Jarní koncert fakulty 2010

Jitka Hosprová (1975) – viola

– vítězka mezinárodní violové soutěže Beethovenův Hradec v Hradci nad Moravicí

V sedmi letech se začala věnovat hře na housle. V roce 1989 byla přijata na Konzervatoř v Plzni, kde studovala hru violu pod vedením prof. Jana Motlíka. V roce 1993 získala 1. cenu v mezinárodní violové soutěži „O cenu Beethovenova Hradce“ v Hradci nad Moravicí.

Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze absolvovala ve třídě doc. Jana Pěrušky. Získala též stipendium na letní mistrovské kurzy v rakouském Semmeringu. Působila též jako koncertní mistr skupiny viol v mezinárodním orchestru mladých „Die Junge Österreichische Philharmonie“ a jako sólistka reprezentovala Hudební fakultu AMU na mezinárodním setkání vysokých škol v Grazu. Na základě vítězství v konkurzu se v roce 2000 zúčastnila festivalu komorní hudby, který organizovala rozhlasová stanice Süddeutscher Rundfunk. Od roku 1998 byla členkou Bennewitzova kvarteta, se kterým koncertovala doma i v zahraničí – Holandsko, Německo, Rakousko. Kvarteto pracovalo pod vedením špičkových kvartet – Amadeus kvartet, Alban Berg kvartet, Smetanovo kvarteto aj. Spolupráci završila natočením CD s kvartety L. Janáčka, H. Krásy a Pavla Haase.
U nás je nejen vyhledávanou sólistkou, ale též komorní hráčkou. Vystupuje s předními sólisty a soubory – Luigi Alberto Bianch, Ivan Ženatý, Kateřina Englichová, Peter Dvorský, Štefan Margita, Adam Skoumal, Carlo Jans, Dante Millozzi, Gian Luigi Zampieri, Eric le Sage, Pavlína Senic, Lada Jirásková, Andrea Kalivodová, Martina Kociánová, David Švec. Dále spolupracuje s dirigenty – Elli Jaffe – Israel, Bertrand de Billy – UK, Jacques Mercier – FR, Rastislav Štúr – Slovensko, Massimiliano Matesic – Švýcarsko, Leoš Svárovský, Ondřej Kukal, Stanisav Vavřínek, Rudolf Krečmer, Jan Kučera, Marek Štilec, Stanislav Bogunja, Jiří Štrunc a další. Spolu s harfistkou Kateřinou Englichovou a lucemburským flétnistou Carlo Jansem založila v roce 2005 Bohemia Luxembourg trio, se kterým natočila 2 CD a se kterým pravidelně koncertuje nejen v ČR, ale i v zahraničí.
Jitka Hosprová se představila na řadě světových hudebních festivalů: Zahajovací koncert Hudebního fóra Hradec Králové za doprovodu Filharmonie Hradec Králové a Pražského filharmonického sboru (2005), Moravský podzim (2006), Mezinárodní hudební festival v Sofii (2007), Pražské hudební slavnosti (2007), Mezinárodní hudební festival Kartágský hudební podzim v Tunisu (2007), zahajovací koncert prestižního festivalu Pražský podzim za doprovodu Vienna Radio Symphony Orchestra pod taktovkou B. de Billyho (2007), Deutsch-tschechischen Kulturtage v Drážďanech (2007), Pražské premiéry – náročný koncert J. Felda pro violu a orchestr (2008), Festival Presences – Radio France (Metz, Paris), Il Violino sulla Torre – Moresco (Itálie), Cupra Music festival (Itálie), Mezinárodní festival Smetanova Litomyšl, Dvořákův Karlovarský podzim.

Jako sólistka spolupracuje s předními českými a zahraničními orchestry (L'Orchestre de Chambre Français, Vienna Radio Symphony orchestra, Orchestre national de Lorrain, Orchestre de Pau, Orchestre Anthanor Rome, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Plzeňská filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, Severočeská filharmonie Teplice, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pardubická komorní filharmonie, Pražský komorní orchestr, Collegium České filharmonie, Komorní orchestr Quattro).

Spolupracuje s významnými hudebními osobnostmi a interprety
Jitka Hosprová se na svých koncertech představila v řadě evropských zemí – Německo, Rakousko Švýcarsko, Itálie, Monaco, Švédsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Francie, Anglie, Holandsko, Belgie, Lucembursko. V sezoně 2007/2008 se představila americkému publiku v Los Angeles a Connecticutu jako sólistka French Chamber Orchestra a sólovým recitálem v New Yorku.
V lednu 2001 vyšel u firmy ArcoDiva její první kompaktní disk „Rhapsody“ s díly Klementa Slavického, Bohuslava Martinů, Zdeňka Lukáše, Benjamina Brittena, Sylvie Bodorové a Vittoria Montiho. V říjnu 2005 vydala svůj první orchestrální CD se skladbami Bohuslava Martinů, Karla Stamice a Zdeňka Lukáše. Během roku 2006 natočila u společnosti ArcoDiva další dva kompaktní disky – komorní se souborem Bohemia Luxembourg (spolu s ní Kateřina Englichová a Carlo Jans) – Mozart, Beethoven, Debussy, Jolivet a ve stejné sestavě s Pražským komorním orchestrem – Feld, Kalabis, Lukáš.
Pravidelně natáčí pro Český a francouzský rozhlas.
Hraje na italský nástroj z roku 1856 Andrea Postacchini.

Poslední aktualizace: 19. 2. 2019 / Helena Ulovcová
Byla tato stránka užitečná?