Opakované volby do akademického senátu Univerzity Karlovy v Praze

Hlavní volební komise UK sice schválila volby do fakultního akademického senátu (AS2LF), ale neschválila výsledek voleb do univerzitního akademického senátu (ASUK). Příslušné předpisy nám ukládají volby neprodleně zopakovat. Na mimořádném zasedání AS2LF 2. 2. 2005 jsme se rozhodli opakované volby provést ve dnech 9. 2. – 10. 2. 2005(v případě nesplnění 15% quora o týden později – již bez nutnosti naplnit quorum). Jedná se vlastně o opakování 2. kola voleb s malou úpravou – i ti kandidáti, kteří měli malý počet hlasů, budou mít příležitost se jí zúčastnit. Je možné, že řada z navržených kandidaturu odmítne, ale volby se přesto zopakovat musí.

Zdůrazňuji, že se jedná o volby zástupců naší fakulty do AS UK (2 pedagogové, 2 studenti), nikoliv o volby do našeho fakultního AS2LF.

Vysvětlení Hlavní volební komise (HVK, předseda prim. MUDr. P. Sucharda, 1. LF) vidí pochybení v tom, že jsme provedli volby dvoukolově a přitom Volební a jednací řád UK nespecifikuje, kolik kol mají volby mít, což podle výkladu právníků UK znamená, že mají být jednokolové. Věcně má být naše pochybení v tom, že z 1. kola postoupili jen ti navržení, kteří dostali nejvíce hlasů, nikoliv všichni, kdo s kandidaturou souhlasí.
Volby probíhaly na naší fakultě vždy tímto způsobem. Je nepříjemné, že právě teď, 3 týdny před volbou nového předsedy ASUK, byly výsledky našich voleb zpochybněny. Předseda HVK explicitně potvrdil, že můžeme zopakovat jen 2. kolo.

Celkem 88 členů akademické obce (obě komory) dostalo 1–9 hlasů a tím se nedostali do 2. kola. Všichni navržení, včetně zmíněných 88, nyní budou mít příležitost kandidovat.

Současní zástupci naší fakulty se aktivně zapojili do univerzitního dění (zejména prof. Hampl – dosavadní předseda) a bylo by jistě dobře, aby měli možnost se zapojit i v následujícím období, kdy proběhne volba rektora UK.

Doufáme, že pochopíte nezbytnost tohoto administrativně náročného opatření. Výsledek voleb bude neprodleně oznámen.

za AS 2. LF
doc. Hrušák
    za Dílčí volební komisi
prof. Tomášová
Poslední aktualizace: 7. 6. 2021 / Ilona Kyselová
Byla tato stránka užitečná?