Aktualizovaný přehled lékařských databází

Přehled lékařských databází, vytvářený a provozovaný Ústavem vědeckých informací UK 2. LF, prošel rozsáhlou aktualizací. Kromě oprav a doplňků doznala významných změn i vlastní struktura soupisu, majícího nyní toto členění:

(1) Bibliografické databáze (nyní zcela samostatně)

(2) Plnotextové databáze (nyní se samostatnými oddíly „e-časopisy“ a „e-knihy“)
(3) Souborné referenční databáze (nyní se samostatnými oddíly „linika-věda-výzkum“, „brány k informačním zdrojům“ a „dějiny lékařství a vědecké ceny“)

Provedené změny možná negativně zasáhly některým uživatelům do jejich již naučených „bioinformačních koridorů“. Jelikož však počáteční snahy po vystavění solidně založené a návštěvnicky přívětivé „rozhledny“ po krajinách biomedicínských informačních zdrojů až překvapivě často končívají „nepřehledným bioinformačním bludištěm“, „zapleveleným bioinformačním smetištěm“ anebo „ladem ležícím bioinformačním oraništěm“ (názorné ukázky všech tří typů poskytují webové stránky mnohé lékařské knihovny), byly výše uvedené změny v přehledu databází nutné – a je třeba s nimi (byť pravděpodobně již v menším rozsahu) počítat i napříště.

Náš soupis zmíněné nástrahy bioinformačních „bludišť, oranišť a smetišť“ překonává metodou zdánlivě paradoxní – a sice tím, že (na rozdíl od obdobných snah jiných) zdůrazňuje potřebu výrazně proporcionálního zastoupení biomedicínských informačních zdrojů z rozmanitých jazykových a kulturních oblastí světa. Právě v důsledném uplatňování principu vzájemné informační vyváženosti se možná skrývá předpoklad úspěchu při vytváření přehledného, použitelného a potřebné údaje poskytujícího soupisu biomedicínských databází.

Nezanedbatelným přínosem předkládaného soupisu navíc je, že může vhodným způsobem sloužit i zahraničním studentům 2. lékařské fakulty – jak ve smyslu informační podpory během jejich studia v Praze, tak ve smyslu udržování si kontaktu se světem jejich národní (tj. „domácí“) medicíny.

Zpracovatelé soupisu:
Ing. Zdeněk Smrčka (autor), DiS Karel Tinl (html zpracování), Mgr. Hana Skřivanová (funkčnost propojení)

Vytvořeno: 10. 2. 2005 / Upraveno: 16. 3. 2018 / Administrátor 2. LF UK