Platnost akreditace: 13.12.2033
Předseda oborové rady:
doc. MUDr. Martin Anders, Ph.D.
Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN v Praze
Ke Karlovu 11
120 00 Praha 2
Kontaktní osoba:
Štěpán David
Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN v Praze
Ke Karlovu 11
120 00 Praha 2
Charakteristika studijního programu
Doktorský studijní program „Lékařská psychologie a psychopatologie“ se zabývá základním i aplikovaným výzkumem v oblasti biopsychosociálních vztahů. Navrhované studium otevírá možnosti interdisciplinárního doktorského vzdělání nejen absolventům lékařských fakult, ale i absolventům jednooborového studia psychologie na filozofických fakultách a také některým absolventům příbuzných oborů. Obor navazuje na bohatou tradici výuky psychologicko-psychiatrických věd na 1. lékařské fakultě, kterou představuje práce zakladatelů oboru, jakými byli Josef Riedel, Mihajlo Rostohar či Vladimír Vondráček. Zaměření na biopsychosociální paradigma současné moderní medicíny (obohaceném o ekologickou, environmentální dimenzi) z hlediska jeho teoretických východisek reflektuje stávající stav poznání dosaženého v moderní vědě dosažené ve stávajících rozvinutých společnostech. Teoretickými východisky studijního programu jsou poznatkové systémy teoretických psychologických oborů (vývojová psychologie, psychologie osobnosti atd.), ale i oborů aplikovaných, zejména klinické i lékařské psychologie. Psychiatrie a behaviorální vědy pak představují souhrn vědeckých disciplín, které se zabývají porozuměním lidské psychice i chování. Jedná se o přístupy nejen psychologické, ale i genetické, biochemické či fyziologické a jejich vzájemné ovlivňování. Důležitá je možnost využití těchto nejmodernějších poznatků v péči o duševně i tělesně nemocné.
Podmínky přijímacího řízení specifické pro studijní program
Podmínky a průběh přijímacího řízení pro kombinovanou formu studia jsou stejné jako podmínky pro prezenční formu.
Doporučujeme předem kontaktovat potenciálního školitele a konzultovat s ním vhodnou formu přípravy na přijímací pohovor. Každý studijní program má svá specifika, proto vám školitel může pomoci při přípravě na přijímací zkoušku (pohovor).
Témata disertačních prací
Uchazeč si zvolí předběžné téma individuálně a kontaktuje potenciálního školitele, případně můžete využít témata vypsaná níže, výběr se na ně však v žádném případě neomezuje. Společně s potenciálním školitelem konzultuje zvolené téma a dohodne se na jeho přesnější specifikaci. V případě nejasností doporučujeme kontaktovat rovněž předsedu OR. Ten mu může podle potřeby doporučit konzultovat téma i s dalším specialistou podle zaměření zamýšleného projektu.
Pokud uchazeč neví, jaké téma/jakého školitele si zvolit, kontaktuje předsedu OR, s nímž konzultuje vhodné téma a potenciálního školitele.
Tato volba je předběžná, přijímací komise může po konzultaci s uchazečem navrhnout jiného školitele.
Vypsaná témata
doc. MUDr. Iva Dudová, Ph.D., Dětská psychiatrická klinika 2. LF UK
- Poruchy autistického spektra – screening, diagnostika, riziková populace, senzorické abnormality, psychopatologie, farmakoterapie
prof. MUDr. Michal Hrdlička, CSc., Dětská psychiatrická klinika 2. LF UK
- Psychopatologie poruch autistického spektra
- Schizofrenie s časným začátkem
prof. MUDr. Martin Vyhnálek, Ph.D., Neurologická klinika 2. LF UK a FN Motol
- Neuropsychiatické a kognitivní příznaky u pacientů s dědičnými mozečkovými ataxiemi
- Časné kognitivní a neuropsychiatrické markery patologického stárnutí
Školitelé studijního programu
Každý školitel musí být schválen OR. Kritéria pro přijetí nových školitelů si určuje OR. Pokud navrhovaný školitel není dosud schválen OR, musí tak být učiněno nejpozději do zápisu uchazeče do studia (za předpokladu, že uchazeč bude přijat). Seznam školitelů schválených OR naleznete zde. Po rozkliku se zobrazí pracoviště školitele a kontakt na něj.
Požadavky a struktura průběhu studia
Studijní povinnosti pro prezenční i kombinovanou formu studia jsou stejné.
Povinností studenta je osvojit si metodiky vědecké práce tak, aby byl po skončení studia schopen samostatné vědecké práce a publikace jejích výsledků v mezinárodně uznávaných časopisech. Student musí během svého studia povinně absolvovat čtyři výukové kurzy: Lékařská psychologie a psychopatologie I – IV a zkoušku z angličtiny (B90003). V prvním ročníku je třeba složit zkoušky za předmětu Lékařská psychologie a psychopatologie I. Dle Opatření děkana 2/2024 je povinná účast na Vědecké konferenci pro všechny studenty DSP na 2. LF UK. VK se studenti zúčastňují zpravidla ve 4. ročníku (případně i znovu v 6. a 8. ročníku pokud studium prodlužují).
Požadavky na absolvování stáží
Studenti rovněž musí absolvovat zahraniční stáž v minimální délce 1 měsíce.
Vypsané kurzy
Podrobné informace ke kurzům lze nalézt na webových stránkách Psychiatrické kliniky.
B90250 Lékařská psychologie a psychopatologie I.
