Aktuálně ze SKAS – únor 2002

Kolegové,
v poslední době se stalo pár věcí, na řadu z nich se mě ptáte, tak mi dovolte, abych se na ně pokusil odpovědět právě touto formou.

1. Nové curriculum – Asi před rokem začalo vedení fakulty pod heslem „Medicína se padesát let pořád stejně učit nedá.“ připravovat změny curricula. K tomu nejprve základní fakta: Curriculum a jeho změny schvaluje na návrh děkana vědecká rada fakulty. Změny se budou týkat na fakultu nově nastupujících studentů. Mají být zásadní, ale ne zase tak zásadní jako na jiné nejmenované pražské lékařské fakultě, kde se neosvědčily. Změny, dle vedení fakulty, by měly respektovat moderní pohled na medicínu.
    Uvidíme..., nicméně současné spekulace typu, kdy bude farmakologie, kdy patologie, kdy embryologie apod., jsou v tuto chvíli předčasné, protože oficiálně nebylo projednáváno nic, z vyjádření studijního proděkana se to nachází ve stádiu příprav a není tedy možné vypíchnout jednu změnu předmětu z kontextu řady dalších změn.
    Nicméně znovu opakuji, že veškeré změny by se měly týkat až nových studentů.
    Ačkoliv to tedy ze zákona spadá do výlučné působnosti vědecké rady, akademický senát se k tomu aktivně vyjádří formou doporučení oficiální i „kuloárovou“ cestou.
  2. Stravování v Motole – Opět nejprve fakta: Dotaci na cenu jídla v menzách dává stát ze svého rozpočtu. Směruje ji jednotlivým vysokým školám, resp. jejich součástem, které zajišťují stravování a ubytování studentů. V našem případě jde o Koleje a menzy UK (KaM). Hospodaření všech institucí, které nakládají se státními penězi, tvrdě kontroluje a sleduje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Mnoho let se zdálo, že převedení státní dotace z Kolejí a menz na FN Motol, která dnes provozuje závodní jídelnu, je zcela nemožné. I díky fakultním „vyjednavačům“ se v současnosti ukazuje tato možnost jako reálnější, soudě z korektnějšího přístupu KaM k jednání. Nicméně poslední vývoj je asi takový, že smlouvu o přesunu státní dotace zkoumá na popud Kolejí a menz NKÚ. V této fázi je to nicméně už nějakou dobu, takže uvidíme...
  3. Fakultní ples – tak ten nám pravda chybí! Zase to bohužel není o ničem jiném než o penězích, které fakulta nemá. A jejich shánění je velmi obtížné, pokud se přesto nějaké seženou, dá je fakulta logicky na potřebnější věci (knihovna, rekonstrukce poslucháren apod.). Ale přesto jsme se ve SKAS dohodli, že příští rok se ples na fakultě pokusíme zorganizovat. Já bych vás teď chtěl poprosit, abyste nám v tomto snažení pomohli. Bez vaší pomoci to nepůjde. Jedná se především o pomoc při shánění sponzorských darů a při organizaci plesu. Proto se na vás obracím s prosbou, aby se ti, kteří mají chuť pomoci, ozvali na můj email: @email.
  4. Pelikán – Bylo domluveno, že studentská komora může nominovat studenta do redakční rady Pelikána. Pokud by někdo o tento post měl zájem, ať se, prosím, přihlásí do konce února na můj mail. K této „přihlášce“ přidejte pár svých nápadů, které by mohly obsah Pelikána vylepšit.
  5. Zdražení kolejí – Jak víte, v lednu proběhlo zdražení kolejného o inflaci za rok 1999 a 2000. Nyní se KaM snaží o další „úpravu kolejného“ o inflaci za rok 2001. Zdražit by se mělo od července 2002, definitivní slovo bude mít akademický senát Univerzity. Rozsáhlejší zdražení, které by mělo respektovat kategorizaci kolejí, se v tuto chvíli zatím nechystá!!!
    Jinak díky všem, kteří vyplnili dotazník o kvalitě kolejí a menz. Výsledky se teď začnou zpracovávat a chci věřit, že to nakonec k něčemu přeci jen bude.
  6. Přidělování kolejí – od příštího školního roku by měla platit nová pravidla pro přidělování kolejí. Dozvěděl jsem se předběžný návrh zásad přidělování kolejí, ke kterému dospělo grémium kolejních rad a sociální komise ASUK. Student má možnost získat body podle následujícího schématu:
    1. body za dojezdnost – počítají se minuty opět podle stejného klíče jako vždy (ranní pásmo, odpolední pásmo atd.). Zásadní změna je ovšem v počtu bodů, které se budou přidělovat. Mělo by to být takto:
      0–90 minut 0–90 bodů lineárně
      90–120 minut 90–120 bodů exponenciálně
      nad 120 minut 120 bodů
    2. body za studijní výsledky – v každém ročníku a v každém studijním oboru (tedy např. 2. ročník lékařství na 2. LF) se udělá seznam studentů podle průměru všech známek, které student obdržel v průběhu celého studia (od 1. ročníku do 31. 3. 2002). Tuto skutečnost doloží fotokopií indexu. Mezi prvních 20 % studentů bude rozděleno 30 bodů. Tzn. první dostane 30 bodů, poslední mezi těmi 20 % studentů obdrží 1 bod. Zbylých 80 % studentů získá za prospěch 0 bodů.
    3. děkan – stejně jako v minulém roce bude moci děkan udělit kolej 3 % studentům. Bližší informace podá studentská komora začátkem dubna.
    Dejte mi, prosím, třeba na mail, vědět, co si o těchto pravidlech myslíte.
  7. Webové stránky fakulty – Na únorovém senátu proběhne diskuse ohledně webových stránek fakulty. Pokud máte nějaké nápady na jejich zlepšení, přijďte se podívat. A kdyby někdo z vás chtěl se svými nápady vystoupit v průběhu jednání, nechť se mi, prosím, brzy ozve na mail.
  8. Anketa – Blíží se 50. výročí založení fakulty. Slavit budeme příští rok  Při této příležitosti chce SKAS mj. uspořádat anketu mezi studenty naší fakulty. Chceme, aby bylo zcela jasné, co se studentům na škole líbí a co naopak považují za problém. Brzy vás budeme blíže informovat.

Michal Pelíšek

Vytvořeno: 21. 2. 2002 / Upraveno: 11. 1. 2023 / MUDr. Michal Pelíšek