Vědci z Ústavu fyziologie spolupříjemci interdisciplinárního projektu OP JAK Dynamika mozku
Výzkumné týmy Ústavu fyziologie a Neurologické kliniky pod vedením prof. Přemysla Jirušky se stali spolupříjemci podpory v rámci výzvy Špičkový výzkum Operačního programu Jan Amos Komenský. Projekt Dynamika mozku pod vedení Dr. Hlinky z Ústavu informatiky AVČR je zaměřen na výzkum dynamiky mozku ve zdraví a nemoci a propojuje výzkumné týmy neurovědců, neurologů, psychiatrů, matematiků a bioinženýrů za účelem výzkumu dynamické podstaty fungování lidského mozku a dynamických aspektů neurologických a duševních onemocnění. Výzkum týmu Ústavu fyziologie je zaměřen na pochopení příčin ztráty stability a resilience epileptického mozku odpovědných za vznik záchvatů a ve spolupráci s matematiky navrhnout léčebné postupy, jak resilienci posílit.
Ústav fyziologie získal podporu na vytvoření Evropského neurogliálního konsorcia v rámci výzvy 4EU+ Aliance
Dr. Helena Pivoňková a prof. Přemysl Jiruška z Ústavu fyziologie získali projekt SEED4EU+ udělený 4EU+ Aliancí. Cílem konsorcia 4EU+ je propojit evropské odborníky v oblasti výzkum neurogliálních interakcí společně s odborníky v oblasti epileptologie. Členy konsorcia jsou mezinárodně uznávané skupiny zaměřené na studium neurogliálních interkací v patogenezi neurologických onemocnění. Konsorcium zahrnuje odborníky z univerzit, jež jsou součástí 4EU+ Aliance – Heidelberg Universität, Sorbonne Université, University of Copenhagen, University of Warsaw, ale také odbornící z University of Erlangen, či Royal College of Surgeon Ireland.
Neurogliální výzkum je rychle se rozvíjející vědecký obor, který může poskytnout průlomový pohled na příčiny a mechanizmy mozkových onemocnění, včetně epilepsie. Hlavním výstupem projektu je příprava společné grantové žádosti v rámci výzvy Horizon2020 či ERC.
Univerzitní centrum výzkumu poruch neuronální excitability (EXCITE).
Výzkumné týmy Ústavu fyziologie, Ústavu patologické fyziologie a Kliniky dětské neurologie pod vedením Prof. Přemysla Jirušky uspěly v soutěži Univerzitních výzkumných center (UNCE) a získaly podporu na vytvoření Univerzitního centra výzkumu poruch neuronální excitability.
Cílem projektu je vytvoření výzkumného centra, jehož vědečtí pracovníci budou s pomocí pokročilých technologií řešit nejobtížnější a doposud neobjasněné aspekty farmakorezistentní epilepsie a epileptických encefalopatií a vyvíjet nové způsoby léčby těchto závažných onemocnění. Koncept centra vychází z již existující multioborové spolupráce mezi vědci a lékaři napříč 2. lékařskou fakultou, jež přistupují k výzkumu onemocnění mozku s využitím moderních neurovědních konceptů a formou translačního výzkumu s cílem objasnit onemocnění neuronální excitability od genů až po lidský mozek.
Vědci Ústavu fyziologie spoluřešiteli projektu EXCELES - Národní ústav pro neurologický výzkum
Vědci 2. lékařské fakulty hrají klíčovou úlohu při řešení a vedení projektu EXCELES – Národní ústav pro neurologický výzkum. Cílem projektu je výzkum neurodegenerativních a neurovývojových onemocnění a vytvoření národní autority, která bude záštitou kvalitního výzkumu neurologických onemocnění v České republice. Na projektu se podílejí vědci a vědkyně z Neurologické kliniky, Kliniky dětské neurologie, Ústavu patologické fyziologie a Ústavu fyziologie naší fakulty.
Dr. Helena Pivoňková a Dr. Ondřej Novák jsou vedoucími podprojektů a prof. Přemysl Jiruška je vedoucím výzkumného pilíře zaměřeného na neurovývojová onemocnění.
