Hlavní oblasti nedostatku financí na UK 2. LF

Akademický senát UK 2. LF probral na svém zasedání dne 17. 3. 2004 následující dokument, v němž se zmiňují konkrétní nedostatky financí na naší fakultě. Dokument má sloužit pro vnitřní potřebu členů naší akademické obce, např. pro věcnou argumentaci v rámci Týdne neklidu. Je nám jasné, že podobné potřeby mají i ostatní fakulty a vysoké školy.

Hlavní oblasti nedostatku financí na UK 2. LF

Vlastní budova
Smutným specifikem naší fakulty je, že nemá vlastní budovu pro výuku. Výjimkou jsou 3 nevyhovující montované budovy, které fakulta zdědila po Vojenské katedře minulého režimu (viz níže).
Hlavní součásti fakulty tak sídlí v budovách nemocnice, kde vzhledem k vlastnickým právům vznikají např. problémy s možností investic do poslucháren – fakulta nesmí investovat do cizího majetku.

Teoretické ústavy
Vlastní ústavy pro výuku teoretických oborů jsou v montovaných stavbách, které již překročily svou obvyklou dobu životnosti. Nyní naléhavě potřebují rekonstrukci, jejíž náklady zásadním způsobem zatíží fakultu. V případě, že by fakulta měla dost prostředků na vlastní budovu, nebyl by problém rekonstrukci neprovádět a přesunout potřebné ústavy do ní.

Počítače + přístup k internetu
Pro asi 1200 studentů má fakulta celkem asi 20 počítačů, které studenti mohou využívat. Přitom stále častěji je nutné, aby zpracovávali studenti své úkoly na počítačích a/nebo s využitím internetu, včetně lékařských databází a plnotextových forem časopisů.

Kompetitivní platy pro učitele
Mladému absolventovi nebo odborníkovi po návratu ze zahraničí fakulta nabídne tabulkový plat (kolem 14000 Kč/měs). Na navýšení formou osobního hodnocení nejsou peníze z rozpočtu fakulty. Dalšími příjmy je např. školné zahraničních studentů, kterých ale ubývá.
Vyšší příjem fakulty by umožnil plné zapojení klinických učitelů do výuky a při klinických stážích by se počet studentů snížil na přijatelných 5 na 1 učitele (stáže by byly pravidelně i odpoledne).

Finanční ohodnocení studentů
Fakulta v této době nemá vlastní prostředky na vyplácení sociálních stipendií. Jediným zdrojem, ze kterého se v současné době platí soc. stipendium, je nadace – stipendium činí 9000 Kč ročně pro 1 studenta. Prospěchová stipendia vynikajícím studentům činí 500 Kč měsíčně.
Adekvátní zvýšení příjmů fakulty by navíc umožnilo finančně hodnotit pedagogické, příp. výzkumné činnosti studentů. U nadaných zahraničních studentů by fakulta mohla prominout alespoň část školného.

Knihovna
Šíře dostupných literárních zdrojů z naší knihovny je zlomkem toho, co lze běžně studovat na zahraničních školách. Kvalitní knihovna s dobrým počítačovým servisem a co nejkompletnějším sortimentem lékařské literatury (včetně placených plnotextových forem časopisů) by posunula naší fakultu mezi lepší školy. Zajištění provozu knihovny, potažmo počítačové učebny, v době od 07.00 do 22.00 nebo ještě lépe non-stop.

Ubytování
Otázka ubytování je komplexní a názory na její optimální řešení se liší. V každém případě situace, kdy studenti nemají vlastní prostředky a dotace státu, jdoucí přímo Správě kolejí a menz, nepokryjí potřebné zvýšení kvality, je špatná.

Podpora zahraničních stáží studentů

Technické zabezpečení poslucháren, učeben a klinických stáží
Potřebujeme více kvalitních a vybavených učeben.

Vytvořeno: 8. 2. 2005 / Upraveno: 5. 11. 2014 / Administrátor 2. LF UK