Zpráva o zasedání vědecké rady 21. listopadu 2013

Dne 21. listopadu proběhlo zasedání vědecké rady 2. lékařské fakulty UK, druhé v akademickém roce 2013/2014. Na programu byly inaugurační přednáška v profesorském řízení doc. MUDr. Jakuba Horta, Ph.D., habilitační přednáška MUDr. Přemysla Jirušky, Ph.D., a byly předány ceny manželů Adamových pro rok 2013.

Neurolog doc. MUDr. Jakub Hort, Ph.D, je lékařem Neurologické kliniky v Motole a vedoucím lékařem Kognitivního centra. Na 2. lékařské fakultě se habilitoval v roce 2008. Zabývá se výzkumem paměti, prostorové orientace a především Alzheimerovy choroby (která, jak říká, by se měla zásluhou i českého vědce a lékaře Oskara Fischera nazývat Alzheimerovou-Fischerovou chorobou). Hort je členem mnoha odborných společností, autorem publikací s vysokým impaktním faktorem, tří domácích monografií a několika kapitol ve významných zahraničních monografiích. Mimo jiné absolvoval zahraniční pobyty v Massachusetts General Hospital na Harvard Medical School v Bostonu nebo na Mayo Clinic v Rochesteru. Od roku 2007 je členem akademického senátu 2. lékařské fakulty.

Svou inaugurační přednášku věnoval Alzheimerově chorobě, především novým poznatkům v jejím výzkumu. Hort úspěšně obstál před vědeckou radou 2. lékařské fakulty, která jeho excelentní přednášku schválila všemi hlasy a doporučila Univerzitě Karlově k dalšímu jednání v řízení ke jmenování profesorem.

Druhá na programu zasedání byla habilitační přednáška MUDr. Přemysla Jirušky, Ph.D. Jiruška je lékařem Neurologické kliniky v Motole, vědeckým pracovníkem na Fyziologické ústavu Akademii věd ČR a honorary senior research fellow na School of Clinical And Experimental Medicine na University of Birmingham. Svou disertační práci v oboru neurověd obhájil v roce 2004 na 2. lékařské fakultě. Jiruška v současné době vyučuje na fyziologickémpatofyziologickém ústavu 2. lékařské fakulty.

Tématem jeho habilitační přednášky byly vysokofrenvenční oscilace v epileptologii jako spolehlivý elektrografický ukazatel epileptogenní mozkové tkáně, a především význam těchto oscilací těsně před spuštěním epileptického záchvatu a po záchvatu.

Vědecká rada 2. lékařské fakulty doporučila Univerzitě Karlově habilitaci kandidáta.

Na závěr zasedání rady byly předány manželů Adamových. Cenu Vlasty Adamové za vynikající práci v oboru onkologie a hematologie získal MUDr. Michal Zápotocký, Ph.D., a Cenu Ervína Adama za vynikající práci preventivního významu pro zdraví populace získala Mgr. Klára Vilimovská-Dědečková, Ph.D.

-dankahumlova-

Vytvořeno: 5. 12. 2013 / Upraveno: 2. 2. 2017 / Mgr. Petr Andreas, Ph.D.