Prof. Jiruška obdržel Cenu ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj pro rok 2021
Prof. Přemysl Jiruška obdržel cenu za úspěšné řešení grantového projektu Význam funkční a strukturální reorganizace mozkových sítí v patogenezi kognitivního deficitu a epilepsie po cévní mozkové příhodě. Cílem projektu bylo rozpoznat změny v charakteru propojení, které by předpovídaly postižení kognitivních funkcí a rozvoj epilepsie. S využitím zobrazení mozku a EEG vyšetření byly vypracovány metody, s jejichž pomocí bylo možné identifikovat pacienty se zvýšeným rizikem závažnějšího poškození kognitivních funkcí a rozvoje epilepsie. Jeden ze zásadních objevů představoval popis změn v chování epileptických sítí před záchvatem. Výsledky prokázaly, že záchvaty jsou předcházeny ztrátou stability epileptických sítí, kterou lze navíc změřit. Provedená pozorování umožnila sjednotit řadu současných teorií (často i protichůdných) o mechanismech vzniku epileptických záchvatů. Ve spolupráci s týmem australských vědců byl učiněn objev, že změny ve stabilitě epileptických sítí a riziko záchvatů kolísají v řádu dnů, týdnů a měsíců. Tyto objevy otevírají nové možnosti pro stanovení rizika vzniku záchvatů, přesné nastavení léčebné neurostimulace v závislosti na úrovni mozkové stability a hledání nových způsobů léčby epilepsie.
4EU+ mezinárodní kurz Patogeneze epilepsie pod vedením 2. lékařské fakulty
V rámci Aliance 4EU+ probíhá mezinárodní kurz zaměřený na mechanismy patogeneze a patofyziologie epilepsie, který je určen pro pregraduální či Ph.D. studenty, klinické epileptology a vědce z akademického a farmaceutického prostředí, kteří chtějí získat detailní znalosti v oblasti neurobiologie epilepsie. Kurz je organizován pod vedením Ústavu fyziologie 2. lékařské fakulty a vznikal za podpory Aliance 4EU+ ve spolupráci mezi Univerzitou Karlovou, Univerzitou v Miláně, Univerzitou ve Varšavě, Univerzitou v Ženevě a Istituto Neurologico Carlo Besta. Na přípravě, organizaci a výuce se podílejí epileptologové a vědci z celého světa a kurz získal záštitu řady odborných organizací včetně International League Against Epilepsy a International Bureau For Epilepsy. Za 2. lékařská fakultu se na organizaci a výuce podílí Ing. Byrne, Mgr. Dvořáková, prof. Marusič, Dr. Novák a prof. Jiruška. Kurz je dostupný v SIS pro naše pregraduální a postgraduální studenty.
Ing. Jan Kudláček, Ph.D. obdržel cenu Jana Marka Marci za rok 2018
Jan Kudláček obdržel cenu Jana Marka Marci za rok 2018, kterou každoročně uděluje Česká liga proti epilepsii za nejlepší prvoautorskou publikaci. Cenu získal za práci publikovanou v časopise Nature Neuroscience, která přinesla nové poznatky o mechanizmech vzniku epileptických záchvatů
Chang WC, Kudlacek J, Hlinka J, Chvojka J, Hadrava M, Kumpost V, Powell AD, Janca R, Maturana MI, Karoly PJ, Freestone DR, Cook MJ, Palus M, Otahal J, Jefferys JGR, Jiruska P. Loss of neuronal network resilience precedes seizures and determines the ictogenic nature of interictal synaptic perturbations. Nat Neurosci. 2018 Dec;21(12):1742-1752.
Prof. John G. R. Jefferys akademickým pracovníkem 2. lékařské fakulty
Prof. John G. R. Jefferys je světově uznávaným neurovědcem, který zásadně přispěl k pochopení mechanismů fungování lidského mozku ve zdraví a nemoci. Prof. Jefferys je mezinárodně respektovaným odborníkem v oblasti výzkumu epilepsie, mentální retardace a v oblasti fyziologických oscilací v mozku. Za svůj výzkum obdržel řadu mezinárodních ocenění a jeho současný h-index je úctyhodných 55.
Prof. Jefferys vystudoval fyziologii na University College of London. Jako mladý vědecký pracovník nastoupil na řadu výzkumných pozic v Londýně. Následně obdržel prestižní Wellcome Senior Lectureship na St. Mary’s Medical School – Imperial College a byl jmenován profesorem neurofyziologie. V roce 1995 získal profesorskou pozici na Birminghamské univerzitě. Do roku 2019 působil jako profesor neurověd na Oxfordské univerzitě, kde své působení ukončil po dosažení důchodového věku. Prof. Jefferys zastával významné funkce v rámci univerzit, akademických a odborných společností a mezinárodních časopisů.
