Granty Howard Hughes Medical Institute (HHMI)

Velvyslanectví ČR, Washington, DC zaslalo nabídku grantů Howard Hughes Medical Institute (HHMI) ve výzkumu boje proti infekčním chorobám a pomoci proti „odlivu mozků“ ve vědě v ekonomicky méně vyspělých zemích.

HHMI nabízí podporu mezinárodního výzkumu v biomedicíně ve dvou nových soutěžích vědcům mimo USA.

Podpora pro výzkumné granty činí více než 30 mil. USD. Jde o to nabídnout talentovaným vědcům (finanční) podporu doma, než aby tito lidé odcházeli pracovat na lépe placená místa v zahraničí.

Pro rok 2005 HHMI poskytne osmdesáti vybraným vědcům pětileté granty od 50 tis. do 100 tis. USD ročně na základní výzkum v biomedicíně.

První soutěž se týká boje proti infekčním chorobám (např. TBC, malárie). HHMI vybere 40 vědců.

Druhá skupina grantů (i pro vědce ze střední Evropy) se přímo zaměřuje proti „odlivu mozků“ ve vědě. Výzkum musí být zaměřen na „základní biologické procesy a mechanismy infekčních nemocí, šíření nemocí v populaci, kauzalita a prevence...“.

Peníze z grantu lze využít na vzdělávání studentů, na vybavení, na předplatné časopisů, na financování spolupráce s jinými vědci, vědecká setkání, ne však na platy zaměstnanců laboratoře výzkumníka.

Žádosti a další informace www.hhmi.org/grants/individuals/bceeru.html – 2005 Program Announcement a www.hhmi.org/grants/gcs Další případné informace o mezinárodních programech můžete nalézt na adrese www.hhmi.org.

Termín odevzdání přihlášek HHMI pro střední Evropu: 17. 11. 2004

Kontakt: Cindy Fox Aisen (317)843-2276, mail: @email
Jennifer Donovan (301)215-8859, mail: @email
případně pan Jakub Sklaník z Rady pro vědu a školství z Velvyslanectví ČR ve Washingtonu