Česko-americká vědeckotechnická spolupráce

Česko – americká spolupráce
v rámci Mezivládní dohody o VTS mezi ČR a USA

Podpora společných česko – amerických projektů vychází z Dohody mezi vládou ČR a vládou USA o vědeckotechnické spolupráci, podepsané v roce 1998.

Americké vědecké informační středisko, o. p. s., (AMVIS, o. p. s.) je nástupnickou organizací Československo-amerického vědeckotechnického programu, který začátkem roku 2004 ukončil svou činnost.

AMVIS byl na základě dohody s MŠMT ČR pověřen i nadále shromažďovat žádosti o podporu bilaterální spolupráce, zabezpečovat jejich hodnocení a vypracovávat podklady pro jednání Společné rady Dohody. Na základě hodnocení jednotlivých návrhů doporučí Společná rada projekty pro projednání v rámci veřejné soutěže vyhlašované každoročně MŠMT ČR pod názvem „Programy mezinárodní spolupráce“.

TYPY AKTIVIT

1. Společný výzkumný projekt (maximálně v délce 4 let) vypracovává český řešitel společně se svým americkým partnerem.

2. Společné vědecké konference, semináře, kurzy a workshopy se mohou konat v ČR nebo USA. Akce musí být přesně vymezené s účastí maximálně 10 vědců z každé strany. Jejich běžná doba trvání bude 3–5 dní a mohou zahrnovat s tím související návštěvy vědeckých pracovišť. Vědci z jiných zemí se mohou těchto akcí zúčastnit na své vlastní náklady na základě pozvání organizátorů akce.

Každá strana bude krýt základní výdaje na činnosti probíhající na vlastním území.

Rozsah spolupráce v rámci Dohody o VTS mezi ČR a USA zahrnuje všechny oblasti vědy a techniky, včetně základních a aplikovaných hledisek přírodních věd a matematiky, technických věd, zdravotnictví a lékařských věd, energetiky, zemědělství, ochrany životního prostředí, standardizace, využívání přírodních zdrojů, dopravy a vědní politiky.

Finanční prostředky pro mezinárodní spolupráci slouží pouze k doplnění zdrojů, které již obě strany mají, a jsou určeny pro podporu vzájemné spolupráce.

O finanční podporu se mohou ucházet všechny české výzkumné instituce, jak univerzitní a akademické, tak i rezortní a soukromé.

Postup při předkládání návrhů

Návrhy společných projektů budou předkládány českým řešitelem v písemné formě na adresu AMVISu. Žádosti o podporu mohou být podávány průběžně. MŠMT ČR budou doporučeny pouze projekty s ukončeným hodnotícím řízením a schválené Společnou radou pro vědeckotechnickou spolupráci ČR-USA.

Žádost musí obsahovat:

1. Titulní stranu (Cover Page) – název projektu, údaje o hlavních řešitelích v ČR a USA, souhlas obou institucí se spoluprací, bankovní spojení a identifikační číslo české organizace, začátek a konec projektu, obor výzkumu.

2. Abstrakt 1Abstrakt 2 – stručný popis projektu v českém a anglickém jazyce.

3. Předpokládané výdaje americké strany (U.S. Expenditures) v rámci společného projektu a jejich detailní popis.

4. Formuláře MŠMT ČR, používané pro veřejnou soutěž, které obsahují podrobný popis projektu, jeho cílů a předpokládaných výsledků a rovněž podrobný rozpis požadovaných finančních prostředků.

5. Životopis a bibliografii českého a amerického řešitele a eventuelně spoluřešitelů.

6. Kopie korespondence mezi českým a americkým řešitelem, potvrzující společný zájem na provádění výzkumného projektu.

7. Doporučení vedoucího pracoviště (ředitele instituce, děkana fakulty, atd.) – není obligatorní, má pouze podpůrný charakter.

Veškeré materiály je nutno předkládat ve dvojím vyhotovení a v elektronické podobě.

Návrhy se předkládají na adresu:
Americké vědecké informační středisko, o. p. s.
Valdštejnská 20
118 00 Praha 1

e-mail: @email
tel.: 257 530 113, 257 531 300
fax: 257 530 115

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:

Návrhy projektů vědecké spolupráce mezi ČR a USA je nutno současně přihlásit do

„Veřejné soutěže na program výzkumu a vývoje podle zákona č. 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu a vývoje s názvem Programy mezinárodní spolupráce“,

vyhlášené dne 6. května 2004.

Uzavírka přijímání návrhů projektů do veřejné soutěže je 15. září.

Bližší informace o veřejné soutěži a potřebné formuláře jsou na web adrese MŠMT ČR:

Vytvořeno: 1. 7. 2004 / Upraveno: 10. 12. 2018 / Administrátor 2. LF UK