V roce 2019 přešel na 2. lékařskou fakultu a jeho laboratoř se stala součástí Ústavu fyziologie. Zde vytvořil experimentálně-klinickou skupinu, která se zaměřuje na výzkum náhlého neočekávaného úmrtí při epilepsii a která spolupracuje s klinickými pracovišti naší fakulty. Pro tento výzkum získal v letošním roce grantovou podporu z AZV. Ve svém výzkumu úspěšně propojuje výzkum epilepsie, mozku, kardiovaskulárního a respiračního systému. V rámci svého působení na fakultě se aktivně zapojil do vzdělávání mladých vědeckých pracovníků, včetně studentů lékařství, kteří projevují zájem o vědu.
Prof. Jiruška zvolen předsedou EpiStop
V roce 2020 se prof. Přemysl Jiruška stal předsedou spolku EpiStop, jenž vytváří platformu pro setkávání, spolupráci a aktivní činnost všech skupin a osob, které mají vztah k lidem s epilepsií (pacientů, zástupců pacientských organizací, zdravotníků, odborných společností, sociálních poradců, úředníků státní správy, zástupců médií) s cílem zlepšit postavení lidí s epilepsií ve společnosti. Sídlo spolku se také přesídlilo na 2. lékařskou fakultu.
Vědci z Ústavu fyziologie spoluautory prestižní publikace
Jan Kudláček a Přemysl Jiruška jsou spoluautory publikace, která vznikla ve spolupráci s vědci z Melbournské univerzity a která byla publikována v Nature Communications v roce 2020. Práce prokázala existenci dlouhodobých kolísání v náchylnosti mozku generovat záchvaty u lidí s epilepsií. Součástí výzkumu bylo nalezení metod, jak lze tato kolísání sledovat. Pochopení podkladů dlouhodobých kolísání v náchylnosti k záchvatům je klíčové pro poznání procesů, které jsou odpovědné za vznik záchvatů na různých časových škálách. Poznatky mohou být využity k vývoji nových způsobů léčby a ke zkvalitnění postupů předpovídání období vysokého rizika záchvatů.
Maturana MI, Meisel C, Dell K, Karoly PJ, D’Souza W, Grayden DB, Burkitt AN, Jiruska P, Kudlacek J, Hlinka J, Cook MJ, Kuhlmann L, Freestone DR. Critical slowing down as a biomarker for seizure susceptibility. Nat Commun. 2020 May 1;11(1):2172.
Prof. P. Jiruška zvolen vedoucím projektu Epileptologického výzkumného centra
Prof. Přemysl Jiruška byl zvolen vedoucím projektu Epileptologického výzkumného centra (Epilepy Reasearch Centre Prague – EpiRec).
Podrobnosti zde.
Dr. O. Novák a prof. P. Jiruška autory článku v časopise Vesmír
Dr. O. Novák a prof. P. Jiruška jsou autory článku (Kraniální) okno do mozku v časopise Vesmír (98, 354, 2019/6).
Prof. P. Jiruška vystoupil v pořadu Hyde Park Civilizace
Prof. P. Jiruška vystoupil v pořadu České televize Hyde Park Civilizace na téma Epilepsie dne 4. 5. 2019.
Dr. J. Kudláček získal Cenu Jana Marca Marci České ligy proti epilepsii
Dr. J. Kuláček získal Cenu Jana Marca Marci České ligy proti epilepsii za nejlepší publikaci za rok 2018.
Dr. J. Kudláček obdržel ocenění Purkyňova nadačního fondu ČLS JEP za publikaci s nejvyšším IF za rok 2018
Dr. J. Kudláček získal ocenění Purkyňova nadačního fondu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně za publikaci v časopise s nejvyšším IF za rok 2018 v kategorii Teoretický obor.
Kapitola dr. Chovance v monografii Chronická plicní hypertenze
Dr. M. Chovanec je autorem kapitoly Základní fyziologické a patofyziologické souvislosti v monografii Chronická plicní hypertenze (editoři P. Jansa a M. Aschermann, Maxdorf, Praha 2017, s. 93–111).
