GAČR - vyhlášení soutěží pro rok 2026

Štítky

Grantová agentura České republiky (GA ČR) vyhlásila 12. února 2025 výzvy k podávání návrhů projektů do soutěží standardní projekty, JUNIOR STAR, POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP, mezinárodní projekty – zapojené agentury na principu bilaterální spolupráce i na principu Lead Agency a nově také Návratové granty, které jsou určené pro vědkyně a vědce po kariérní přestávce.

Návrhy projektů s počátkem řešení v roce 2026 je možné podávat do 3. dubna 2025. Výsledky soutěží budou vyhlášeny na konci října a listopadu letošního roku. U mezinárodních soutěží a výzev budou výsledky oznámeny později, v závislosti na dohodě se zahraniční agenturou.

Interní termíny 2. LF UK:

  • Projektový záměr  odevzdejte nejpozději do 3. března 2025 na Oddělení pro vědu a výzkum  2. LF UK. Po tomto datu bude seznam žádostí předán do kolegia děkana ke schválení.

  • Etická komise do 17. března 2025.

  • Odevzdání finální přihlášky ve formátu pdf na Oddělení pro vědu a výzkum do 25. března 2025. Po tomto datu nebude již možné další přihlášky podávat.


Pro pomoc s přípravou návrhu projektu a bližší informace k soutěžím a k sestavení rozpočtu kontaktujte Oddělení pro vědu a výzkum paní Evu Krejčíkovou, e-mail @email, tel.: 224 435 877 nebo mobil: 724 884 360.

Pro usnadnění přípravy můžete použít rozpočtovou tabulku. Mzdové náklady pracovníků, prosím, konzultujte s oddělením PaM. Kontaktní osobou pro rozpočet osobních nákladů je Ing. Klára Janoušová, e-mail @email.

Obecné pokyny k vyplnění přihlášky najde te zde.

Každá přihláška musí být ještě před finalizací odsouhlasena (finanční náklady) Oddělením pro vědu a výzkum (Eva Krejčíková) a PaM (Ing. Klára Janoušová).

KOMPLETNÍ PŘIHLÁŠKA, včetně potřebných příloh, bude odeslána v PDF formátu datovou schránkou na GA ČR. Vzhledem k možným komplikacím s datovou schránkou nenechávejte nic na poslední chvíli, prosím. Návrh nefinalizujte.

Pro účely etické komise odevzdejte žádost na Oddělení vědy a výzkumu. Stačí ve Wordu nebo pdf na e-mail @email – věcnou část projektu, včetně definitivního názvu, řešitelský tým, informovaný souhlas pacienta a naskenovaný SOUHLAS přednosty/ů pracovišť s realizací projektu na daných ústavech či klinikách. Bez toho nebude váš projekt komisí posuzován.

V případě, že se v projektu počítá s experimentální prací se zvířaty, navrhovatel musí projednat svůj záměr s Odbornou komisí pro zajišťování dobrých životních podmínek pokusných zvířat 2. LF UK (@email, tel: 257 296 251).

V případě prací s GMO v projektu je třeba doložit k projektu doklad o zápisu do Seznamu uživatelů, případně do Seznamu GMO.

Soutěže jsou vyhlášeny pro tyto typy projektů:

  • Standardní projekt

Návrhy projektů s obvyklou délkou řešení tři roky mohou podávat všichni badatelé a jejich týmy bez ohledu na délku jejich vědecké kariéry. Projekty jsou hodnoceny na základě několikastupňového výběrového procesu.

  • Junior STAR

Soutěž JUNIOR STAR se tradičně setkává s velkým zájmem navrhovatelů z řad excelentních začínajících vědkyň a vědců (do osmi let od získání titulu Ph.D.) ze všech oblastí základního výzkumu, kteří již publikovali v prestižních mezinárodních časopisech a mají za sebou významnou zahraniční zkušenost. Cílem pětiletých projektů s celkovým rozpočtem až 25 milionů Kč je poskytnout příležitost k vědeckému osamostatnění řešitele, včetně případného založení vlastní výzkumné skupiny, která do české vědy přinese nová badatelská témata. Na hodnocení projektů se podílejí výhradně zahraniční hodnotitelé.

  • POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP

Soutěž JUNIOR STAR se tradičně setkává s velkým zájmem navrhovatelů z řad excelentních začínajících vědkyň a vědců (do osmi let od získání titulu Ph.D.) ze všech oblastí základního výzkumu, kteří již publikovali v prestižních mezinárodních časopisech a mají za sebou významnou zahraniční zkušenost. Cílem pětiletých projektů s celkovým rozpočtem až 25 milionů Kč je poskytnout příležitost k vědeckému osamostatnění řešitele, včetně případného založení vlastní výzkumné skupiny, která do české vědy přinese nová badatelská témata. Na hodnocení projektů se podílejí výhradně zahraniční hodnotitelé.

  • Návratové granty

Návratové granty jsou nejnovější grantovou soutěží poprvé vyhlášenou letos. Ty umožní excelentním vědkyním a vědcům znovunastartovat kariéru po jejím přerušení rodičovskou dovolenou nebo kvůli péči o závislou osobu. Návratové granty jsou určeny pro vědkyně a vědce z českých institucí, kteří dokončili doktorské studium v posledních deseti letech (tato lhůta se prodlužuje o kariérní přestávky). Projekt je možné podat do dvou let od ukončení karierní přestávky spojené s péčí o dítě nebo jinou závislou osobu v délce alespoň rok. Délka trvání podpory bude záviset na zvolené výši úvazku a bude dva až čtyři roky.

Vyhlášení veřejné soutěže Návratové granty 2026

  • Mezinárodní projekty

Návrhy mezinárodních projektů je možné podávat do soutěží vypsaných společně se zahraničními agenturami, se kterými má GA ČR uzavřenou dohodu o spolupráci. Návrhy projektů hodnotí buď obě agentury zároveň (bilaterální spolupráce), nebo jsou doporučeny k financování jen jednou agenturou a druhá její doporučení přejímá (Lead Agency spolupráce).

Zapojené agentury na principu bilaterální spolupráce:

  • Tchaj-wan – National Science and Technology Council (NSTC)
  • Jižní Korea – National Research Foundation of Korea (NRF)

Zapojené agentury na principu Lead Agency:

  • Rakousko – Austrian Science Fund (FWF)
  • Německo – German Research Foundation (DFG)
  • Polsko – National Science Centre (NCN)
  • Slovinsko – The Slovenian Research and Innovation Agency (ARIS)
  • Švýcarsko – Swiss National Science Foundation (SNSF)
  • Lucembursko – National Research Fund (FNR)
  • USA – National Science Foundation (NSF)
  • Chorvatsko – Croation Science Foundation (HRZZ)

Další mezinárodní výzvy na základě spolupráce Lead Agency mohou být vypsány v průběhu roku.

Vyhlášení výzev k podání návrhů projektů pro rok 2026 včetně podmínek soutěží naleznete zde.

Vytvořeno: 13. 2. 2025 / Upraveno: 19. 2. 2025 / Bc. Luděk Liška