Platnost akreditace: 27. 11. 2029
Předseda oborové rady:
prof. MUDr. Zdeněk KRŠKA, DrSc.
Kontaktní osoby:
Bc. Lenka Hájková, MSc.
Kristýna Walterová
vedoucí sekretariátu
Charakteristika studijního programu
Cílem studia je připravit studenta k samostatné vědecké i praktické práci v oboru. Studium poskytne absolutní znalost teoretických oborů, znalost biologie buněk, farmakologie, imunologie, lékařské chemie a biochemie, fyziologie a patologie, základní laboratorní techniku i nejnovější laboratorní techniky v oboru, a především odbornou znalost v oblasti dětské chirurgie, gynekologie a porodnictví, chirurgie, neurochirurgie, očního lékařství, ortopedie, otorhinolaryngologie, plastické chirurgie, stomatologie a urologie. Absolvent je schopen postavit hypotézu vědecké práce, zvolit příslušné metody pro ověření hypotézy, dané úkony prakticky vykonat, vědecky vyhodnotit a následně dané výsledky publikovat ve vědeckých časopisech s impakt faktorem, přednášet na erudovaných konferencích, symposiích a kongresech. Absolvent má předpoklady pro dobré uplatnění v chirurgickém oboru a pro dosažení dalších vědecko-pedagogických titulů a podílení se na samotném rozvoji oboru.
Podmínky přijímacího řízení specifické pro studijní program
Podmínky a průběh přijímacího řízení pro kombinovanou formu studia jsou stejné jako podmínky pro prezenční formu.
Doporučujeme předem kontaktovat potenciálního školitele a konzultovat s ním vhodnou formu přípravy na přijímací pohovor. Každý studijní program má svá specifika, proto vám školitel může pomoci při přípravě na přijímací zkoušku (pohovor).
Témata disertačních prací
Uchazeč si zvolí předběžné téma individuálně a kontaktuje potenciálního školitele, případně můžete využít témata vypsaná níže, výběr se na ně však v žádném případě neomezuje. Společně s potenciálním školitelem konzultuje zvolené téma a dohodne se na jeho přesnější specifikaci. V případě nejasností doporučujeme kontaktovat rovněž předsedu OR. Ten mu může podle potřeby doporučit konzultovat téma i s dalším specialistou podle zaměření zamýšleného projektu.
Pokud uchazeč neví, jaké téma/jakého školitele si zvolit, kontaktuje předsedu OR, s nímž konzultuje vhodné téma a potenciálního školitele.
Tato volba je předběžná, přijímací komise může po konzultaci s uchazečem navrhnout jiného školitele.
Vypsaná témata
doc. MUDr. Antonín Brisuda, Ph.D., Urologická klinika 2. LF UK a FNM
- Intravezikální imuno-chemoterapie v léčbě uroliálního karcinomu močového měchýře
doc. MUDr. Zdeněk Čada, Ph.D., Klinika ušní, nosní a krční 1. LF UK a FNM
- Faktory podílející se na pooperační kompenzaci u pacientů s periferní vestibulární lézí
- Faktory ovlivňující pooperační vestibulární a vizuální rehablitiaci u pacientů po operaci nádorů mostomozečkového koutu
- Intratympanální aplikace léčiv v terapii onemocnění vnitřního ucha
doc. MUDr. Otakar Čapoun, Ph.D., Urologická klinika 1. LF UK a VFN
- témata z oblasti urologie, karcinomů prostaty atd.
prof. MUDr. Miroslav Durila, MHA, Ph.D., Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FNM
- Optimalizace ECMO hemostázy u E-CPR
- Optimalizace hemostázy v průběhu transplantace plic
MUDr. Martin Hložánek, Ph.D., Oční klinika dětí a dospělých 2. LF UK a FNM
- Funkční výsledky a komplikace operace katarakty u dětí
MUDr. Rami Katra, Ph.D., Klinika ušní, nosní a krční 2. LF UK a FNM
- klinické a genetické parametry u dětských pacientů s nádorem štítné žlázy
doc. MUDr. Radek Pohnán, Ph.D., Chirurgická klinika 1. LF UK a ÚVN
- Mikrobiom a infekce v operačních oborech
- Prevence a technologická řešení komplikací v břišní chirurgii
- Využití ICG k perioperačnímu mapování
doc. MUDr. MDDr. Jiří Šedý, MBA, Ph.D., Ústav anatomie 2. LF UK a FNM
- Klinická anatomie temporomandibulárního kloubu
- Anatomický podklad diagnostika temporomandibulárních poruch
- Anatomický podklad cervikogenní bolesti hlavy
Školitelé studijního programu
Každý školitel musí být schválen OR. Kritéria pro přijetí nových školitelů si určuje OR. Pokud navrhovaný školitel není dosud schválen OR, musí tak být učiněno nejpozději do zápisu uchazeče do studia (za předpokladu, že uchazeč bude přijat). Seznam školitelů schválených OR naleznete zde. Po rozkliku se zobrazí pracoviště školitele a kontakt na něj.