Jediný nový grant GAČR na 2. LF
Ontogenické faktory, které ovlivňují plicní hypertenzi v dospělosti.
Zahraniční postdok P. Jain
Na základě úspěchu v soutěži o podporu UK.
Pořídili jsme nový přístroj Electron Paramagnetic Resonance pro detekci radikálů
Electron Paramagnetic Resonance (EPR) je přístroj pro ultrasenzitivní detekci ROS a dalších radikálů, v Česku unikátní. Pořídili jsme ho z prostředků operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (VaVpI).
Prof. V. Hampl byl zvolen předsedou Koordinační rady doktorského studia biomedicíny na Univerzitě Karlově
Prof. V. Hampl byl zvolen předsedou Koordinační rady doktorského studia biomedicíny na Univerzitě Karlově.
Prof. Herget dovedl ke graduaci svého 15. doktoranda
Prof. Herget dovedl ke graduaci svého 15. doktoranda.
Předseda Fulbrightovy komise v ČR
Prof. V. Hampl se stal předsedou správní rady Centra paliativní péče
Vědecká rada GAČR
Realizace největšího uceleného vzdělávacího programu pro PhD studenty na UK
Spolu s konzultační firmou Centrum dohody, s. r. o., jsme zrealizovali nejrozsáhlejší intenzivní vzdělávací program pro studenty doktorského studia. V uplynulých dvou letech bylo ve 12 výukových blocích proškoleno 240 PhD studentů. Kurzy byly zaměřeny na metodiku a organizaci vědecké práce a nácvik odborné prezentace s videotréninkem. Projekt byl opakovaně velmi pozitivně hodnocen jak PhD studenty, tak přímo jejich školiteli. Projekt byl podpořen částkou 5.6 mil Kč z grantu ESF a hl. m. Prahy.
Projekt výuky vědecké práce mladých lékařů
Překlad základní učebnice fyziologie – Physiology at a Glance
Pracovníci Ústavu fyziologie přeložili základní učebnici fyziologie – Physiology at a Glance (2010). Za posledních 5 let se tak jedná již o druhou klíčovou oborovou poblikaci, která byla na Ústavu fyziologie přeložena a na jejímž překladu spolupracovali všichni akademičtí pracovníci ústavu.
Ocenění American Thoracic Society
Zapojení do mezinárodních výzkumných projektů a iniciativ
Úspěšná realizace projektu založeného na spolupráci vědy a průmyslu
Společný projekt 2. LF s 3. LF a Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze pro korporaci Škoda Auto, a. s., Mladá Boleslav realizovaný v letech 2008–2009. Pod vedením pracovníků Ústavu fyziologie v roce 2008 vypracována vědecká rešerše Výzkum zatížení řidiče při jízdě automobilem, na kterou jsme navázali vypracováním další studie Rozmístění sdělovačů a ovladačů v interiéru automobilu z hlediska minimalizace zátěže řidiče na základě využití nových poznatků o vizuální krátkodobé paměti.
Účast pregraduálních studentů na vědeckých projektech a výuce na pracovišti (2006–2008)
Účast pregraduálních studentů na vědeckých projektech a výuce na pracovišti V současnosti je do vědeckých projektů našeho pracoviště zapojeno 9 pregraduálních studentů medicíny, z toho dva zahraniční studenti. Všichni se v rámci dílčích samostatných vědeckých projektů podílí na výzkumném zaměření ústavu. Jejich práce je finančně hodnocena z mimofakultních, převážně grantových prostředků, výsledky jejich práce byly prezentovány mimo jiné na SVK 2007–2009 a na mezinárodních studentských konferencích. www.lf2.cuni.cz/anketa-mezi-aktivnimi-ucastniky-vedecke-konference-2008
Vybavení a provoz dvou počítačových učeben
Překlad učebnice W. F. Ganong: Přehled lékařské fyziologie
Pracovníci Ústavu fyziologie přeložili 20. vydání Přehled lékařské fyziologie.
Workshop Cardiopulmonary Function in Health and Disease
Na základě žádosti britské The Physiological Society jsme v létě 2006 zorganizovali 4denní prakticky zaměřený workshop pro evropské PhD studenty z celé Evropy (foto). Konkrétním dalším přínosem této akce byla vědecká stáž s následnou dlouhodobou spoluprácí PhD studentů z Manchesteru na našem pracovišti.