Nádorová onemocnění jako nemoci těla i duše

V pondělí 24. října proběhla druhá panelová debata projektu Fenomén na téma Nádorová onemocnění a dnešní společnost. Čtěte zprávu o akci od hlavní organizátorky Anny-Marie Stejskalové. Přinášíme i odkaz na videozáznam.

Téma nádorových onemocnění jsme diskutovali nejen z hlediska medicínského, ale také společenského, což je hlavní cíl projektu Fenomén. Diskuse, které se zúčastnilo přibližně 80 studentů (čímž byla kapacita Pelouchovy posluchárny plně využita), probíhala v přátelské, odlehčené atmosféře, a přesto s vážností. O úspěch se zasloužili především hosté – výjimečné osobnosti, které dokázaly studenty pro téma nadchnout. Zúčastnění studenti – nejen budoucí onkologové, ale i medici směřující do jiných oborů – kladli zajímavé dotazy, byli z debaty nadšeni a odcházeli (snad) obohaceni o nové poznatky. Věřím, že debata ukázala studentům nejen kouzlo oboru onkologie, ale také jedinečnost našich akademických vzorů, kteří nám mohou předat nejen znalosti, ale také zkušenosti. Ukázala studentům nový úhel pohledu na nádorová onemocnění jako na onemocnění nejen těla, ale i duše, jako problém nejen jedné bytosti (budoucího pacienta, který jednou bude potřebovat jejich pomoc), ale jako problém celé společnosti.

Za studenty děkuji váženým hostům za jejich ochotu a vstřícnost, jmenovitě prof. MUDr. Josefu Kouteckému, DrSc., prof. MUDr. Bohuslavu Melicharovi, Ph.D., doc. MUDr. Janě Prausové, Ph.D., MBA, a prof. MUDr. Tomáši Eckschlagerovi, CSc.

Za úspěchem pondělní akce stojí týmová práce. Za pomoc při organizaci bych ráda poděkovala kolegům, k nimž patří Cedrik Horčička, Bruno Jurášek, Kristýna Kopecká, Jan Korb, Pavel Václav Hrdina, Ladislav Famfulík, Libor Pochobradský a David Mikolajek.

Panelových debat na nejrůznější témata nás v letošním akademickém roce čeká ještě mnoho. Děkuji studentům, kteří projevili o projekt Fenomén velký zájem. Nadšení, pochvaly a poděkování z jejich strany jsou pro mě velkou inspirací v pokračování organizace tohoto projektu.

Videozáznam z akce můžete shlédnout zde.

Anna-Marie Stejskalová

Vytvořeno: 31. 10. 2016 / Upraveno: 2. 2. 2017 / Mgr. Ing. Tereza Kůstková