Centra základního výzkumu

Dne 4. 8. 2004 vyhlásilo MŠMT Program na podporu výzkumu a vývoje s názvem Centra základního výzkumu (program LC).

Program výzkumu a vývoje „Centra základního výzkumu“ připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podle zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu a vývoje), dále jen „zákon“. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (jako poskytovatel) vyhlašuje podle § 17 odst. 2 zákona č. 130/2002 Sb. zákona veřejnou soutěž ve výzkumu a vývoji na poskytnutí účelových prostředků na programové projekty programu „Centra základního výzkumu“.

1. Cíl programu
Cílem programu „Centra základního výzkumu“ je podpořit spolupráci špičkových vědeckých pracovišť v České republice tak, aby byla zvýšena jejich konkurenceschopnost v Evropském výzkumném prostoru, a přispět k výchově mladých odborníků.

2. Základní charakteristika programu
2.1. Z prostředků tohoto programu budou podporovány projekty základního výzkumu, ve kterých ve shodě s cílem programu budou sdružena špičková vědecká pracoviště za účelem akcelerace a zvýšení kvality jejich vědecké činnosti tím, že vytvoří centrum.
2.2. Podpora projektů bude určena
2.2.1. pro konkrétní vzájemnou spolupráci účastníků sdružených v centru ve výzkumu a současně
2.2.2. pro jejich konkrétní společnou spolupráci se zahraničními pracovišti.
2.3. Hlavními kriterii úspěšnosti projektu v tomto programu bude zvýšení počtu publikovaných výsledků v mezinárodně uznávaných (impaktovaných) časopisech či mezinárodně uznávaných neimpaktovaných časopisech, odborných knihách a mezinárodních sbornících, vzrůst podílu publikací se zahraničními spoluautory na celkových publikačních výstupech, zvýšení počtu řešených mezinárodních projektů a projektů řešených společně se zahraničními partnery, vzrůst počtu výměn vědeckých pracovníků a účast na mezinárodních projektech pro vzdělávání studentů.
2.4. Jedním ze spolupracujících pracovišť musí být subjekt, který se podílí či spolupracuje na uskutečňování akreditovaných studijních programů nebo jejich součástí na základě akreditace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Tato skutečnost musí být doložena kopií rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

3. Trvání programu
3.1. Program je vyhlašován pro období od 1. ledna 2005 do 31. prosince 2011.
3.2. Do programu mohou být předkládány návrhy projektů s dobou řešení 5 let.
3.3. Řešení projektů bude zahájeno 1. ledna 2005.

Podrobné informace a formuláře přihlášky (včetně pokynů k vyplnění) najdete na této adrese:

návrhy projektů se přijímají do 12.00 30. 9. 2004 na MŠMT, tzn. že žádosti musíte na UK 2. LF (na Grantové odd.) podat nejpozději 21. 9. 2004.

Pokud budete mít zájem podat projekt do této soutěže, prosím, informujte nás (Grantové odd. UK 2. LF) do 9. 9. 2004. Rektorát UK by rád předběžně znal počet uchazečů.

MŠMT nabízí také účast na informativní schůzce dne 15. 9. 2004. Podrobnosti viz výše zmíněná webová adresa – odkaz Podmínky.

Vytvořeno: 9. 8. 2004 / Upraveno: 10. 1. 2019 / Administrátor 2. LF UK