Vědecká konference 2009 za dveřmi!

Ing. Josef Fulka jr., DrSc.

Josef Fulka ml. pracuje ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze a současně je i členem Centra buněčných terapií a tkáňových náhrad UK 2. LF.
V zahraničí působil v INRA Jouy-en-Josas, Francie; University of Wisconsin, Madison, WI USA; The Babraham Institute, Babraham, Cambridge, UK; Tsukuba Institute, Tsukuba, Japonsko.
Je členem redakčních rad časopisů Cloning and Stem Cells (USA), Journal of Reproduction and Development (Japonsko), Stem Cells International (USA).
Publikoval více než 100 impaktovaných publikací (Science, Nature Biotechnology, Trends in Biotechnology, atd.) s citačním ohlasem asi 2700.

Zabývá se problematikou přenosu jader z terapeutických důvodů nebo s cílem produkce klonovaných jedinců, zejména u ohrožených druhů. Mezi jeho významné práce patří neinvazivní enukleace. Ve spolupráci s italskou skupinou je autorem prvního mezidruhového klonu na světě a dále pak vyvíjí metody umožňující manipulace s jadérkem vajec savců.

Publikace v časopisu Science

Nejrůžovějším snem všech vědců je, aby prestižní americký vědecký časopis SCIENCE informoval o výsledcích jejich práce. Takový sen si nyní proměnil ve skutečnost Ing. Josef Fulka jr., DrSc. Objevil totiž se spolupracovníky jeden z důvodů, proč se tak často nedaří klonovat zvířata a lidská embrya. Jejich poznatky otevírají dosud netušené možnosti.
Dokázali, že klíčovou roli při vývoji oplozeného vajíčka a raného embrya hraje malá nenápadná záležitost – jadérko z vajíčka matky. Dosud nebylo jasné, jak přesně tato část funguje a jaký má úkol v oplozeném vajíčku a raném embryu.
Skupina Josefa Fulky jr. vyvinula metodu, jak jadérko z buňky bezpečně vyjmout. Zkoumali, zda se po vyjmutí jadérka oplozené či naklonované embryo dále vyvíjí. Zjistili, že nikoli! Ovšem jakmile jadérka do myších zárodků vrátili, narodily se živé myšky. Vědci tak dokázali, že pro další vývoj jedince je jadérko z vejce nezbytné.
Tento fakt tak vysvětluje i některé neúspěšné případy klonování: Pokud výzkumníci z vejce s genetickou informací nevědomky odstraní celé jádro i s jadérkem, nemůže se po následném přenosu jiného jádra klon dále vyvíjet. S vědomím, jakou roli jadérko hraje, nyní mohou vědci výrazně zvýšit úspěšnost při klonování. Více na www.ncbi.nlm.nih.gov.

Poslední aktualizace: 28. 11. 2018 / Helena Ulovcová
Byla tato stránka užitečná?