečeti – stala opět samice pelikána, tentokrát ale jen s jedním mládětem. Autorem byl výtvarník Jozef Soukup.

V roce 2016 2. lékařská fakulta podstoupila redesign svého loga a vizuálního stylu, aby vyhověla nárokům moderních komunikačních prostředků. Autory nového grafického provedení znaku a logotypu jsou grafická designérka Martina Vitáková a typograf Matyáš Bartoň. Kresba byla zjednodušena a doplněna názvem fakulty vyvedeným v ozdobném písmu Hrot.

Na jaře roku 2017 byl probíhající proces redesignu zastaven. Nové logo nesplnilo všechna očekávání fakultní veřejnosti: jeden z minulých děkanů dokonce uvedl, že by bylo vhodnější, kdyby si fakulta dala namísto něj do znaku „kopací míč“. Proto bylo po pečlivém zvážení všech možností rozhodnuto, že od 1. dubna 2017 se fakulta opět přihlásí ke svému předlistopadovému znaku, jemuž fakultní veřejnost familiárně přezdívala „chlapeček na nočníku“. Nedílnou součástí tohoto kroku je i volba písma imitujícího psací stroj, Courier New.

Vytvořeno: 31. 3. 2017 / Upraveno: 24. 1. 2019 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.