Institut Cervantes v Praze, ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Španělskou národní radou pro výzkum (CSIC) zve na cyklus přednášek zaměřených na aktuální témata, jako jsou umělá inteligence, preventivní medicína rakoviny a neurodegenerativní choroby.
Přednášky ve španělském a českém jazyce se simultánním tlumočením
26. října v 18:00
«Věda a preventivní medicína: současnost a budoucnost biomedicínského a technologického výzkumu ve službě lidem»
Vědci specializující se na výzkum rakoviny, Eva Ortega-Paíno, ředitelka Biobanky Národního centra pro onkologické výzkumy (CNIO) a profesor Aleksi Šedo, ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny, se budou zabývat současností a budoucností biomedicínského výzkumu.
2. listopadu v 18:00
«Umělá inteligence a pokročilá robotika: sociální dopad a etické důsledky»
Poslední pokroky v oblasti umělé inteligence a robotiky mají velký společenský dopad. Ramón López de Mántaras, profesor výzkumu CSIC a ředitel Ústavu pro výzkum umělé inteligence a Tomáš Skopal, prorektor Univerzity Karlovy pro IT, budou diskutovat o sociálních a etických výzvách, které tyto technologie představují a které s sebou nesou.
9. listopadu v 18:00
«Neurověda. Ve stopách Ramóna y Cajala»
Laura López Mascaraque, výzkumná pracovnice CSIC na Cajalově institutu, a neurofyziolog Karel Ježek se budou zabývat různými aspekty souvisejícími s budoucností neurovědního výzkumu, zejména schopnostmi, funkcí a nemocemi mozku.
.