1st International Student Medical Congress Košice

Prvý medzinárodný kongres študentov medicíny v Košiciach

Dňa 23.–25. júna 2009 sa na pôde Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnil prvý medzinárodný kongres študentov medicíny v Košiciach – 1st International Student Medical Congress Košice (ISMCK'09). S nápadom organizovať ISMCK'09 neprišlo vedenie fakulty, ale táto geniálna myšlienka sa zrodila v hlavách študentov zo Spolku medikov mesta Košice. Organizácia sa samozrejme nezaobišla bez podpory vedenia Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) a Lekárskej fakulty UPJŠ.

Záujem o ISMCK'09 bol tak enormný, že organizátori boli prinútení rozšíriť pôvodných šesť sekcií na úctyhodných desať, aby uspokojili záujem mladých vedcov z celého sveta zúčastniť sa jedinečnej konferencie v malej veľkej krajine strednej Európy, na Slovensku. Takisto pozvaných rečníkov z domova dopĺňali významné svetové osobnosti vedy z USA, Kanady, alebo dokonca z Tel Avivu. Našu fakultu tam reprezentovali dvaja významní lekári a vedci, prof. Jan Trka a doc. Radek Špíšek, ktorí dominovali sekciám o klasickom výskume v molekulárnej biológii a genetike, ako aj v morfológii a fyziológii.

Cieľom ISMCK'09 bolo posíliť medzinárodnú spoluprácu mladých vedcov z rôznych oblastí medicínskeho výskumu a umožniť im vzájomné prezentovanie svojich výsledkov a získavanie poznatkov z iných výskumov ich kolegov. Tak sa už v mladom veku vytvára vedecká sieť študentov medicíny po celom svete a umožňuje tak vedecký pokrok na celosvetovej úrovni.

Spolok medikov mesta Košice disponuje množstvom ambicióznych medikov, ktorí už teraz začínajú pracovať na prípravách ISMCK'10. Preto by som chcel pozvať všetkých, ktorí sa venujú vede a výskumu, aby využili možnosť prezentovať svoje výsledky opäť o rok v Košiciach a získali tak veľa nových skúseností.

Ja verím, že aj na UK 2. LF je obrovské kvantum šikovných študentov, ktorí majú potenciál organizovať nielen kultúrne či spoločenské akcie, ale aj vzdelávacie projekty a zlepšovať tým strastiplnú cestu k vysnenému titulu. Staňte sa členmi Motoláku a IFMSA a pomôžte nám zlepšovať vzdelanie na našej fakulte.

Radovan Hudák

Plagát ISMCK'09