Požadavky v průběhu studia
Studijní povinnosti pro prezenční i kombinovanou formu studia jsou stejné.
Povinností studenta je osvojit si metodiky vědecké práce tak, aby byl po skončení studia schopen samostatné vědecké práce a publikace jejích výsledků v mezinárodně uznávaných časopisech. Student musí během svého studia povinně absolvovat dva výukové kurzy: Experimentální chirurgie I. (B90015) a II. (B90016) a zkoušku z angličtiny (D0400003). Předpokládá se absolvování zahraniční stáže. Student se dle pokynů školitele musí aktivně zúčastňovat vědeckých konferencí, kongresů a sjezdů vědeckých společností a pravidelně referovat o svých výsledcích na seminářích. Doporučuje se, aby tyto povinnosti byly dle možností zakotveny již ve studijním plánu studenta. OR může studentovi předepsat i další studijní povinnosti. Dle Opatření děkana 2/2024 je povinná účast na Vědecké konferenci pro všechny studenty DSP na 2. LF UK. VK se studenti zúčastňují zpravidla ve 4. ročníku (případně i znovu v 6. a 8. ročníku pokud studium prodlužují).
Požadavky na absolvování stáží
Je doporučeno absolvování alespoň jedné zahraniční stáže v minimální délce 1 měsíce, kterou lze nahradit zapojením do grantu se zahraniční účastí nebo jinou formou přímé účasti na mezinárodní spolupráci.
Vypsané kurzy
Experimentální chirurgie I. a II.
Požadavky ke SDZ
- Nutnost doložení absolvování dvou povinných kurzů v průběhu studia.
- Povinnost složení zkoušky z anglického jazyka.
- Nutnost doložení následujících publikací:
- nejméně dvou původních publikací s IF ve vztahu k tématu disertace. Nejméně u jedné z nich je student 1. autorem. Součet IF všech publikací publikovaných studentem ve vztahu k disertaci (bez ohledu na pořadí autorů) musí být vyšší než 1. J
- jedné přehledové publikace s tématem disertace studenta publikovaná v časopise s recenzním řízením, kde student je 1. autorem. Tato publikace musí být citována v hodnocení studenta nejpozději za 3. ročník studia.
Průběh SDZ
Student si volí dva teoretické okruhy. SDZ je dána oborem, ve které student působí. Otázky se losují. Při SDZ budou položeny dvě otázky z obecné části a jedna otázka z daného oboru (gynekologie a porodnictví, chirurgie, oční lékařství, ortopedie, otorhinolaryngologie, stomatologie, urologie, plastická chirurgie, dětská chirurgie).
Zkušební okruhy
Anatomie, biologie buňky, farmakologie, imunologie, lékařská chemie a biochemie, fyziologie a patologie, gynekologie a porodnictví, histologie a embryologie, chirurgie, oční lékařství, ortopedie, otorhinolaryngologie, stomatologie, urologie.
Požadavky na publikační činnost
Student bude povinen doložit před absolvováním SDZ nejméně dvě původní publikace vydané v časopisu s IF ve vztahu k tématu disertace. Nejméně u jedné z nich je student 1. autorem. Součet IF všech publikací publikovaných studentem ve vztahu k disertační práci (bez ohledu na pořadí autorů) musí být vyšší než 1. Jedna přehledová publikace s tématem disertace publikovaná v časopise s recenzním řízením, kde student je 1. autorem. Tato publikace musí být citována v hodnocení studenta nejpozději za 3. ročník studia.
Požadavky k obhajobě
- SDZ
- Disertační práce musí být vypracována podle pokynů uvedených na stránkách fakulty.
- Prosíme o tři výtisky dizertace a tři výtisky autoreferátu.
Profil absolventa studijního programu
Absolvent studijního programu je erudovaným vědeckým pracovníkem, který má rozsáhlé znalosti z teoretických oborů, které je schopen aplikovat v praxi. Absolvent ovládá základní laboratorní techniku a využívá nejnovější laboratorní techniky ve svém oboru. Je schopen postavit hypotézu vědecké práce, zvolit příslušné metody pro ověření hypotézy, vědecky zhodnotit výsledky své práce, publikovat je v odborných časopisech s impakt faktorem a přednášet o nich na symposiích a kongresech. Absolvent má předpoklady pro dobré uplatnění v chirurgickém oboru a pro dosažení dalších vědecko-pedagogických titulů.
Předpokládané uplatnění absolventů
Uplatnění absolventů studia je hlavně v oboru lékařství, a to v oblasti biologie buněk, farmakologie, imunologie, lékařské chemie a biochemie, fyziologie a patologie, laboratorní techniky v sekci dětské chirurgie, gynekologie a porodnictví, chirurgie, neurochirurgie, očního lékařství, ortopedie, otorhinolaryngologie, plastické chirurgie, stomatologie a urologie.