B90075 Lékařská psychologie a psychopatologie II.
B90036 Lékařská psychologie a psychopatologie III.
B90158 Lékařská psychologie a psychopatologie IV.
Požadavky k SDZ
Státní doktorská zkouška (SDZ) probíhá formou kolokvia o projektu studenta a tématu jeho práce. Aby student mohl vykonat SDZ musí absolvovat předměty Lékařská psychologie I-IV. Dále musí student doložit publikace nebo potvrzení o přijetí publikace a také potvrzení o absolvování zahraniční stáže. Zahraniční stáž lze nahradit dle podmínek uvedených v poli č. 40. SDZ probíhá formou zkoušky před zasedajícími členy OR. Student zde prezentuje svůj projekt a výsledky jeho práce. Doporučená forma je prezentace v délce 15 minut. Poté uchazeč prokazuje své znalosti dané problematiky v rámci odborné diskuse s členy OR. Cílem kolokvia je ověření a uznání znalostí a dovedností které jsou popsány v profilu absolventa. Student musí u vlastní zkoušky prokázat znalosti týkající se hlavních tematických okruhů podle seznamu zkušebních otázek. Musí odpovědět na jednu vylosovanou otázku z oblasti lékařské psychologie a na jednu otázku z oblasti psychopatologie.
Studijní materiály
Povinná literatura:
Raboch, J., Zvolský, P.: Psychiatrie. Praha: Galén, 1. vydání 2001
Vymětal, J.: Lékařská psychologie. Praha: Portál, 3. vydání, 2003
Vymětal, J. a kol.: Obecná psychoterapie. Praha: Grada Publishing, 2. vydání, 2004
Doporučená literatura:
Baštecká, B. a kol. Klinická psychologie v praxi. Praha: Portál, 1. vydání, 2003
Baštecká, B., Goldmann, P.: Základy klinické psychologie. Praha: Portál, 1. vydání, 2001
Hort, V., Hrdlička, M., Kocourková, J., Malá, E.: Dětská a adolescenční psychiatrie. Praha, Portál, 1. vydání 2000
Kratochvíl, S.: Základy psychoterapie. Praha: Portál, 2. vydání, 2002
Křivohlavý, J.: Psychologie zdraví. Praha, Portál, 1. vydání, 2001
Křivohlavý, J.: Psychologie nemoci. Praha: Grada Publishing, 1. vydání,2002
Langmeier, J., Balcar, K., Špitz, J: Dětská psychoterapie. Praha: Portál, 2. vydání, 2002
Praško, J.: Úzkostné poruchy. Praha, Portál, 1. vydání 2005
Raboch, J., Pavlovský, P., Janotová, D.: Psychiatrie, minimum pro praxi. Praha: Triton, 4. vydání, 2006
Raboch, J., Jirák, R., Paclt, I.: Psychofarmakologie pro praxi. Praha: Triton, 1. vydání 2005
Vymětal, J.: Úvod do psychoterapie. Praha: Grada Publishing, 2. vydání,2003
Vymětal,J. a kol.: Speciální psychoterapie (úzkost a strach). Praha: Grada Publishing, 2. vydání, 2006
Online kurzy:
INEP CZ : https://mooc.cuni.cz/enrol/index.php?id=60
INEP ENG : https://mooc.cuni.cz/enrol/index.php?id=50
Požadavky na publikační činnost
Minimálně dvě publikace k tématu disertace v časopisech s impact faktorem (alespoň jedenkrát jako první autor). Doporučuje se prezentace výsledků výzkumného projektu na alespoň dvou postgraduálních konferencích pořádaných v rámci výuky nebo dvou jiných celostátních nebo mezinárodních konferencích.
Požadavky k obhajobě
- absolvování SDZ
- K obhajobě disertační práce se může student přihlásit po splnění základních povinností, tj. zkouška z předmětu Lékařská psychologie a psychopatologie I, čtyři zápočty, jazyková zkouška, státní doktorská zkouška, absolvování zahraniční stáže v minimální délce jednoho měsíce a publikace (nebo doložené potvrzení o přijetí k publikaci) minimálně dvou prací v časopisech s IF, z toho jednou jako první autor.
Profil absolventa studijního programu
Absolvent je seznámen s pravidly vědecké práce, se zásadami práce v oblasti lékařské psychologie a psychopatologie včetně evidence-based medicíny a etických principů. Je schopen definovat vědecký problém, formulovat hypotézy a cíl výzkumné práce, získat potřebná literární i psychologicko-psychopatologická data a konfrontovat je s daty biomedicínskými. Je s aktuálními výzkumnými tématy, trendy i experimentálními přístupy v interdisciplinární oblasti psychologických oborů a medicíny. Je připraven tyto znalosti do vývoje nových výzkumných projektů i diagnostických a terapeutických přístupů. Je připraven o této problematice komunikovat s odborníky a se specialisty z jiných odvětví. Je schopen si poradit s otázkou financování výzkumu a možnostmi získat výzkumný grant. Má zkušenosti s interpretací výsledků jak verbálně, tak ve formě publikací. Ovládá angličtinu a dokáže pracovat se zahraničními literárními zdroji.
Předpokládané uplatnění absolventů
Absolventi DSP Lékařská psychologie a psychopatologie se uplatní jako vědečtí a pedagogičtí pracovníci na vysokých školách a ve vědeckých institucích, ale též jako odborníci v běžné klinické praxi.