Zimní kurzy 2010 s ÚTV 2. a 3. LF v roce 2011

Zimní sezona 2010/2011 je pomalu u konce a sníh z hor mizí téměř před očima díky březnovým teplotním rekordům. Tudíž nezbývá než zrekapitulovat letošní kurzy s naším ústavem. Celkem se konalo sedm kurzů. Z toho pět s možností získání kreditů. Čtyři z celkových sedmi kurzů byly organizovány v tuzemských lyžařských střediscích a tři v zahraničí.

Hostitelskou chatou pro první povinný kurz byla známá chata pro nenáročné horaly – Erlebaška. Přes počáteční rozpačité počasí se v průběhu týdne změnily podmínky téměř do dokonalosti, a tak si milovníci všech forem klouzání na sněhu přišli na své. Dokonce i začátečníci na snowboardech či běžkách nemuseli mít obavy z tvrdosti podložky a mohli využít podmínek k razantnímu zlepšování svých dovedností. Odměnou celému kurzu byl páteční celodenní výlet na běžkách v podmínkách, které bychom bez váhání mohli nazvat kýčovitými. Souběžně s kurzem na Erlebachově boudě se pořádal první zahraniční kurz v Marillevě. Itálie nabídla podmínky přesně podle předpokladů. Slunce a ideální sněhové podmínky, které nadchly všechny účastníky.

Špindlerův Mlýn a rektorátní chata Patejdlova bouda byla další destinací, kterou naši studenti navštívili. Tradičně příjemné rodinné prostředí Patejdlovy boudy bylo jistě příjemnou kompenzací horší dostupnosti sjezdových tratí. Kurz proběhl za dobrých sněhových podmínek bez žádných zranění či komplikací.

Další rektorátní bouda VAK nabídla azyl pro další povinný kurz. Komfortní zázemí a příjemné prostředí vytvářené zkušeným personálem je vždy zárukou dobrého kurzu. Bohužel hory se v tomto týdnu postupně měnily v ledovou horu, a tak se postupem času stávaly provozuschopné pouze pro milovníky sjezdových tratí a běžkaři měli podmínky velmi těžké. Kurz však proběhl v plném rozsahu a byl doplněn ukázkou přípravy lyží servismanem reprezentačního týmu českých lyžařů.

Závěr povinných kurzů se odehrál ve známém lyžařském středisku v Sestrierre. Tentokrát za proměnlivých povětrnostních podmínek mohli studenti vyzkoušet své schopnosti na olympijských sjezdových tratích ZOH 2006. Bohužel drobným šrámem na jinak povedeném kurzu bylo jedno vážnější zranění. Přejeme brzké uzdravení.

Celkem se v letošní zimě zúčastnili s naším ústavem 273 studenti, což je jistě velmi solidní číslo s ohledem na nepříliš dlouhé zkouškové období. Doufejme, že minimálně stejný počet přivítáme na kurzech i v příští lyžařské sezoně a podmínky budou ještě příznivější než letos.

Takže v příštím roce SKOL.

Za ÚTV 2. a 3. LF Mgr. Petr Horn

Vytvořeno: 31. 3. 2011 / Upraveno: 14. 2. 2018 / MUDr. Jana Djakow